Название: Maski varjus
Автор: Nicola Cornick
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Контркультура
isbn: 9789949847471
isbn:
Kuid seda hetke ei tulnud kunagi. Tema unenäos oli olemas peaaegu väljakannatamatu viha, masendus ja valu, kuid mitte kunagi lunastust ega vabanemist. Lõputu pimedus laius tema ees ilma igasuguse põgenemislootuseta. Ta oli ori, ei midagi rohkemat kui omand. Ta oli igavesti lõksus.
Mari virgus. Luupainaja kadus. Ta lamas oma Peacock Oakis asuva maja suures voodis. Väljas oli valge ning alumisel korrusel olid teenijad juba ärkvel ja töötasid. Ta kuulis nende ringi liikumisest tekkivat summutatud heli. Jane toob talle üsna pea hommikutee üles. Kohe-kohe koputab ta magamistoa uksele, lobisedes kardinaid eest tõmmates ja päikesepaistet sisse lastes rõõmsalt sellest, kui ilus ilm väljas on.
Ukse tagant kostis portselani klõbinat, seejärel Jane’i koputus ning samad sõnad, mida ta iga päev ütles: „Tere hommikust, proua!”
Mari oli alati arvanud, et Jane’il on imeline võime alati rõõmsameelne olla. Isegi kõige süngematel talvehommikutel, kui lumi oli aknalauale kuhjunud ning külm tuul korstnast sisse puhus, ütles ta, et päeva peale läheb ilusamaks. Jane oli nende majapidajanna ning juhtis Peacock Cottage’it koos teenijatüdrukuga, kes kõiki töid tegi, ning meistrimehest aednikuga, kes oli üks morn Yorkshire’i mees nimega Frank. Frank oli Jane’i nõbu ning vastupidiselt naise lobisemishimule oli mees väga napisõnaline.
„Milline imeline hommik, proua!” Jane oli teekandiku ettevaatlikult öökapile asetanud ning läks akendelt kardinaid eest ära tõmbama. „Ideaalne tema hiilguse aiapeo ja sellele järgneva balli jaoks.”
„Ma loodan ka,” lausus Mari. Ta tõusis istukile ning sirutas käe õlasalli järele. Jane kallas väikesest portselankannust teed. See oli aromaatne ja kange, just selline nagu Marile meeldis. Kange tee oli tõeline Yorkshire’i tava, oli Jane uhkelt öelnud, kui Mari oli talle oma eelistustest rääkinud. Kuid Jane ei teadnud seda, et Mari maitse-eelistus oli välja kujunenud juba mitu aastat tagasi Venemaal, kus musta teed oli nii kangelt joodud, et Mari arvates oleks see isegi Jane’i jaoks liig olnud.
Tassi kõrval oli kiri ning selle kõrval kolme päeva tagune Times. Uudised jõudsid Peacock Oaksi natuke hiljem kui mujale, kuid sellel ei olnud erilist tähtsust. Maaelu kulges Yorkshire’i selles osas päevast päeva omasoodu, ilma eriliste muutuste või muudatusteta ning just seda Mari sooviski.
„Ma kartsin eile õhtul, et tuleb torm, mis kõik lilled ära lõhub,” ütles Mari nüüd, „ja kogu meie töö ja vaev oleks olnud rikutud.”
„Mitte midagi sellist,” vastas Jane kindlalt. „Aed näeb imeilus välja, proua. Te valisite tema hiilguse jaoks välja nii palju kauneid lilli! Härra Osborne oleks nii uhke selle üle, kuidas te tema tööd jätkate.” Tema pilk liikus Mari voodi kõrval seinal rippuva väikese portree poole.
„Nojah,” lausus Mari ja naeratas ringutades. „Kallis härra Osborne.”
Ta oli härra Osborne’i väga kiindunud olnud. Vanem, hallinevate juuste ja leebe näoga onulik mees. Ta oli olnud ideaalne abikaasa, rikas ja lahke. Marit läbis kiindumustulv. Mõnikord unustas ta isegi ära, et härra Osborne oli väljamõeldis, nii tõeliseks oli ta tema jaoks muutunud.
Ta ei olnud kunagi kellelegi öelnud, et ta ei ole lesk. Üksik naine, kes elas väikeses külas, vajas auväärset tausta ning tema oma ei oleks saanud olla enam skandaalsem. Kuid väljamõeldud härra Osborne oli olnud kõige ausam mees. Ta oli ühe lihtsa Cornwalli kirikuõpetaja noorem poeg, kellele kuulus väike, kuid tulus äri, mis tegeles eksootiliste taimede importimise ja kasvatamisega. Mari oli avastanud, et vajamineva abikaasa kujutluspildi loomine oli väga meeldiv tegevus. Härra Osborne, ta oli selles kindel, oli äriajamises olnud kaval, kuid pereelus vagur. Ta oli mõõdukalt alkoholi tarbinud ning eriliste sündmuste korral sigarit suitsetanud, kuid need olid olnud ka tema ainukesed pahed. Kindlasti ei olnud ta naiselt midagi rohkemat emotsionaalselt nõudnud ning ei olnud soovinud ka lähedasi füüsilisi suhteid. See oli hea, sest ta arvas, et ei soovi enam kunagi ühegi mehega midagi intiimset.
