Juhi käsiraamat. Harvard Business Review
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Juhi käsiraamat - Harvard Business Review страница 8

Название: Juhi käsiraamat

Автор: Harvard Business Review

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Общая психология

Серия:

isbn: 9789949694013

isbn:

СКАЧАТЬ

      „Inimesed usaldavad teid siis, kui olete ehe ja usaldusväärne, mitte kellegi teise koopia,“ kirjutab ettevõtte Medtronic endine juhatuse esimees ja tegevjuht ning Harvardi ärikooli professor Bill George. George ja tema kaasautorid populariseerisid seda põhimõtet usaldusväärse eestvedamisena ning väitsid, et kõige tõhusamatel liidritel kujuneb tööst nende sügavalt isiklik üritus. Nad tegutsevad kirega ja käituvad kooskõlas oma väärtustega ning viivad ellu muudatusi, rajades avatud ja tähendusrikkaid suhteid oma ettevõtte töötajatega, kes hakkavad neid sügavalt usaldama. Niisugune usaldus põhineb asjaolul, et võimu maski taga märgatakse päris inimest, kelle motiivid, väärtused ja eesmärgid on kõigile avalikult näha. Selline ehedus on tugeva iseloomu oluline osa.

      Usaldusväärne liider töötab katsetades ja eksides välja oma isikliku stiili. Te saate välja arendada omaenda usaldusväärse eestvedamisstiili.

      Õppige oma elukäigust

      Omaenda elu tagamaade uurimine pakub teile tuleviku tarvis sihte ja inspiratsiooni. Kõik teie väärtused ja eesmärgid on kusagilt pärit. Praeguse mina ühendamine varasemate kogemustega aitab teil jõuda sügavama arusaamiseni sellest, miks te maailma sel viisil näete ja miks hoolite teile tähtsatest asjadest. Uurige minevikku ning õppige oma lugu selgelt esitama ja vabalt jagama.

      Mõistke oma välimisi ja sisemisi motiive

      Välimised motiivid on teie tegevuse eesmärgiks olevad välised tulemused: tunnustus, staatus, jõukus ja muu. Sisemised motiivid on need, mille poole püüdleb teie sisemine mina, näiteks isiklik areng või rahuldustunne, mida pakub teiste abistamine. Kõik liidrid tunnistavad, et välised mõjurid mängivad nende mõttemaailmas suurt rolli, ent tähtis on mõista sedagi, kuidas töö teile seesmiselt tähenduslike teemadega seostub. Kui olete need motiivid välja uurinud, saate otsida võimalusi neid järgida.

      Arendage eneseteadlikkust

      Kolleegidelt tagasiside saamine ja oma puuduste tunnistamine võib olla valus. Teiste inimeste – alluvate, kaastöötajate ja konkurentide – arvamustele peate siiski avatud olema, samuti arvestama, mida arvavad need, kellele te soovite muljet avaldada. Kui te ei tea, millisena teised teid näevad, võib teid muserdada igasugune negatiivne info, ükskõik kui tähtsusetu see ka ei ole. Mida selgemalt mõistate, missuguse mulje te teistele jätate, seda paremini suudate kriitikaga toime tulla. (Lähemalt saate eneseteadlikkuse jõust lugeda kolmandas peatükis „Emotsionaalne intelligentsus“.)

      Vastake kastis „Arendage endas usaldusväärse liidri omadusi“ esitatud küsimustele, et hakata mõtlema, kuidas saaksite juhi ja liidrina olla usaldusväärsem.

      Arendage endas Usaldusväärse liidri omadusi

      Usaldusväärse eestvedamise poole püüeldes peate oma identiteedi ja elueesmärgi üle järele mõtlema. Järgmised küsimused on teile selle juures abiks.

      1. Missugused inimesed ja sündmused teid teie varases nooruses kõige enam mõjutasid? Missugune see mõju oli?

      2. Kuidas te päevast päeva oma eneseteadlikkust arendate? Millal saate endale öelda, et just nüüd avaldub teie tõeline mina?

      3. Missugused on teie kõige tähtsamad väärtused? Kust need pärit on? Kas teie väärtused on pärast lapsepõlve oluliselt muutunud? Kuidas mõjutavad teie väärtused teie käitumist?

      4. Mis teid sisemiselt ja väliselt motiveerib? Kuidas te oma elus neid motiive tasakaalus hoiate?

      5. Missugune on teie tugivõrgustik? Kuidas meeskond teid kui liidrit õpetab? Kuidas peaksite oma vaatevälja avardamiseks meeskonda mitmekesistama?

