Название: Juhi käsiraamat
Автор: Harvard Business Review
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Общая психология
isbn: 9789949694013
isbn:
Stressi neli allikat
ROLLIGA KAASNEVAD PINGED
Oma ametis seisate silmitsi konfliktide, selgusetuse ja ülemäärase pingega.
Sümptomid
Teil on liiga palju tööd ja liiga vähe aega, teavet ning vahendeid, nagu algajast juhil, keda kirjeldatakse kastis „Näiteid. Kuidas leida aega tähtsa töö tegemiseks“.
Teil on üksteisele vastukäivad kohustused, näiteks tuleb teil tulusid suurendada ja kulusid kokku tõmmata.
Teil on kohustusi liiga paljude inimeste ees: nii teie otsestel alluvatel, samal tasandil töötavatel kolleegidel, ülemustel kui ka klientidel on teile erinevad ootused.
Lahendused
Seadke oma tööpäeval sisse regulaarsed vaikuseajad, kui saate segamatult töötada. Täitke sel ajal ülesanded, millega jõudsalt edasi liigute, ja kaitske seda aega välise sekkumise eest.
Andke endale oma puudustest aru. Te ei saa kõiges ekspert olla, nii et leidke inimesed, kellele võite loota asjades, mida te ise teha ei saa.
Leppige ebatäiuslikkusega. Te ei saa kõiki teile esitatud nõudmisi täita. Juhinduge oma parimatest arusaamadest, tegelge esmatähtsate asjadega, nagu vaja, ja olge valmis tagajärgedega kohanema.
VÄSIMUS PROBLEEMIDE LAHENDAMISEST
Te tunnete survet, et peate teiste inimeste eest rasked küsimused ära lahendama.
Sümptomid
Olete mattumas probleemidesse, mida teie otsesed alluvad teie lauale toovad.
Teid hämmastab, et teie töötajad ei vasta nõuetele, millele te ise üksiktegijana enda arvates vastasite.
Peate juhtima probleemseid töötajaid, kes tekitavad teis viha, hirmu, ärevust ja frustratsiooni.
Lahendused
Määrake kindlaks piirid, missuguseid küsimusi te enda kanda võtate.
Juhendage otseseid alluvaid, et nad suudaksid rohkem küsimusi ise lahendada. Näiteks paluge mõnel oma töötajal saata endale võimaliku probleemi kokkuvõte ja ettepanek, kuidas küsimusele lahendus leida.
Ärge andke järele tungile kõiki, kes mõne küsimusega teie juurde tulevad, probleemse töötajana käsitleda. Leidke endale näiteks mõni kehaline abivahend, millest rasketes vestlustes tuge leida.
ISOLEERITUS
Te leinate taga oma vana tööd ja püüate kohaneda kontoris kujunevate uute sotsiaalsete vahedega.
Sümptomid
Teil ei ole kindlat rühma, mille väärtuste ja normidega end samastate, nagu ka üksildasel juhil alaosas „Näiteid. Usaldusaluse otsimine“.
Peate langetama ebapopulaarseid otsuseid, millele inimesed reageerivad usaldamatuse ja tõrksusega.
Teil ei ole enam lihtsaid ja vahetuid kontakte oma varasemate kolleegidega, kellest nüüd on saanud teie alluvad.
Lahendused
Otsige tuge ja seltsi ettevõtte teistelt töötajatelt, eriti endistelt kolleegidelt, kes teie alluvate hulka ei kuulu. Näiteks korraldage asjad nii, et lähete lõunale kolleegiga ehk mõne teise juhiga, keda edutati samal ajal kui teid.
Kujundage oma meeskonnas suhete loomiseks välja uued tavad. Alustage igal hommikul tööpäeva eri inimesega vesteldes või korraldage nädala keskel kõigile töötajatele ühine pärastlõunane kohvipaus.
PETTURI SÜNDROOM
Te tunnete end pidevalt küündimatuna ja püüate seda teiste eest varjata.
Sümptomid
Kardate teha või tunnistada vigu, sest teie arvates vähendab nõrkuse näitamine teie võimu.
Tunnete muret, et ei näita head eeskuju, sest kõik panevad tähele, kui suures stressis te olete.
Kardate, et teie otseste alluvate ebaõnnestumised heidavad teile varju.
Tunnete end ebamugavalt, sest teil on teiste inimeste elu üle nii palju võimu.
Lahendused
Näidake, et teiegi olete mõnevõrra haavatav. Jagage seda, mida teate, ent andke märku ka valdkondadest, mille kohta te rohkem infot vajate. Otsige abi neilt, kellel on seda anda. Aidake omakorda neid.
Tunnistage oma vigu. Ausus ei ole nõrkus: see näitab teid lahkema ja usaldusväärsemana.
Keskenduge käitumisele. Ärevatele tunnetele keskendumise asemel kujundage välja kindel tegevus, mis võimaldab teil pingelist olukorda kontrolli all hoida. Näiteks mõelge välja, mida ütlete järgmine kord, kui tunnete, et olete rivist välja löödud, nii et ükskõik kui erutatud või vihane te ka ei ole, saate oma käitumist väärikust kaotamata kontrollida või eemalduda ja seejärel oma positsiooni taastada.
NÄITEID
Kuidas leida aega tähtsaks tööks?
Hiljuti töötasin ühe noore juhiga, kes oli nii harjunud tegelema pideva probleemide vooga, et temas tekitas tõrke vajadus leida aega meie väljaselgitatud strateegiliste algatuste tarvis. Kui ma asja uurisin, tunnistas ta, et tema arvates oli üks tema tõsisematest ülesannetest ennetada võimalikku kriisi. „Mis siis, kui ma oma ajakavas selle aja tõesti leian, aga siis juhtub midagi ootamatut ja vean kedagi alt?“ küsis ta. Kergendust paistis ta tundvat alles siis, kui rõhutasin, et ta võib oma strateegiasessioonid alati edasi lükata, kui peaks tõeline hädaolukord tekkima.
Allikas: Carol A. Walker. „Saving Your Rookie Managers from Themselves“ („Kuidas algajaid juhte nende endi käest päästa“). Harvard Business Review, aprill 2002.
NÄITEID
Usaldusalust otsides
Mulle avaldas oma tähelepanekutega muljet СКАЧАТЬ