Meie lapse uni. Merit Lilleleht
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Meie lapse uni - Merit Lilleleht страница 9

СКАЧАТЬ On selge, et need pered vajavad ka laste uneprobleemide korral spetsialistide abi ja nõustamist. Unetsükli häirete, unetuse, parasomniate ja liigse unisuse korral võivad abiks olla näiteks käitumuslikud sekkumised.

      Kuna mitte kõik lapsed ei arene ühesuguse kiirusega, on vahel vaja lapse arenguks panustada rohkem aega, teadmisi ja ressursse. Kui tunnete, et teie pere laps ei arene eakohaselt või on vahele jätmas mõnda tavapärast arenguetappi, pidage kindlasti nõu perearsti või psühholoogiga. Kui lapsel on erivajadus, on võimalus koostada talle rehabilitatsiooniplaan, milles määratletakse pere eesmärgid ja tegevused, et leevendada või parandada peres valitsevat olukorda: olgu siis probleemiks lapse sagedased haigestumised, kõne hilinemine, unehäired või juba lapse käitumisraskused.

      Varajane märkamine ja õigeaegne sekkumine on väga olulised tegevused laste ja peredega tehtavas töös. Erivajadusega lapse ja tema pere abistamisel on olulisteks märksõnadeks teenuste ja toetuste kättesaadavus ning mitmekesisus. Erivajadusega või puudega laps peres mõjutab pere dünaamikat ja suhteid, mistõttu tuleb tegeleda pere kui tervikuga. Oluline on hinnata ka lapse hooldaja (tavaliselt ema) erinevaid toimetulekuressursse ning pakkuda teenuseid, mis tagaksid hooldajale võimaluse puhkuseks, vaba aja veetmiseks ning vähendaksid tema ja kogu perekonna koormust.

      Ka unekooli nõustamisteooria tugineb rehabilitatsiooni põhimõtetele. Lapse uneprobleemid on üks piirang, mis takistab tõsiselt kogu pere edukat toimimist. Õigeaegse ja metoodilise sekkumise abil on võimalik olukorda leevendada: leida toimivad käitumisstrateegiad, aidata perel saavutada taas edukas toimetulek ning toimivad peresuhted.

      Nõustaja peab respekteerima pereliikmete väärtushinnanguid, arvamusi, muuhulgas vanemate veendumusi lapse hoolduse ning ravi põhimõtete suhtes ka juhul, kui need erinevad üldiselt aktsepteeritud põhimõtetest. Perekonnaga töötamisel säilitab nõustaja neutraalse positsiooni ja väldib enda kaasamist peresuhetesse.

      Vajadusel saab nõustaja soovitada perele teisi spetsialiste, kelle professionaalne abi võib last ja peret aidata – näiteks psühholoog, neuroloog, füsioterapeut, eripedagoog, sotsiaaltöötaja, õpetajad lasteaias või koolis.

      Rehabilitatsioon on looming ja muutuste protsess, mis on iga inimese puhul eripärane. Rehabilitatsiooniteenuse toimimiseks on oluline koostöövalmidus ka pere poolt. Muutuse saavutamine võib olla pikk protsess, kuna esmalt on vaja muuta pere senist käitumismustrit. Muutuste protsessil on erinevad etapid:

      • Eelkaalutlemine – pere ei tunne vajadust muutuste järele. Usutakse, et olukord paraneb iseenesest.

      • Kaalutlemine – pere kaalub unealase informatsiooni otsimist, otsib erinevaid teenuseid.

      • Ettevalmistus – pere eestvedaja (tihtipeale ka isa) teeb ise esimese käigu ja otsib abi.

      Alles seejärel võib pere jõuda reaalse tegevuseni ning abi vastuvõtmiseni.

      Rehabilitatsioon hõlmab inimese elu nelja valdkonda, lisame näitena võimalikud piirangud, mis võivad uneprobleemidega (näiteks 3aastase) lapse peres nendes eluvaldkondades esineda.

      • I elamine – laps ei nõustu õhtuse voodisse minekuga, on trotslik ja kiuslik, tuleb, vaatamata keelamisele, korduvalt voodist välja, soovib juua vett, kuulata veel üht muinasjuttu ja kaupleb ka teisi boonuseid, et venitada voodisseminekuaega. Lapse uinumine võtab aega üle tunni. Laps ärkab öösel korduvalt ning vajab taas uinumiseks lapsevanema abi. Hommikul ei suuda laps õigeaegselt ärgata, on pahur ja tujukas. Oht hilineda lasteaeda.

      • II õppimine – laps on juba hommikul lasteaeda tulles pahur, tihti hilineb hommikusöögile. Ei suuda lasteaiaga kohaneda, ei soovi osaleda lasteaia ühistegevustes, eelistab mängida omaette, võib olla teiste laste suhtes agressiivne.

      • III töötamine – lapse hommikused jonnihood tekitavad olukorra, kus pere ei jõua õigeaegselt lasteaeda ning vanemad hilinevad tööle. See on tekitanud probleeme tööandjaga. Lapsevanemad ei suuda endast tööl anda maksimumi, kuna tunnevad end päeva jooksul kurnatuna (sest on pidanud öösel korduvalt ärkama).

      • IV sotsialiseerumine – pere on pidanud loobuma sotsiaalsest suhtlemisest, kuna lapse seosetud uneajad (päevauni) ei anna perele võimalust päeva planeerida.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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 СКАЧАТЬ