Вогнем і мечем. Генрик Сенкевич
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Вогнем і мечем - Генрик Сенкевич страница 17

Название: Вогнем і мечем

Автор: Генрик Сенкевич

Издательство:

Жанр: Классическая проза

Серия:

isbn: 978-966-03-5461-6, 978-966-03-7002-9

isbn:

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      Тут інші теж почали підходити знайомитись із паном Скшетуським і почуття йому свої висловлювати. Мало хто любив Чаплинського, і всі були задоволені, що тому така конфузія приключилася. Зараз, не розмисливши й не подивувавшись, неможливо повірити, що і вся навколишня чигиринська шляхта, і ті, що дрібніші – володарі слобід, наймачі економій, – чого там! – навіть люди Конєцпольських, – усі, як воно по сусідству буває, знаючи про чвари Чаплинського з Хмельницьким, були на боці останнього, бо Хмельницький мав славу знаменитого воїна, чималі заслуги в різних баталіях здобувши. Відомо було також, що сам король підтримував із ним стосунки й високо цінував його думку. Те, що сталося, сприймали як звичайну сварку шляхтича зі шляхтичем, а такі сварки лічилися тисячами, й особливо в землях руських. Цього разу, як завжди, стали на бік того, хто вмів завоювати собі більше симпатій, не загадуючи, які з цього можуть випливати страшні наслідки. Лише значно пізніше серця запалали ненавистю до Хмельницького; причому однаково серця шляхти й духовенства обох обрядів.

      І так усі підходили до Скшетуського з квартами, кажучи: «Пий же, пане-брате! Випий і зі мною! Хай живуть вишневичани! Такий молодий, а вже в поручиках у князя. Vivat[17] князь Ярема, всім гетьманам гетьман! Куди завгодно підемо з князем Яремою! На турків і татар! У Стамбул! Хай живе милостиво правлячий нами Владислав Четвертий!» Голосніше за всіх кричав пан Заглоба, готовий навіть сам один перепити й перекричати цілий регімент.

      – Вельмишановні панове! – волав він, так що шибки у вікнах бряжчали. – Я ж бо на його милість султана подав у суд за насильство, до котрого він допустив статися зі мною в Галаті.

      – Не верзіть ви, ваша милість, дурниць, язик пожалійте!

      – Тобто як, вельмишановні панове? Quatuor articuli judicii castrensis: stuprum, incendium, latrocinium et vis armata alienis aedibus illata.[18] А хіба ж не було це vis armata?[19]

      – Справжній глухар ви, добродію.

      – А я і до трибуналу його!

      – Втихомиртесь, ваша ми…

      – І кондемнату отримаю, і негідником його оголошу; ось тобі й війна, тільки вже із засудженим на безчестя.

      – Здоров’я ваших милостей!

      Деякі, одначе, сміялись, а з ними й пан Скшетуський – йому вже трохи вдарило в голову; шляхтич же й насправді, наче глухар, який власним голосом упивається, не змовкаючи, кльочив далі. На щастя, тиради його було перервано іншим шляхтичем, який, наблизившись, смикнув балакуна за рукав і сказав із співучою литовською вимовою:

      – Так познайомте ж, добродію щирий Заглобо, й мене з паном намісником… Познайомте ж!

      – Обов’язково! Неодмінно! Дозвольте, ваша милість наміснику, – це пан Збийнабійка.

      – Підбийп’ятка, – виправив шляхтич.

      – Один біс! Герба Зірвиштанець.

      – Зірвиглавець, – виправив шляхтич.

      – Один біс! Із Песикишок.

      – Із Мишікишок, – виправив шляхтич.

      – Один біс. Nescio,[20] чому я віддав би перевагу. Мишачі кишки СКАЧАТЬ



<p>17</p>

Хай живе (лат.).

<p>18</p>

Чотири статті польового суду: зґвалтування, підпал, розбій і напад збройною силою на чужий дім (лат.).

<p>19</p>

збройною силою (лат.).

<p>20</p>

Не знаю (лат.).