Leia oma kirg. Emily Nagoski
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Leia oma kirg - Emily Nagoski страница 4

Название: Leia oma kirg

Автор: Emily Nagoski

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Зарубежная психология

Серия:

isbn: 9789916603499

isbn:

СКАЧАТЬ vilju. Sa oled terve, kui vajad palju päikesepaistet, ja oled terve, kui naudid varju. Tõe-line lugu ongi see. Me kõik oleme ühesugused. Me kõik oleme erinevad. Me kõik oleme normaalsed.

      Raamatu ülesehitus

      Raamat on jagatud nelja ossa: 1) „(Mitte nii lihtsad) põhitõed“, 2) „Seks kontekstis“, 3) „Seks praktikas“ ja 4) „Ekstaas kõigile“. Esimese osa kolm peatükki kirjeldavad peamist riistvara, millega sa sündisid – keha, aju ja maailma. Esimeses peatükis räägin suguelunditest – nende osadest, tähendusest, mille neile osadele külge kleebime, ja teadusest, mis tõestab lõplikult, et jah, su suguelundid on täiesti terved ja kaunid täpselt selli-sena, nagu need on. Teine peatükk kirjeldab detailselt seksuaalsete reakt-sioonide mehhanismi ajus – inhibitsioonist ja erutusest koosnevat kahe pedaali mudelit ehk pidurit ja gaasi. Kolmandas peatükis tutvustan viise, kuidas su seksuaalne pidur ja gaas mõjuvad vastastikku aju ja ümbritseva keskkonna arvukate muude süsteemidega, et vormida selgeks, kas kindel aisting või isik erutab sind just nüüd, praegusel hetkel.

      Raamatu teises osas pealkirjaga „Seks kontekstis“ mõtiskleme selle üle, kuidas kogu peamine riistvara toimib sinu elu kontekstis – su

      18 Emily Nagoski, Ph.D.

      emotsioonide, suhte ning oma kehasse ja seksi suhtumise kontekstis. Nel-jas peatükk keskendub kahele peamisele emotsioonisüsteemile – armastu-sele ja stressile – ning üllatavatele ja vastukäivatele viisidele, kuidas need su seksuaalset reageerimisvõimet mõjutavad. Viiendas peatükis kirjeldan kultuurilisi jõude, mis vormivad ja piiravad seksuaalset toimimist ja seda, kuidas saad maksimeerida selle protsessi häid külgi ning saada võitu hal-vasti mõjuvatest külgedest. Õpime, et kontekst – su ümbritsev olukord ja käesolev vaimne seisund – on otsustava tähtsusega nii su seksuaalse heaolu kui ka su keha ja aju jaoks. Saa selgeks nende peatükkide sisu ja su seksielu muutub – väga võimalik, et koos su ülejäänud eluga.

      Raamatu kolmas osa „Seks praktikas“ on seksuaalsetest reaktsioo-nidest endast ja seal purustan kaks pikaajalist ja ohtlikku müüti. Kuues peatükk laob lagedale tõendid, et seksuaalne erutus võib, aga ei pruugi olla seotud sellega, mis toimub su suguelundites. Siin õpime, miks eru-tuse kattumatus, mida varem mainisin, on normaalne ja terve. Ja kui oled lugenud seitsmendat peatükki, ei kuule sa enam kunagi kedagi ütlemas „sugutung“, ilma mõtlemata, „oi, aga seks pole mingi tung“. Selles pea-tükis selgitan, kuidas toimib „reageeriv iha“. Kui sina (või su partner) oled kunagi kogenud muutust oma huvis seksi vastu – suurenemist või vähenemist –, siis on see peatükk just sulle.

      Ja raamatu neljas osa „Ekstaas kõigile“ selgitab, kuidas muuta seks täielikult enda omaks, ja see ongi moodus, kuidas saavutada oma elus seksuaalse ekstaasi haripunkt. Kaheksas peatükk on orgasmidest – mis need on, mis need pole, kuidas neid saada ja kuidas muuta need sellisteks, millistest oleme lugenud – mis muudavad tähed vikerkaarteks. Ja lõpuks, üheksandas peatükis kirjeldan kõige tähtsamat asja, mida teha, et oma seksielu parandada. Aga lobisen selle kohe välja: selgub, et kõige rohkem ei loe mitte see, mis osadest sa koosned või kuidas need on organiseeritud, vaid mis tundeid need sinus tekitavad. Kui võtad oma seksuaalsuse omaks täpselt sellisena, nagu see on praegusel hetkel, on tegemist kontekstiga, mis loob ekstaatiliseks naudinguks suurima potentsiaali.

      Mitme peatüki juures on töölehed või muud interaktiivsed tegevused ja harjutused. Paljud neist on lõbusad – näiteks kolmandas peatükis palun

       Leia oma kirg 19

      sul mõelda kordadele, kui kogesid head seksi ja teha kindlaks, millised konteksti aspektid aitasid seksi heaks teha. Kõik need muudavad teaduse millekski praktiliseks, mis saab su seksielu tõeliselt muuta.