Korraks tundus, et luupainaja võib jälle rünnata ning Mari judises. Rashleigh... Kuid ta ei mõtle enam Rashleigh’ ega minevikuõuduste peale. See oli möödas, unustatud, maha maetud. Lõppude-lõpuks oli Rashleigh ka päriselt surnud, ta oli kaks kuud tagasi Londoni agulis mõrvatud.
Marina värises kergelt tolle öö sündmusi meenutades. Ta ei olnudki teada saanud, kuidas krahv ta seitse aastat pärast seda, kui naine tema juurest põgenenud oli, Yorkshire’st üles oli leidnud. Ta oli hakanud naiivselt isegi uskuma, et ta on igavesti vaba, aga kui mehe esimene ähvardav väljapressimiskiri saabus, oli ta šokist peaaegu haigeks jäänud. Ta oli otsekohe taibanud, et peab Rashleigh’le kõigi nende kaitseks, keda mees paljastada ähvardas, vastu astuma. Mees teadis kõiki naise saladusi ning oleks võinud lasta ta nende eest üles puua – ta teadis, et naine oli põgenenud ori ja varas, ning kuidagi teadis ta Püha Neitsi ja temaga koos liikuvate tüdrukute tõelist olemust ja ähvardas sellest võimudele rääkida ning nad arreteerida lasta, kui Mari temaga kohtuma ei nõustu.
Tal ei olnud teist valikut, kui tahtis päästa neid, keda armastas. Ta oli sõitnud Londonisse ning leppinud Rashleigh’ga kokku kohtumise Kanas ja Raisakotkas. Ta oli võtnud üle tänava asuvas majas toa, käskinud mehel enne endale järgnemist paar minutit oodata, kuid meest ei tulnudki. Ning siis oli ta kuulnud hüüdeid, et mees oli surnuks pussitatult tänavalt leitud.
Mari ei olnud kauemaks sinna jäänud. Ta teadis, et kui inimesed peaksid teada saama tema minevikust Rashleigh’ orja ja armukesena, kui nad saavad teada, et krahv oli teda šantažeerinud, ei oleks tal mitte mingit võimalust. Kõik saladused, mida ta oli nii väga üritanud varjata, tuleksid päevavalgele ning inimesed, kellest ta hoolis, oleksid hävitatud. Ta teadis, et tal oli maailma parim motiiv Rashleigh’ mõrvamiseks ja mitte keegi ei usuks, et ta on süütu. Niisiis oli ta mehe eest juba teist korda põgenenud.
Nii, Rashleigh oli nüüd surnud ja mitte keegi teine ei suudaks tema jälgi ajada. Ta oli endale aastaid tagasi uue elu välja mõelnud ning kõik minevikuga seonduva hästi ära peitnud. Ta ei saanud aru, kuidas Rashleigh’l oli õnnestunud ta uuesti leida, kuid nüüd, kus mees surnud oli, oli mõistatus koos temaga hauda läinud.
Härra Osborne oli olnud krahv Rashleigh’ täielik vastand. Ta oli õrn, tasakaalukas ja lahke. Naine oli välja mõelnud täiusliku mehe kujutluspildi, sellise mehe, kes talle kunagi haiget ei teeks, teda ei ähvardaks ega annaks talle põhjust südamevaluks.
„Tõepoolest,” kordas Mari, naeratades portreele, mille ta pandimajast kahe šillingi eest ostnud oli. „Härra Osborne oli tõelise mehe musterkuju.”
„Leedi Hester sööb täna hommikul oma toas, proua,” viidates Mari viimase viie aasta kaaslasele. „Ta ütleb, et on natuke väsinud, kuid tuleb koos teiega kell kümme väikesele jalutuskäigule terrassil, enne kui te aiapeole lähete.”
„See oleks väga meeldiv,” vastas Mari, kuid vangutas mõttes kergelt pead. Ta teadis Hesteri väikesest tervisehädast ja see ei olnud ainult kerge väsimus. Leedi Hester Berryl, hertsog Cole’i hellitatud nõol, oli igav ning see igavus ajas teda õlletubadesse jooma, kus ta sattus labasesse seltskonda ning tegi kes-teab-mida. Polnud kahtlustki, et sel hommikul ei olnud ta veel päris kaineks saanudki.
Jane võttis Mari tassi ning korrastas kandikut. Talle meeldis alati hommikuti kuulujutte rääkida.
„Frank СКАЧАТЬ