Leia oma kirg. Emily Nagoski
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Leia oma kirg - Emily Nagoski страница 9

Название: Leia oma kirg

Автор: Emily Nagoski

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Зарубежная психология

Серия:

isbn: 9789916603499

isbn:

СКАЧАТЬ nagu need on.

      Tõde hüümenist

      Sul võib olla hüümen, aga see võib sul ka puududa. Hüümen on õhuke membraan tupeava alumise ääre ümber. Ükskõik, kas sul see on või mitte, garanteerin ma, et praktiliselt kõik, mis on sulle hüümenist õpetatud, on vale.4

      Tõele on kõige lähemal see, et vahekorra ajal võib hüümen teha valu, kui see pole väljavenitamisega harjunud – see on üks paljudest võimali-kest põhjustest, miks penetratsioon on valus, aga see pole neist kaugeltki kõige levinum. (Kõige levinum on märgumise puudumine.)

      Üks näide vulvast.

      Kusitiava

      Välimised häbememokad

      Tupeava

      Kliitoripea

      Pärak

      Sisemised häbememokad

      40 Emily Nagoski, Ph.D.

      Aga hüümen ei lähe katki ja jää igaveseks katki, nagu mingi pitser pakendi avamisel. Kui hüümen rebeneb või sellesse tekib verevalum, siis see paraneb. Ja hüümeni suurus ei erine sõltuvalt sellest, kas tuppe on penetreeritud.5 Lisaks, tavaliselt see ei veritse. Veri esmakordse penetrat-siooni ajal on tõenäolisemalt üldisest tupeseina rebenemisest märgumise puudumise tõttu kui hüümeni kahjustusest.

      Kui naine hakkab hüümenit regulaarselt välja venitama, juhtub hoo-pis see, et see muutub painduvamaks. Ja kui naise hormoonid noorukiea lõppu jõudes (umbes kahekümne viie aastaselt) muutuvad, atrofeerub hüümen tõenäoliselt ja muutub palju vähem märgatavaks – kui see üldse oli märgatav.

      Hüümen on järjekordne näide naiste suguelundite laiast varieeruvu-sest. Mõni naine sünnib ilma hüümenita. Teistel on mulgustamata hüü-men (õhuke, kuid tahke membraan, mis katab kogu tupeava) või väikeste avaustega hüümen (palju pisikesi auke muidu tahkes membraanis). Mõnel naisel on vaheseinaga hüümen, mis tundub nagu ulataks üle tupeava nahakiud. Mõne naise hüümen on vastupidav, teistel habras. Mõni hüü-men kaob varajases noorukieas ja mõni on pärast menopausi alles.

      Naiste hüümen varieerub, sest nii palju, kui teadus on suutnud välja selgitada, ei olnud hüümen evolutsiooni valik. Sel pole mingit reproduk-tiivset ega muud funktsiooni. See on kõrvalsaadus, väike boonus, mille jättis endast maha evolutsioonilise valiku tohutu suur surve, samamoodi nagu meeste nibud. See on seemnekünkakese homoloog, mügar kusiti-seinas, kus see läbib eesnäärme ja ühendub seemnejuhadega.

      Hüümen on ülim näide sellest, kuidas inimesed teevad anatoomiast metafoorid. Tegemist on elundiga, millel pole bioloogilist funktsiooni, ja ometi on lääne kultuur hüümeni kohta võimsa loo välja mõelnud. See lugu pole kuidagi seotud bioloogiaga ja on täielikult seotud naiste allutamisega. Kultuur nägi tupeavas „barjääri“ ja otsustas, et see on tähistab „neitsilikkust“ (iseenesest bioloogiliselt tähenduseta ideed). Niivõrd veidrat ideed saab leiutada ainult ühiskonnas, kus naised on sõna otseses mõttes omand, nende tupp nende kõige väärtuslikum kinnisvara – tarastatud kogukond.

       Leia oma kirg 41

      Kuigi hüümenil pole mingit füüsilist ega bioloogilist funktsiooni, on nii mõnigi kultuur loonud selle ümber nii mõjuvad müüdid, et on saada-val lausa operatsioonid hüümeni „taastamiseks“, nagu see oleks meditsii-niliselt vajalik. (Kus on operatsioon meeste nibude täiustamiseks?)

