Середземноморське перехрестя. Андрій Харук
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Середземноморське перехрестя - Андрій Харук страница 10

СКАЧАТЬ кораблів цього класу), 12 есмінців та 11 підводних човнів. У наступні роки програма оновлення флоту постійно розширювалась. За період з 1922 по 1930 рр. у Франції було розпочато (або заплановано) будівництво 168 нових бойових кораблів, з яких близько 70 увійшло до складу флоту. Результат цілком непоганий – якщо врахувати фінансові проблеми країни, її величезні борги та пацифістський настрій громадськості. Посилення складу флоту було настільки значним, що довелось виділити додаткові інвестиції для розбудови військово-морських баз та складів палива.

      Легкий крейсер «Дюге Труен»

      Першими французькими крейсерами, побудованими у міжвоєнний період, стали три кораблі типу «Дюге Труен» (увійшли до складу флоту у 1926 р.). Вони стали першими у світі крейсерами з лінійно-підвищеним розташуванням артилерії головного калібру (вісім 155-мм гармат у чотирьох баштах). Саме ця схема швидко стала стандартом для усіх інших крейсерів. Досить швидкохідні (33 вузли), ці крейсери були практично позбавлені бронювання.

      Перші французькі важкі крейсери – «Дюкень» (1927 р.) і «Турвіль» (1928 р.) – фактично були збільшеним варіантом «Дюге Труена» (10 000 т замість 7250 т) із заміною 155-мм гармат на 203-мм. Так само, як і попередники, вони мали дуже слабкий броньовий захист. Відзначаючись високою швидкістю (33 вузли) і досконалими морехідними якостями, «Дюкень» і «Турвіль» мали надто малу дальність плавання.

      Наступні чотири важкі крейсери типу «Сюффрен» (1930—1932 рр.) отримали броньовий пояс. Швидкість зменшилась до 32 вузлів, що вважалось цілком адекватною ціною за посилення захищеності, а склад головного озброєння лишився попереднім. Вершиною розвитку французьких «вашингтонських» крейсерів став «Альжері» (1934 р.). Проєктуючи цей корабель, конструктори пішли на подальше зниження швидкості (до 31 вузла), натомість товщину броньового пояса збільшили з 60 до 110 мм. Головне озброєння лишалось попереднім (вісім 203-мм гармат), але зенітне значно посилилось. Якщо попередні важкі крейсери мали вісім 75-мм або 90-мм зеніток, то «Альжері» ніс 12 100-мм гармат, не рахуючи дрібнокаліберної зенітної артилерії. Цей корабель міг успішно протистояти будь-якому італійському важкому крейсерові. «Альжері» мав стати початком серії однотипних кораблів, однак угоди з обмеження озброєнь стали цьому на заваді, і він так і залишився одинаком.

      У підкласі легких крейсерів французи спочатку на перший план поставили швидкість. Так з’явився «Еміль Бертен» (1934 р.) – невеликий (5900 т) корабель, здатний розігнатись до 34 вузлів. Крейсер ніс потужне озброєння (дев’ять нових 152-мм гармат у трьох баштах), але зовсім не мав броньового захисту. Хибність такої концепції була очевидною, і наступна серія з шести легких крейсерів типу «Ла Галіссоньєр» (1936—1937 рр.) отримала броньовий пояс завтовшки 105 мм за рахунок збільшення водотоннажності до 7600 т і зниження швидкості до 31 вуз.

      У 1926—1931 рр. ВМС Франції поповнили есмінці типів «Бурраск» (12) і «Л’Адруа» (14 одиниць). Ці кораблі мали стандартну водотоннажність СКАЧАТЬ