Название: Juhi käsiraamat
Автор: Harvard Business Review
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Общая психология
isbn: 9789949694013
isbn:
Allikas: Gill Corkindale. „How Engaged a Leader Are You?“ („Kui pühendunud liider te olete?“). HBR.org, 17. märts 2008.
Kokkuvõte
Juhina peate oma meeskonnale suunda näitama ja kooskõlastatult jagama vahendeid, et organisatsiooni eesmärke täita. Sellele, mida te juhina korda saadate, võivad teie alluvatel ja ülemusel olla hoopis erinevad ootused.
Nüüd, kus te ei ole enam üksiktegija, vaid juht, muutub teie töö iseloom: ülesannete täitmise asemel hakkate inimesi suunama ja arendama.
Uue tööviisiga kohanemise ajal ärge oodake oma otsestele alluvatele ülesandeid jagades liigselt tuge ametikohaga kaasas käivalt võimupositsioonilt. Keskenduge seeasemel isikliku mõjujõu arendamisele.
Juhtimine ja eestvedamine erinevad, kuigi täiendavad teineteist. Rolliga kohanedes püüdlete oma organisatsioonis nii juhi kui ka liidri positsiooni poole.
Eestvedamine on õpitav oskus ning üht ja kindlat mudelit selle tarvis ei ole, kuigi on mõningaid üldisi oskusi, mida saate omandada. Liidrioskuste arendamine võib olla kogu elu vältav teekond, ent liidri omadusi saate ilmutada kogu karjääri vältel.
Konkreetsed sammud
Selgitage välja, kus te oma eestvedaja teel asute, tutvudes küsimustega kastis „Üldised liidriomadused“.
Mõelge liidrirollis kogetavate tunnete üle järele. Kust need pärit on? Võimalike lahenduste nimekiri aitab teil neile vastust leida.
Vaadake üle oma kehalise tegevuse, perekondlike einete ja unega seotud tavad. Kui teie harjumused ei ole veel kõige tervislikumat laadi, proovige leida võimalusi, kuidas enese eest paremini hoolitseda. Uude rolli asudes kinnitage endale oma kavatsust seda tegevust jätkata.
Teine peatükk
Usalduse võitmine
Üks teie kui juhi ja liidri esmaseid ülesandeid on võita oma meeskonna usaldus. Automaatselt töötajad teid aga usaldama ei hakka. Juhina mõjutate suuresti seda, kuidas nad oma tööd teevad ja kuidas nende tööelu kulgeb. Kui juhtimise üle võtate, tekkib neil mitmesuguseid küsimusi. Kas suudate nende tööd väljaspool osakonda hästi esindada? Kui nad teiega nõus ei ole, siis kas nad peaksid julgema seda välja öelda? Kuidas te reageerite, kui nad tunnistavad, et on vea teinud? Missugustest väärtustest juhindute raskete otsuste langetamisel? Kas olete nende eestkõneleja ja liitlane?
Eriti raske võib olla usaldust võita siis, kui olete praegusse ametisse tõusnud varasemate ametikaaslaste hulgast. Oma autoriteedi peate kehtestama ja usalduse looma nii, et ei võõrandu neist, kes varem teiega sama tööd tegid – ja ehk ka ise endamisi sama kohta himustasid –, sest te vajate nende lojaalsust. Selle kohta lugege kastist „Hea nõu: kuidas juhtida oma varasemaid ametikaaslasi?“
Harvardi ärikooli professori Linda Hilli ja tippjuhtide koolitaja Kent Linebacki arvates põhineb usaldus kahe komponendi – meelekindluse ja pädevuse – kombinatsioonil. Meelekindluse korral peetakse oluliseks, kuidas teie kavatsused teie tegudega kokku lähevad, ja pädevuse all mõistetakse sellesse töösse kaasa toodud tehnilisi, korralduslikke ning poliitilisi oskusi. Teie tehtu ja öeldu põhjal loovad töötajad endale teie meelekindlusest ja pädevusest kiiresti ettekujutuse ning teid paremini tundma õppides arendavad seda üha edasi.