      Teatud mõttes võib hüümen olla naise tervise jaoks oluline: leidub naisi, keda hüümeni puudumise tõttu pekstakse või isegi tapetakse. Mõnele naisele öeldakse, et teda „poleks saanud vägistada“, sest tal on hüümen alles. Nende jaoks mõjutab hüümen tõsiselt füüsilist heaolu, mitte anatoomia tõttu, vaid selle tõttu, mida nende kultuur selle anatoo-mia kohta usub.

      Paar sõna sõnadest

      Veel üks asi naiste välimiste suguelundite teemal. Kogu naiste välimiste suguelundite komplekti nimi on häbe ehk vulva. Tupp ehk vagiina tähendab sisemist reproduktiivset kanalit, mis viib üles emakani. Vulvast rääkides kasutavad paljud sõna vagiina, aga nüüd oled sina targem. Ja kui seisad alasti peegli ees ja näed klassikalist kolmnurka? See on su häbeme-kink („kõrgendik“).

      Selge?

      vagiina ehk tupp = reproduktiivne kanal

      vulva ehk häbe = välimised suguelundid

      häbemekink = vaagnaluu kohal asuv ala, millel kasvavad karvad

      Ma ei väida, et peaksid hakkama parandama inimesi, kes valesid sõnu kasutavad, või piketeerima „Vagiina monoloogidel“ siltidega, millele sei-sab „Tegelikult on need „Vulva monoloogid“,“ aga nüüd tead sõnu, mida sina peaksid kasutama. Sa ju ei kutsuks oma nägu ega otsaesist kurguks, ega ju? Nii et ärme kutsu vulvat ega häbemekinku vagiinaks. Muudame maailma naiste suguelundite jaoks paremaks paigaks.

      42 Emily Nagoski, Ph.D.

      Kleepuvad osad

      Naistel on kummalgi pool tupeava Bartholini näärmeks kutsutav nääre, mis eritab seksuaalse erutuse ajal vedelikku – võib-olla tupe penetratsioo-nil hõõrdumise vähendamiseks, võib-olla hea tervisega ja viljakat seisun-dit edastava lõhna loomiseks. Kui naistel „läheb märjaks“, juhtub just see. Ja tuleb välja, et nii naistel kui ka meestel „läheb märjaks“. Meeste homo-loog Cowperi nääre, mis asub kohe eesnäärme all, toodab eelspermat.

      Miks me ütleme, et meestel „läheb kõvaks“ ja naistel „läheb mär-jaks“, kui bioloogilisest vaatepunktist lähevad nii mehe kui ka naise suguelundid nii kõvaks kui ka märjaks? Asi on jällegi kultuuriline. Mehe „kõvadus“ (erektsioon) on vahekorraks vajalik eeltingimus ja „märgust“ võetakse kui ilmingut, et naine on vahekorraks „valmis“ (kuigi kuuendas peatükis näeme, kui vale see võib olla). Kuna peenis-tupes-vahekorda peetakse seksuaalsuse universumi keskmeks, oleme muutnud meeste kõvaduse ja naiste märguse erutuse ülimate ilmingute metafoorideks. Aga nagu meie anatoomia, koosneb meie kõigi füsioloogia samadest kompo-nentidest – vere juurdevoolu muutus, suguelundite eritiste tootmine jne –, eri moel organiseeritult. Toome esile meeste kõvadust ja naiste märgust, aga ka mehed märguvad ja naistel kõvastub.

      Naistel on ka näärmed, mis asuvad kusitiava ehk avause juures, mille kaudu pissime, ja nende nimeks on Skene näärmed. Need on meeste eesnäärme homoloogid. Eesnäärmel on kaks ülesannet: see paisub kusiti ümber, nii et mehel on võimatu urineerida, kui ta on seksuaalselt väga erutunud, ja see toodab umbes poole seemnevedelikust, milles sperma liigub. Teisisõnu teeb see ejakulaati. Ka naistel paisuvad Skene näärmed kusiti ümber, nii et väga erutunult on raske urineerida. Kui oled kunagi proovinud pissida kohe pärast orgasmi saamist, oled sellega otseselt silmitsi seisnud – tuleb hingata sügavalt rahustavalt sisse-välja, et anda suguelunditele aega lõdvestuda.

      Mõnel naisel toodavad Skene näärmed vedelikku, mistõttu mõned naised ejakuleerivad. Naiste ejakulatsioon – „pritsimine“ СКАЧАТЬ