Tervist, proua president!. Katrin Lusti
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Tervist, proua president! - Katrin Lusti страница 9

Название: Tervist, proua president!

Автор: Katrin Lusti

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия:

isbn: 9789949486564

isbn:

СКАЧАТЬ tekkisid uued sõbrad ja me lävisime rohkem kursusekaaslastega,” selgitab Karelsohn, kes asus pärast keskkooli Tartu Ülikoolis õppima eesti filoloogiat. Tema sõnul tekkisid Evelinil uued sõbrannad ja huvid ning lapsepõlvesõbrannade teed jätkusid erinevaid radasid pidi. Esimese kursuse alguses püüdsid Kristi ja Evelin küll veel ühendust hoida, kuid erinevad loengud ja tegemised tõmbasid nende vahele iga päevaga suureneva lõhe.

      Tallinnast pärit Maris Jesse on öelnud ajakirjale Eesti Naine, et nad kohtusid Eveliniga esimest korda rahvast pungil Tartu-Tallinna bussi põrandal istudes. Jessel, Evelini kursusekaaslasel ja parimal sõbrannal, on aga selja taga vaat et vägevamgi karjäär kui esileedil endal. Jessest sai Haigekassa juht kõigest 28aastasena ja kõrgetel ametipositsioonidel on ta figureerinud kogu oma senise elu. Pärast Tartu Ülikooli lõpetamist töötas ta riigikantselei referendina, 1994. aastal sai temast Maailmapanga konsultant ja 1995. aastal sotsiaalministeeriumi peaspetsialist. Vaid neli aastat pärast ülikooli lõppu, 1997. aastal, oli Jesse juba keskhaigekassa direktor ning tänaseks on temast saanud Tervise Arengu Instituudi peadirektor. Jesse on abielus Euroopa Liidu Eesti esinduse juhi Hannes Rummiga, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli ajakirjandusosakonna.

      Kumbki sõbrannadest, nii Maris Jesse kui ka Evelin Ilves, ei läinud pärast ravi eriala lõpetamist edasi residentuuri ja nad ei ole seetõttu päevagi arstina töötanud.

      Oma suurest sõprusest on nad avalikkuses rääkinud aga harva. Teineteise nimedele viitamata on nad meedias mõnel korral vaid maininud, et nende tänased parimad sõbrad pärinevad just ülikooliaegadest.

      2009. aasta Eesti Ekspressis kirjutas Evelin Ilves avameelse artikli, milles ta tunnistas, et suur osa tema nn taustajõust koosnebki sõpradest, mitte Kadrioru lossi palgalistest töötajatest.

      “Minu peateemal – tervis – sõna võttes või kirjutades konsulteerin alati vähemalt kolme-nelja inimesega, kelleks on enamasti kursusekaaslastest arstidest sõbrad,” kirjutas ta toona.

      Lisaks meditsiinivaldkonnas tuntud Jessele on Evelin Ilvese kursusekaaslaste seas palju ambitsioonikaid arste.

      Pikas loetelus võib tuua vaid mõned näited. Sergei Kagalo on Põhja-Eesti Regionaalhaigla operatsioonikeskuse juhataja, Toomas Ümarik töötab samas haiglas üldkirurgina. Evelini kursuseõde Tiina Angerjas on Ida-Tallinna Keskhaigla günekoloog ja Karin Hussarist on saanud Tartu Ülikooli Kliinikumi nahaarst.

      Esimese leedi ülikooliaegadest on neist nõus rääkima aga vähesed. Kummalisel kombel on mõned tema (anonüümsust palunud) kursusekaaslased napisõnalised mitte seetõttu, et arstide seas toimib tugev kaitsering, vaid hoopiski kartuses presidendipaari silmis ebameeldivasse valgusesse jääda.

      “Eesti on ju nii väike. Ma ei taha oma tööst ilma jääda,” teeb üks neist kummalise märkuse, justkui elaksime me Putini Venemaal, mitte Toomas Hendrik Ilvese vabas ja demokraatlikus Eesti riigis, kus on lubatud sõnavabadus.

      Õnneks on Evelin Ilvesel ka julgemaid kursusekaaslasi.

      Kliiniliste uuringutega tegeleval Marko Öllukil on ülikooliaegsest Evelinist palju mälestusi. Kuigi noored õppisid arstiteaduskonnas ühel kursusel, käis Ölluk Eveliniga tihedamalt läbi, kuna tema parim sõber (ja nende ühine kursusekaaslane) Andres Põder oli Evelini peigmees.

      Ölluk ja Põder töötasid ülikooli ajal veresoontekirurgia osakonnas tudengitena koos ja tegid ühiseid valveid. Kui Põder hakkas Eveliniga käima, tekkis ka nende kolme vahel tihedam suhtlemine.

      Nii osales Evelin ühel suvel vabatahtlikult koos poistega üliõpilasmalevas Roosna-Allikul.

