Название: Droga do finansowej wolności
Автор: Бодо Шефер
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Учебная литература
isbn: 978-83-8087-795-5
isbn:
Aby wykonać swój plan, musisz dysponować odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Musisz wiedzieć, w jaki sposób możesz zdobyć potrzebne ci pieniądze. Lektura rozdziału siódmego pomoże ci zrozumieć, jak zwiększyć swoje dochody.
W rozdziale ósmym znajdziesz wskazówki na zaoszczędzenie pieniędzy. Jest to ważne, gdyż wysokie dochody same w sobie nie sprawią, że będziesz bogaty. Bogatym uczynią cię tylko pieniądze, których nie wydasz.
W rozdziałach: dziewiątym, dziesiątym i jedenastym zawarte są informacje na temat tego, jak pomnażać zaoszczędzone pieniądze.
Opis planu osiągnięcia celów finansowych znajdziesz w rozdziale dwunastym.
Na końcu upewnimy się, że realizujesz swój plan. Potrzebujesz kogoś, kto pokaże ci, jak zostać bogatym. Co powinieneś zrobić, żeby taką osobę znaleźć, dowiesz się z rozdziału trzynastego. Znajdziesz tam także wiadomości dotyczące doboru otoczenia, w którym będziesz w stanie osiągnąć postawione cele. Właściwe otoczenie zmusi cię do wytrwania w postanowieniach.
Po lekturze rozdziału czternastego zrozumiesz, że to, czego się już nauczyłeś, to jeszcze nie wszystko, bo istnieje różnica między szczęściem a sukcesem. Sukces oznacza, że dostaje się to, czego się chce. Szczęście oznacza, że lubi się to, co się dostało. Dlatego pokażę ci, jak możesz z największą przyjemnością korzystać z dobrobytu, jaki sobie zapewniłeś.
Wcześniej postaramy się odpowiedzieć na następujące pytanie: Co jest konieczne do osiągnięcia dobrobytu? Z rozdziału trzeciego dowiesz się, w jaki sposób możesz naprawdę dokonywać cudów.
Stać się bogatym to łatwe zadanie. Jeżeli to stwierdzenie jest prawdziwe, trzeba zastanowić się nad tym, dlaczego wciąż tak niewielu ludzi ma rzeczywiście dużo pieniędzy. Czytając rozdział czwarty, poznasz przyczyny tego stanu.
Chciałbym jednak najpierw w następnym rozdziale omówić sprawę najważniejszą na drodze do osiągnięcia bogactwa i szczęścia. Dopóty, dopóki się nie dowiemy, jak stać się panem własnego życia, jesteśmy łatwymi jego ofiarami. Wszystko ma swój początek w przekonaniu, że panujemy nad swoim życiem.
Proszę, przejrzyj raz jeszcze spis treści, jeżeli chcesz w dalszym ciągu czytać tę książkę.
Podkreśl tematy, które cię szczególnie interesują. Zrób to koniecznie, gdyż od „współpracy” z tą książką zależy pożytek, jaki możesz z niej mieć. W każdym razie zadawaj sobie ciągle pytania: W jakim stopniu te tematy dotyczą mnie? Co mógłbym natychmiast zrobić? Spróbuj sprawić, żeby zawartość tej książki stała się częścią samego ciebie… działaj! Dotyczy to także poszczególnych pisemnych ćwiczeń. Nie zapominaj, że przez samo czytanie nikt jeszcze nie stał się bogaty.
Wiedza sama w sobie nie jest potęgą, staje się nią dopiero wiedza stosowana!
Zacznijmy więc budować twój dobrobyt. Za siedem lat możesz stać się bogaty. A może nawet wcześniej…
Wskazówki w pigułce
• Pieniądze mają zawsze tylko takie znaczenie, jakie im się przypisuje. Jeżeli jednak masz finansowe problemy, pieniądze stają się zbyt ważne.
• Nasze przekonania i cele muszą stanowić harmonijny układ, w przeciwnym razie drepczemy w miejscu.
