Культурология. Дмитро Донцов
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Культурология - Дмитро Донцов страница 34

Название: Культурология

Автор: Дмитро Донцов

Издательство: Фолио

Жанр: Документальная литература

Серия:

isbn: 978-966-03-7563-5

isbn:

СКАЧАТЬ златії дні Астреї,

      І славний був тоді народ,

      Міняйлів брали в казначеї,

      А фіглярі писали щот,

      Вожатими були сліпі каліки,

      Ораторами недоріки,

      І все робили назворот:

      Що строїть треба, то ламали,

      Що треба кинуть, то ховали,

      Що класть в кишеню, клали в рот.

«Енеїда» Котляревського

      Від 1860-х років починається на Україні доба, якій тон надавала народницька й марксівcька інтелігенція. Але один розділ з цеї доби, і то найкритичніший, записала не вона, а інша група, якій удалося на деякий час відіграти роль провідної верстви країни. Були це рештки «малоросійського дворянства» і хоч перед цією групою, як також і по її упадку, вести країну пробувала ота інтелігенція, тим не менше належиться тому дворянству спершу присвятити кілька слів.

      Історія дала йому 1918 р. нагоду перейняти роль провідної верстви країни, з якої його зіпхнули свого часу Петро й Катерина. Та, на жаль, ця верства неповторної нагоди використати не здолала. Її чисто динарське прив’язання до ладу й порядку замикало їй очі на суттєву проблему епохи: проблему не тільки ладу, а передовсім свого ладу. По упадку суверена цього дворянства, Миколи Романова, і наказ історичної хвилі, і завдання розбиття імперії, і завдання очолити національний зрив, наказували їм засвоїти супроти Московщини горду мову Полуботків або автора «Історії Русів», який прикликав Божу помсту на історичні злочини Москви і який, хоч вірний цареві, уважав москалів за расу чужу й нижчу, що не сміла над ними панувати. Але цієї мови не знайшли в собі нащадки Полуботків.

      Стихійний потяг національно настроєного селянства до порядку й ладу, ворожого всякому марксизмові і всякій демократії, потяг нашого динарського селянства, готового на криваві жертви, наше дворянство не використало і до влади знову прийшла марксівсько-демократична інтелігенція.

      Кажу демократично-марксівська, бо між антисовєтським і просовєтським крилами тої інтелігенції була стала флюктуація і вистарчить згадати такі імена, як Винниченко, Грушевський, Крушельницький, Лозинський, Федорців, щоб упритомнити собі, що головні представники демократичної інтелігенції як наддніпрянської, так і галицької, в особах найвидатніших провідників її найвпливовіших партій чи угрупувань, досить хутко переходили з табору народницького або протибільшовицького, до табору марксівського або більшовицького.

      Доба 1917–1920 pp. була вже в зародку в половині XІX віку. Ця доба, коли отруйним квітом розцвів у нас бур’ян демократизму, масонерії й марксизму з домішкою жидофільства, була доба найбільшого занепаду українського національного духу. І навіть так зване відродження українське, яке припадає на цей час і на початки XX віку прийшло з гаслом негації того традиційно-національного духу, яким горіли князівська, литовська й козацька епохи, який був хоч і часто нарушуваний, СКАЧАТЬ