Потік. Психологія оптимального досвіду. Мігай Чиксентмігаї
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Потік. Психологія оптимального досвіду - Мігай Чиксентмігаї страница 12

СКАЧАТЬ К. Маркса виявилося особливо актуальним. У буржуазному Відні, з його набагато елегантнішими, але однаково примусовими заходами соціального контролю, шлях З. Фройда до звільнення став актуальним для тих, чий розум був скалічений такими умовами. Осяяння з Євангелій, висновки Мартіна Лютера, укладачів конституції, К. Маркса та З. Фройда – а це лише деякі зі спроб західної культури досягти щастя шляхом розширення свободи – назавжди залишаться дієвими й корисними, хоча деякі з них були спотворені тими, хто їх застосовував. Але вони, звісно, не вичерпують ані проблеми, ані варіантів її розв’язання.

      2

      Анатомія свідомості

      У певні періоди історії в деяких культурах уважалося, що людина не є до кінця людиною, якщо не навчилася керувати своїми думками й почуттями. У конфуціанському Китаї, в давній Спарті, в республіканському Римі, у перших селищах пілігримів у Новій Англії, серед вищих класів Британії вікторіанської епохи на людей покладалася відповідальність за контроль над своїми емоціями. Усі, хто піддавався жалощам до себе, хто дозволяв керувати своїми діями інстинкту, а не розуму, втрачали право на членство в спільноті. В інші історичні періоди, наприклад, у наш час, уміння володіти собою не в пошані. Люди, які намагаються контролювати емоції, вважаються трохи смішними, «скутими» або не зовсім «при собі». Але незалежно від диктату моди, здається, ті, хто не шкодує зусиль, аби здобути владу над процесами власної свідомості, живуть більш щасливим життям.

      Щоб осягнути це мистецтво, вочевидь, важливо зрозуміти, як працює свідомість. У другому розділі маємо зробити крок у цьому напрямку. Для початку, просто аби розвіяти будь-які підозри в тому, що, говорячи про свідомість, ми маємо на увазі якийсь таємничий процес, треба визнати, що, як і будь-який інший аспект людської поведінки, свідомість є результатом біологічних процесів. Вона існує лише завдяки неймовірно складній архітектурі нашої нервової системи, яка, у свою чергу, побудована за «кресленнями», що містяться в білкових молекулах хромосом. Водночас маємо зауважити, що праця свідомості не контролюється виключно біологічною програмою й у багатьох важливих аспектах, які ми розглянемо надалі, є самостійною. Іншими словами, людська свідомість розвинула здатність змінювати свої генетичні інструкції й установлювати власний, незалежний курс дій.

      Функція свідомості – надавати нам інформацію про те, що діється ззовні та всередині організму, щоб тіло могло оцінити її й діяти відповідно. У певному сенсі вона функціонує як кліринговий центр для відчуттів, уявлень, почуттів та ідей, установлюючи пріоритети серед усього розмаїття інформації. Без свідомості ми б усе одно «знали», що відбувається, але нам довелося б реагувати на це рефлекторно, інстинктивно. Завдяки свідомості ми можемо зважено оцінювати те, що говорять нам почуття, і реагувати відповідно. Також ми можемо створювати інформацію, якої раніше не було: саме свідомість дає нам можливість СКАЧАТЬ