• Optymizm pozwala widzieć we wszystkim pozytywne cechy. Wiara w siebie da ci pewność, że poradzisz sobie także w ciężkich chwilach.
• Pewność siebie ma ten, kto znajduje w przeszłości dowody na to, że może na sobie polegać.
• Sposób twojego myślenia sprawił, że jesteś dzisiaj taki, jaki jesteś. Ten sam sposób myślenia nie doprowadzi cię jednak tam, gdzie chciałbyś być.
• Sukces oznacza maksymalne wykorzystanie zdolności, możliwości i okazji. Szczęście jest zadowoleniem z tego, kim się stałeś.
• Problemy w obszarze finansowym będą rzucały zawsze cień na inne obszary twojego życia.
• Zdecyduj się, czy chcesz mieć maszynkę do robienia pieniędzy, czy sam chcesz być przez całe swoje życie taką maszynką?
• Wybierz swoje ulubione hobby i wykorzystując je, zrób karierę.
• Ten, kto pracuje cały dzień, nie ma czasu na zarabianie pieniędzy.
• Dopiero kiedy podejmiesz świadomą decyzję co do przekonań i wartości, którymi chcesz się kierować, staniesz się panem własnego losu.
• To, co w życiu robisz, nie zależy tylko od twojej żelaznej dyscypliny, lecz także od twoich marzeń, celów, przekonań i obranej strategii.
2. Co oznacza pojęcie „odpowiedzialność”?
Komu przypisujesz winę, temu dajesz też władzę.
Osiągnięcie dobrobytu jest niemożliwe dopóty, dopóki nie zdamy sobie sprawy z tego, że zawsze my sami jesteśmy odpowiedzialni za każdą sytuację, w której się znajdujemy. Nie państwo, nie okoliczności, nie nasz partner, nie nasze wychowanie, nie nasze zdrowie, nie nasza finansowa sytuacja. Zawsze my sami jesteśmy odpowiedzialni za każdą sytuację.
Zapytasz zapewne: A co się dzieje, jeżeli jestem chory? Co w razie wydarzeń losowych? A jeśli ktoś mnie oszuka? Jeżeli nie z mojej winy zdarzy mi się wypadek?
Czy naprawdę zawsze my sami jesteśmy za wszystko odpowiedzialni?
Wyobraź sobie, że ktoś jak piorun z jasnego nieba wjeżdża w twoje auto. Czy jesteś za to odpowiedzialny? Nie jesteś odpowiedzialny za czyny obcych ludzi, ale za swoje reakcje. Być może weźmiesz spluwę i postrzelisz barbarzyńcę „w obronie własnej”. Być może będziesz zacierał ręce z zadowolenia, ponieważ szybko się zorientowałeś, że z ubezpieczenia tej osoby zostaną pokryte koszty poniesionych szkód i samochód musi być na nowo polakierowany, co i tak od dawna było już konieczne. Może się nawet zdarzyć, że nieźle na tym zarobisz.
Nie jesteś więc za wszystkie wydarzenia odpowiedzialny, ale ponosisz odpowiedzialność za własną interpretację tych wydarzeń i za własną reakcję.
Odpowiedzialność
Oczywiście istnieją sprawy, które powodują ból, w sensie fizycznym i psychicznym, i mogą przysparzać nam kłopotów. Nie chodzi jednak o to, co się nam przydarzy, lecz o to, jaka będzie nasza reakcja. Bez względu na to, co się nam przytrafi, my decydujemy o tym, czy uderza nas to prosto w serce.
Wyobraź sobie pomarańczę. Co wypływa z pomarańczy, jeżeli ją delikatnie wycisnę? „Głupie pytanie – odpowiesz. – Oczywiście sok pomarańczowy”. Zgadza się. A co wypłynie z tej pomarańczy, jeżeli ją rozdepczę? Sok pomarańczowy. A jeżeli rzucę nią o ścianę? Znowu sok pomarańczowy. Pomarańcza nie jest odpowiedzialna za to, co z nią zrobię, ale jest odpowiedzialna za to, co z siebie da. Zawsze wydostaje się z niej to, co zawiera w środku СКАЧАТЬ