HEA NÕU
Kuidas juhtida oma varasemaid ametikaaslasi?
Kui olete oma uude ametisse tõusnud varasemate kolleegide seast, tuleb teil niisama hästi kui nööri mööda käia. Kuidas siis õigesti alustada?
Andke inimestele muudatusest teada. Ideaaljuhul peaks meeskond teie edutamisest kuulma kelleltki teiselt, näiteks lahkuvalt ülemuselt või mõnelt teiselt juhilt. Tehke nii, et plaan, kuidas sellest teada antakse, oleks selge, ja kui teil tuleb ikkagi uudis ise teatavaks teha, jääge sõnavalikus tagasihoidlikuks.
Ärge hakake otsekohe suuri muudatusi tegema. Ükskõik kui hea plaan teil ka varuks pole, oodake sellega veidi. Jõulised muudatused jätavad mulje, nagu praagiksite oma eelkäija töö välja, aga te ei tea, mida tema toetajad sellest arvavad. Hoiduge kohe suhteid rikkumast.
Kohtuge kõigi meeskonnaliikmetega ükshaaval. Ärge laske inimestel hakata oletama, missugused on teie uued suhted nendega, vaid näidake seda neile ise. Jagage iga inimesega nii silmast silma kohtumistel kui ka väikestes rühmades vesteldes oma arusaamu ja paluge tagasisidet. Suurepäraselt sobib sissejuhatuseks küsimus „Mida ma saaksin teha, et sinu edule kaasa aidata?“.
Hoidke distantsi. Kui jätkate inimestega suhtlemist nagu varem, ähmastate uut rolli piiritlevaid jooni ja nii võidakse teid süüdistada selles, et teil on omad lemmikud.
Tehke rivaalidega rahu. Kui te selle töökoha pärast oma varasemate ametikaaslastega võistlesite, tuleb teil nüüd endale aru anda, et neil on põhjust end kaotajana tunda. Rääkige nendega ja andke teada, et hindate nende panust, kuid ärge siin liiale minge, sest see võib jätta mulje, nagu tunneksite kahjurõõmu. Kui saate, tehke oma sõnade kinnituseks midagi konkreetset, näiteks andke neile mõni tähtis ülesanne.
Allikas: Amy Gallo. „How to Manage Your Former Peers“ („Kuidas oma varasemaid ametikaaslasi juhtida“). HBR.org, detsember 2012.
Meelekindluse ilmutamine
Teie meelekindlust vaadeldakse teie väärtuste kaudu. Kas olete ainult oma huvide eest väljas või tegutsete ettevõtte kasu nimel? Kas te tõepoolest hoolite oma meeskonnast? Hill ja Lineback hoiatavad, et kui mitte, siis ei hakka inimesed teid usaldama, ükskõik kui võimekas ja tegus te ka ei ole. Näidake oma huvi meeskonna vastu nagu järgnevalt kirjeldatud.
Püüelge sõnade ja tegude ühtsuse poole
Sõnade ja tegude ühtsus tähendab, et teie teod lähevad kokku teie kuulutatud väärtustega. Näiteks kui rõhutate oma meeskonna ees rangust ja täpsust, tuleb hoolega kontrollida ka enda esitatud infot ja kutsuda töötajaid üles oma järeldusi küsimuse alla seadma. Pidage sõna ja kujundage eetiline käitumine välja esimesest päevast peale, isegi kui see tähendab, et peaksite langetama mõne ebapopulaarse otsuse, näiteks panema muu töö peale üldiselt armastatud töötaja, kelle puhul on tegemist huvide konfliktiga. Sõnu ja tegusid kooskõlas hoides õpetate oma inimestele, et nad võivad teie tegevust otseselt tõlgendada ega pea teie kavatsuste pärast muret tundma.
Hoidke oma tunded vaos
Töötajad ei oota, et te pidevalt säraksite nagu päikesekiir, aga neil on vaja kindlustunnet, et te tugeva pinge all kokku ei varise või neid ründama ei hakka. Hoiduge välja näitamast äärmuslikke tundeid, näiteks ülevoolavat rõõmu СКАЧАТЬ