      Kogu raamatus saad lugeda nelja naise lugusid – nendeks on Olivia, Merritt, Camilla ja Laurie. Neid naisi pole indiviididena olemas, nad on kogumid, mis ühendavad paljude naiste lugusid, keda olen õpetanud, kel-lega rääkinud, e-kirju vahetanud ja keda toetanud nende kahe kümnendi jooksul, mil olen seksuaalkoolitajana töötanud. Võid kujutada ette iga naist kui pildikollaaži – nägu ühelt fotolt, käed teiselt, jalad kolmandalt … Iga osa esindab kedagi tõelist ja kollektsioon sobib tähendusrikkalt kokku, aga eri osade suhe üksteisega on minu välja mõeldud.

      Ma otsustasin kindlate naiste lugude rääkimise asemel luua need kogumid kahel põhjusel. Esiteks räägitakse mulle oma lugusid konfident-siaalselt ja tahan nende isikute identiteeti kaitsta, nii et muutsin detaile, et nende lugu jääks nende omaks. Ja teiseks usun, et saan kirjeldada kõige laiemat võimalikku valikut naiste seksikogemustest, kui ma ei keskendu üksikute naiste spetsiifilistele lugudele, vaid laiematele narratiividele, milles peituvad ühised teemad, mida olen näinud kõigi nende sadade naiste elus.

      Ja viimasena, iga peatüki lõpust leiad tl;dr-nimekirja – „too long, didn’t read“* on otsekohene veebilühend, mis tähendab „jõua asja mõt-teni“. Iga tl;dr-nimekiri võtab lühidalt kokku peatüki neli kõige tähtsamat sõnumit. Kui avastad end mõttelt: „Mu sõber Alice peaks kindlasti seda peatükki lugema!“ või „Kui mu partner vaid seda teaks,“ võiksid alustada neile tl;dr-nimekirja näitamisest. Või kui oled nagu mina ja vaimustud neist ideedest liiga palju, et neid endale hoida, võid kõndida oma partneri kannul läbi maja, lugedes tl;dr-nimekirja ette ja öeldes: „Näe, kallis, eru-tuse kattumatus on päris!“ või „Tuleb välja, et mul on reageeriv iha!“ või „Sa lood mulle superhea konteksti, musi!“

      * Eesti keeles „liiga pikk, ei lugenud“. Toim

      20 Emily Nagoski, Ph.D.

      Paar hoiatust

      Esiteks, enamikul juhtudest, kui ütlen siin raamatus „naised“, mõtlen ini-mesi, kes sündisid naisekehas, keda kasvatati üles tüdrukuna ja kellel on nüüd „naise“ sotsiaalne roll ja psühholoogiline identiteet. Leidub küllaga naisi, kes ei sobitu ühte või mitmesse nendest kategooriatest, aga on teh-tud liiga vähe uuringuid trans*- ja kväärsooliste isikute funktsioneerimi-sest, et saaksin kindlalt väita, kas see, mis on cis-naiste seksuaalse heaolu puhul tõsi, peab paika ka trans*-sooliste kohta. Ma usun, et tõenäoliselt peab, ja kui tulevase kümnendi jooksul avaldatakse rohkem uurimistöid, saame teada, aga praegu võtan omaks, et see on põhimõtteliselt raamat cis-soolistele naistele.

      Ja kui sa ei tea, mida kõik see tähendas, siis ära muretse.

      Teiseks, ma pooldan kirglikult teaduse rolli naiste seksuaalse heaolu edendamises ja olen selle raamatu kallal vaeva näinud, et võtta uuringu-tulemusi kokku eesmärgiga õpetada naistele, kuidas elada oma kehas enesekindlalt ja rõõmuga. Aga olen väga teadlikult valinud, milliseid empiirilisi detaile sisse ja välja jätta. Küsisin endalt: „Kas see fakt aitab naistel paremat seksielu elada või on see lihtsalt üks paeluv ja huvitav empiiriline mõistatus?“

      Ja jätsin mõistatused välja.

      Jätsin sisse ainult info, mis on naiste igapäevaelus otseselt asja-kohane. Nii et nendelt lehekülgedelt ei leia naiste seksuaalsuse kogu lugu – ma pole kindel, kas kogu lugu üldse mahuks ühegi raamatu sisse. Selle asemel jätsin sisse loo need osad, mis on minu kui seksuaalkoolitaja jaoks olnud naiste seksuaalse heaolu, autonoomia ja naudingu kõige võimsamad edendajad.

      Selle raamatu eesmärk on pakkuda välja uus teaduspõhine viis, kui-das mõelda naiste seksuaalsest heaolust. Nagu kõik uued mõtteviisid, tekitab see palju küsimusi ja vaidlustab suurt osa varasematest teadmis-test. Kui tahad rohkem sügavuti minna, siis leiad märkmetest viited koos detailidega selle kohta, kuidas ma keerulised ja mitmekülgsed teadus-uuringud kokku millekski praktiliseks vormisin.

       Leia oma kirg 21

      Kui СКАЧАТЬ