      “Evelin ei olnud seal ametlikult, vaid tuli Andresega lihtsalt kaasa,” selgitab Ölluk. Malevas olles elasid noored tudengid Esna mõisas, kus käis õhtuti tore pidu ja päeval suur töö.

      “Evelin värvis koos teiste tüdrukutega lautasid mingi kohutava tõrvalakiga ja meie, poisid, valasime betoonist siloaluseid…” meenutab Ölluk. Ta lisab, et tänu malevale ei tohiks raske maatöö esileedile kuidagi võõras olla.

      Andres Põder lahkus hea sõbra Ölluki sõnul Eestist Ameerikasse pärast ülikooli lõpetamist 1990ndate alguses ja on sinna paikseks jäänud tänaseni. Ta ei tea, kas kunagine sõber töötab USAs arstina või on tal nüüd mõni muu amet. Kauguse tõttu ei ole mehed omavahel ühenduses enam ammu.

      Evelini ja Andrese armuloo kohta ütleb Ölluk: “See ei olnud midagi ülemäära tõsist. See oli pigem ülikooliaegne fling, mis kestis ühe kursuse.” Ölluki sõnul kurameerisid Evelin Ilves ja Andres Põder kolmandal või neljandal kursusel ja nende lahkuminek ei olnud eriti traagiline.

      “Evelin oli väga kena tüdruk ja tähelepanupuuduse all ta ülikooli ajal küll ei kannatanud,” meenutab Ölluk, kellele tuleb järsku meelde, et Evelin ja Andres tulid käsikäes isegi tema pulma.

      “See oli väikese seltskonnaga registreerimine,” selgitab kunagine kursusekaaslane ning lisab, et tänu sõber Andresele õnnestus tal ülikooli ajal päris palju Evelin Ilvesega kokku puutuda ja suhelda.

      Mille pärast noored täpselt lahku läksid, ta ei tea. “No ülikooli ajal on neid suhteid ju kõigil. See ei olnud neil nii tõsine. See kestis mõnda aega ja oligi kõik.”

      Küll aga meenutab Ölluk muheldes Evelini noorusaegset välimust: “Mul on millegipärast meeles, et ta kandis väga moekaid riideid ja hoolitses enda eest. Ta nägi välja selline tõeline pealinnatüdruk.”

      Andres Põder ei olnud ülikooli ajal aga Evelini ainsaks armastuseks. Enne seda, kui Evelin kohtus oma tulevase abikaasa Karli Lambotiga, kurameeris ta mõnda aega juba toona avalikkusele tuntud perekonnast pärit kaks aastat vanema eesti keele ja sotsioloogia tudengi Kaarel Tarandiga.

      Kaarli isa Andres Tarand oli juba 1990ndate alguses tuntud poliitik, Eesti Kongressi liige ning 1994. aastal sai temast Eesti vabariigi peaminister.

      “Evelini tõmbas Kaarli tuntud perekond ja poliitiline taust juba siis,” teab üks lähedalseisev allikas, kes on tänases Eestis sama tuntud kui Kaarel ja Evelin ise. “Neil oli ülikooli ajal ikka päris suur armastus. Evelin oli Kaarlist väga sisse võetud – suuresti just tema staatuse tõttu.”

      Miks Kaarli ja Evelini teed lahku läksid, allikas täpselt ei tea. Ta võib ainult kuulujuttude põhjal oletada, et Kaarel jättis Evelini maha, kuna nägi tolle plaane läbi.

      Evelin oli ka ülikooli ajal tuntud kui väga sihikindla joonega noor daam, kes püüdis iga hinna eest elus läbi lüüa ning valis oma sõpru ja partnereid läbimõeldult.

      “Minu teada oli Evelin lõpus väga löödud,” lisab armastajapaari tihti käsikäes näinud ülikoolikaaslane.

      Kui ma helistan Kaarel Tarandile, et tema ülikooliaegse armastatu kohta pärida, hakkab too Evelini nime kuuldes kelmikalt ning valju häälega naerma.

      “Jah, ma tundsin teda!” kinnitab ta. Kui ma küsin ajalehe Sirp peatoimetajalt, kas vastab tõele, et tal oli ülikooli ajal Eveliniga kuum suhe, muutub mehe hääl mitu nooti madalamaks.

      Korraga on telefonis vaikus. “Ma ei hakka väljamõeldisi kommenteerima. Head päeva.” Kaarel Tarand on minu kõnest silmnähtavalt häiritud ja nooruspõlve armastuse teemat ta minuga jagada ei taha.

      Tollal Evelinile lähedal seisva allika sõnul tutvusid noored Eesti Üliõpilaste Seltsi kaudu ning kuigi nende armastus lõi kohe alguses suure leegiga lõkkele, ei kestnud see kaua.

      Ravimiaparatuuri müügiga tegeleva СКАЧАТЬ