Minu Horvaatia. Sigrid Suu-Peica
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Minu Horvaatia - Sigrid Suu-Peica страница 2

Название: Minu Horvaatia

Автор: Sigrid Suu-Peica

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги о Путешествиях

Серия:

isbn: 9789949479061

isbn:

СКАЧАТЬ mainitud, et vabatahtlikutöö on Horvaatias veel suhteliselt tundmatu. See on arusaadav, kuna riigis oli alles hiljuti sõda. Domovinski rat1, nagu siin viimast sõda nimetatakse, toimus aastatel 1991–95, Horvaatia sai aga oma viimased okupeeritud alad tagasi alles 1998. aastal.

      Sõjas pommitati linnu ja külasid, kaotati kodusid ja pereliikmeid. Seetõttu loen vastuseks saadud kirjadest välja teatud skeptilisust. Mispärast üldse peaks tahtma keegi kusagilt Eestist pooleks aastaks meile vabatahtlikuks tulla?

      Mõni päev pärast saja kirja väljatulistamist saabub aga vastus pika ja lohiseva nimega organisatsioonilt Eko-centar Caput Insulae-Beli (lühendatult Eko-centar ehk Eko-keskus). Kodulehelt uurin tausta ja selgub, et see MTÜ asub Cresi2 saarel Aadria mere põhjaosas. Tegevusalaks on neil kaeluskotkaste ja saare looduse kaitse. Vaatan pilte ja ahhetan: milline imeilus paik – mäed ja türkiissinine meri! Tunnen, et kananahk tuleb ihule. Mida ma veel oskan tahta!

      Loodusesõber olen lapsepõlvest alates. Enne puberteediiga käisin isegi ornitoloogiaringiga linde vaatlemas ja rõngastamas. Kindlasti on minu tiivulistearmastust süvendanud suvekodu Matsalu kandis, kuhu linnud ise kohale lendavad, pane ainult binokkel ninale ja vaatle. Nii olengi juba aastaid taevasse vaadanud, aga ikka üksi uidates; rühmaüritused looduses ei ole minu rida. Eriti on mu meeli köitnud valgepõsklaglede tuttavad hääled ja lõputud parved ning sookurgede dramaatilised hüüded.

      Eko-keskuse vastusest saab selgeks, et nad võtavad vastu ka vabatahtlikke. Olen ääretult rõõmus, sest just loodusega seotud organisatsiooni lootsin vargsi minna.

      „Tavaliselt tullakse küll nädalaks-paariks, aga miks mitte − sa võid tulla ka pooleks aastaks,” saan positiivse vastuse.

      Cres ja kaeluskotkad – sellest siis saabki minu Horvaatia! Atraktiivse eesmärgi nimel saab hunnik pabereid projektiks kirjutatud ning jään pooleteiseks kuuks vastust ootama.

      Augustis saan kõne: „Teie Euroopa Vabatahtliku Teenistuse projekt Horvaatiasse sai rahastuse.”

      „Minu Horvaatia, mu unistus saab teoks!”

      Ma kujutlen end Cresi saarele erksinise sügava mere äärde, mis kunagi ei jäätu. Mulle tungib ninna osoonist pakatav soolakas mereõhk, kui imetlen sakiliste mägede taustal hääletult liuglevat kaeluskotkast, keda ma tegelikult veel kunagi näinud ei ole. Mõtlen end põnevalt tundmatute horvaatide keskele, kelle jutust ma esialgu tuhkagi aru ei saa.

      2004. aasta novembri lõpp Eestimaal üllatab viieteistkümne külmakraadi ning paksu lumega. Pimedal põhjamaal pakin oma lubatud 25 kilo pagasit ja lähen, ootusvärin hinges, lennujaama. Minu esimene õhureis veel kõigele lisaks!

      Minutiga Tallinna kohale tõustes tunnen, et algab justkui uus elu. Jätan maha senised tegemised ja lähen vastu kõigele uuele. Ma olen teel – see on nii hea tunne! Kõik koormavad kohustused olen lõiganud raksuga läbi. Ma olen vaba, kellest on saamas vabatahtlik!

      TUHANDE SAARE MAA ISEPÄISE RAHVA JUURDE

      Ootusärevuses lendan oma unistustemaa poole, süles raamat Horvaatiast. Jään ainiti põrnitsema pilti Horvaatia kaardist, mis pikemal vaatamisel meenutab mulle tiibadega merihobu, kes tahab end mandrist lahti kiskuda ja minema lennata. Istria poolsaar on kui merihobu pea, kus joonistub selgelt välja teravatipuline kõrv ning häbelik naerusuu.

      Kvarner ja Dalmaatsia rannik on merihobu sihvakas keha, mille sabatipp haihtub Dubrovniku kohal imepeenelt lõpmatusse. Kesk-Horvaatia, Zagorje ning Slavoonia ja Baranja moodustavad väljasirutatud jõulise tiiva, mis merihobu lendu viib.