      6. Kas teie elu moodustab terviku? Kas saate oma elu kõigis valdkondades – isiklikes asjades, töös, pereelus ja kogukonnas – olla üks ja seesama inimene? Kui mitte, siis mis teid takistab?

      7. Mida usaldusväärsus teie elus tähendab? Kas olete usaldus­väärselt käitudes liidrina tõhusam? Kas teil on tulnud oma usaldusväärsuse eest ka kõrget hinda maksta, ja kas asi oli seda väärt?

      Allikas: Bill George, Peter Sims, Andrew N. McLean ja Diana Mayer. „Discovering Your Authentic Leadership“ („Kuidas avastada endas usaldusväärne liider“). Harvard Business Review, veebruar 2007.

      Kuigi usaldusväärne eestvedamine on väärt eesmärk, võib selle teema lihtsustamine teid eksiteele viia. INSEAD-i ärikooli (Institut Européen d’Administration des Affaires) professor Herminia Ibarra väidab, et kui klammerdume liiga tugevalt niisuguste tegude ja käitumise külge, mille korral me end mugavalt tunneme, kaotame võimaluse uutmoodi areneda.

      Ibarra selgitab, et tööelu arenedes ja uusi kogemusi saades tuleb teil säilitada paindlik ettekujutus iseendast. Kujutage ette, et olete karjääri teinud organisatsioonis, kus peetakse tähtsaks käsuliine. Mis juhtub aga siis, kui alustate uut tööd organisatsioonis, millele on omane koostöö­altim ja mitte nii üheselt määratletav otsustamiskultuur? Kas jääte oma „tõelisele“ minale kindlaks ning püsite käskudel ja kontrollil põhineva juhtimisstiili juures? Või püüate edu saavutada uue ettevõtte kultuuri järgides, isegi kui see tundub teile esialgu võlts?

      Liidriks saamisel peate endale teatud määral uut identiteeti looma ja vormima. Andke endale võimalus proovida uusi töö- ja juhtimisviise, isegi kui te end nendega mugavalt ei tunne. See ei tähenda teesklemist, nagu te oleksite hoopis teine inimene, vaid uued kogemused pigem kujundavadki teid tõesti ümber. See, mis alguses tundub ebamugav, võib lõpuks saada oluliseks teie isiklikus arengus.

      Muutustele avatuks jäädes ei pruugi te sellest avatusest siiski kõigile teada anda. Püüdke hoiduda liigselt välja näitamast ebakindlust, mida uute juhtimisprobleemidega silmitsi seistes või uusi juhtimisstiile proovides tunda võite. Kui te juhina liiga kindlalt isikliku läbipaistvuse teed käite („Kuulge, ma pole kunagi varem kasumiaruannet teinud ja mul pole aimugi, mida ma siin õieti tegema pean!“), õõnestate omaenda arengut. Andke endale võimalus näidata enesekindlust ka siis, kui te end veel päris loomulikult ei tunne. Niisugune eneseusalduse proovimine võib olla esimene samm selle tõeliseks muutmise teel.

      Ausus ja eetilisus

      Lõpuks, nagu eespool räägitud, mängib meeskonda endasse uskuma panemisel tähtsat osa ka eetiline käitumine. Teie kui juhi korral on see vägagi oluline. Ärieetika on normide kogu, mis määrab, kuidas töökohal õigesti käituda ja kuidas leida tee kõigi nende vastuoluliste huvide vahel, mis klientide, töötajate, juhatuse, investorite ning avalikkuse suhetes võivad esile kerkida. See laieneb kõigile teie töö osadele, suhestudes teie õigusliku vastutuse (kõigi seaduste ja määruste järgi toimimise) ning rahaliste kohustustega (näiteks ettevõtte jõukuse ja aktsionäride kasumi kasvatamisega).

      Varasemal ajal olid eetikaküsimused ettevõtte personali- või õigusosakonna või ka juhatuse pärusmaa. Praegu see enam nii ei ole: nüüd kuuluvad need keskastme juhtide põhiliste kohustuste hulka. Paljudes ärikoolides õpetatakse kõigile juhtidele ühe peamise valdkonnana eetikat. Te vastutate nii oma ettevõtte ja selle aktsionäride ees kui ka inimeste ees, keda te juhite. Kõige lihtsamal tasandil määrab teie eetiline positsioon ära, kas nad tunnevad end teie ettevõttes turvaliselt – kas nad on näiteks kaitstud klientide või kolleegide ahistamise ja rünnakute eest. Vähimgi eetiline libastumine võib töötahtele kõvasti kahju teha. Kui teie inimesed ei usu, et suudate kollektiivi СКАЧАТЬ