      Raamatult pilku tõstes ja lennukiaknast välja pilvepiirile vaadates mõtlen kaeluskotkastest. Meenub Eko-keskuse kodulehelt loetud huvitav fakt – kord kohtas sõjaväelennuk Elevandiluurannikul 11 kilomeetri kõrgusel lendavat kaeluskotkast, kelle õhuvoolud olid tugeva jõuga kõrgustesse tõstnud. See on kõige suurem kõrgus, kus on lendamas kohatud ükskõik millist lindu. Õhutemperatuur on seal miinus kuuskümmend kraadi. Hämmastav! Just selsamal kõrgusel lendab ka lennuk, kus istun mina praegu.

      Raamatut edasi lugedes värskendan mälu, et Jugoslaavia lagunedes eraldusid liitriigist esmalt Sloveenia, Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina ning Makedoonia. Kui eraldusid ka Montenegro ja Kosovo, sulas kunagine suur sotsialistlik riik nagu lumememm kevadpäikeses. Jugoslaavia nimi kadus käibelt 2003. aastal, mil võeti kasutusele nimetus Serbia ja Montenegro. Vaid kolm aastat hiljem lagunes ka see riik pooleks: Montenegro iseseisvus ning Serbiast sai eraldi vabariik.

      Horvaatia iseseisvus 1991, kuid just siis algas ka Serbia ja Horvaatia vaheline sõda. 1994, kui sõda oli kestnud kolm aastat, oli Horvaatial 105 000 sõdurit, 173 tanki, 20 lennukit. Vaenlasel Serbial kuulus samal ajal arsenali 126 500 sõdurit, 639 tanki, 150 lennukit. Need numbrid kõnelevad jõudude suurest ebavõrdsusest.

      Kodusõda võttis ligi 11 000 horvaadi elu, umbes 37 000 sai vigastada ja ligi 3000 jäi teadmata kadunuks. Lisaks hukkus Bosnia sõjas 10 000 Bosnia horvaati. Kodusõja materiaalne kahju hinnati 30 miljardile dollarile. Milline utoopiline summa!

      Suur hukkunute arv paneb mind mõtlema. Kui palju on selles riigis veel murtud inimhingi ja sõjatraumasid põdevaid inimesi?

      Kui lennuk pealinna Zagrebi jõuab, ootab mind ees kuldne sügis kümne soojakraadi ja veel lehes plaatanipuudega. Need vahtralehe moodi lehtedega puud paeluvad mu tähelepanu oma mitmevärvilise soomusja koorega, mis kestendab tüvel, justkui oleks tegu nahka vahetava ürgse elukaga. Õhus on tunda kõdunevate lehtede ja märja mulla sooja lõhna. Lennujaama ees lehvivad, punavalgesinine vapp keskel, rahvuslipud. Seinal märkan teksti Dobrodošli u Hrvatsku3. Mul läheb süda soojaks – olengi lõpuks Horvaatias!

      Passikontrolli järjekorras kostab mu kõrvu horvaadikeelne jutt minu kõrval telefoniga vestleva noormehe suust. Ta räägib valjult, žestikuleerib ja naerab. Pisut hiljem näen lennukile vastu tulnud horvaate saabunud sõpru kõval häälel tervitamas ja kallistamas. Horvaadid tunduvad mulle esmamulje põhjal soojade ja emotsionaalsetena. Ma juba ootan aega, mil oskan keelt nii palju, et saada aimu, millest vestlevad pensionärid bussis, milliseid nalju teevad noored omavahel, millest pajatab juhuslik mööduja telefoniga või mida räägib saatejuht õhtustes uudistes – et saada tundma horvaadi rahvast.

      Viis pikka sõidutundi liinil Zagreb–Cres osutuvad põnevaks. Näen palju metsa ja olen üllatunud, sest arvasin, et siin on lagedam, nagu mujal Kesk-Euroopas. Maastik muutub aina mägisemaks ning märkan, et paljud kirikud, kindlused ja lossikesed on ehitatud mäetippudesse, mis muudab avaneva maastiku mesiselt romantiliseks. Veelgi kõrgemale mägedesse, Gorski Kotari piirkonda jõudes, paljanduvad teede ääres pruunikat värvi teravad kaljuseinad, mis on kivide teele pudenemise takistamiseks kaetud suureauguliste traatvõrkudega.

      Nii linnades kui ka külades on eramajad ehitatud kivist, enamasti kahekorruselised. Majadel on suured rõdud ja terrassid, kus lauad ja toolid istujaid ootavad. Vahemere rahvad oskavad elada – leitakse aega väljas istuda ning seltskonda, veini ja värsket õhku nautida. Huvitav, et ka mitusada aastat vanadel majadel võib näha rõdusid. Võrdluseks tuleb silme ette Eesti talurahva arhitektuur, kust peegeldub äärmine praktilisus. Vana aja eestlastel ei olnud aega rõdul istuda, seda ehitada ei tulnud mõttessegi – rügati kogu elu. Isegi meie 20. sajandi elamutel näeb harva terrasse ja rõdusid. Muidugi on siin lõuna pool väljas istumiseks hoopis parem kliima, kuid see pole peamine põhjus. Miks siis on tänapäevastes Eesti uuselamutes terrassid ja rõdud СКАЧАТЬ



<p>1</p>

Kodusõda. Siin ja edaspidi kõik joonealused tõlked horvaadi keelest.

<p>2</p>

Hääldus tsres, nagu ka minu perekonnanime teine osa Peica hääldub peitsa.

<p>3</p>

Tere tulemast Horvaatiasse.