Название: Droga do finansowej wolności
Автор: Бодо Шефер
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Учебная литература
isbn: 978-83-8087-795-5
isbn:
Ojciec po ośmiu latach choroby zmarł i słyszałem, jak ludzie często mówili: zapracował się na śmierć. W żadnym wypadku nie chciałem zapracować się na śmierć. Lecz nie chciałem też żyć tak, jak ci biedacy, którzy odwiedzali mojego ojca w szpitalu, żeby zasięgnąć porady prawnej. Pragnąłem być bogaty, a jednocześnie możliwie nic nie robić.
Moja matka po śmierci ojca poświęciła się religii i była przekonana, że prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty trafi do nieba. Z jednej strony chciałem być „dobry” i myślałem, że ludzie biedni są dobrzy, z drugiej strony chciałem być bogaty, gdyż czułem wstręt do ubóstwa. Te wykluczające się wzajemnie wartości ciągnęły mnie w różne kierunki. Dopóki nie byłem w stanie rozwiązać tego konfliktu wartości dotyczącego mojego podejścia do kwestii pieniędzy, dopóty dreptałem w miejscu.
Co najwyżej próbowałem zostać bogaty. Zawsze kiedy czegoś próbujemy, coś powstrzymuje nas od konkretnego działania.
Pozostawiamy sobie otwartą furtkę na ewentualną zmianę decyzji. Kto jedynie próbuje, w rzeczywistości czeka na przeszkodę, która powstrzyma go przed wprowadzeniem postanowienia w czyn. Czekamy na przeszkody, ponieważ tak naprawdę nie wierzymy w to, że nasze przedsięwzięcie przyniesie nam istotne korzyści i że jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby zakończyć je sukcesem.
Optymizm i pewność siebie
Przestańmy na chwilę myśleć o optymizmie. Wyjaśnię powód, dla którego powinniśmy to zrobić. Optymizm jest z pewnością pozytywną cechą, która pomaga we wszystkim widzieć dobre strony. Jeżeli jednak optymizm nie jest poparty innymi niezbędnymi właściwościami charakteru, sam w sobie nie na wiele się zda. Optymizm bywa zbyt często mylony z pewnością siebie.
Co prawda dzięki optymizmowi widzimy wszystko w korzystnym świetle, ale to zaufanie do siebie samego daje pewność, że możemy poradzić sobie również z uciążliwymi problemami. Życie nie stanowi wyłącznie harmonijnego zespolenia dźwięków, lecz pełno w nim także nieczystych i przytłumionych tonów. A jednak ten, kto wierzy w swoje możliwości, nie musi obawiać się trudnych sytuacji.
Pewny siebie jest ten, kto na podstawie własnej przeszłości zyskał przeświadczenie, że może na sobie polegać. Człowieka pewnego siebie nie sposób powstrzymać, ponieważ on wie, że potrafi dać sobie radę ze wszystkimi przeciwnościami losu. Udowodnił to przecież już niejednokrotnie. O tym, jak w krótkim czasie można nabrać pewności siebie, dowiesz się z rozdziału trzeciego.
Niezwykle ważna dla budowania twojej pewności siebie jest twoja sytuacja finansowa. Finanse nie pozostawiają wiele miejsca na nieuzasadniony optymizm. Stan konta można bez problemów odczytać i nie zmienią go jakiekolwiek wymówki. Jeżeli chcesz stać się osobą pewną siebie, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, musisz uregulować swoje finanse. Twoja sytuacja finansowa musi być dowodem na to, że nic nie jest w stanie cię powstrzymać. Nie wolno dopuścić do tego, żeby stała się ona czynnikiem podważającym twoją wiarę w siebie.
Bez wiary w siebie żyjesz tylko na poziomie minimum egzystencji. Nigdy się nie dowiesz, co w tobie naprawdę tkwi. Nie stać cię na podjęcie jakiegokolwiek ryzyka, nie rozwijasz się jako osobowość, nie czynisz tego, co byłbyś w stanie zrobić, czyli nie wykorzystujesz swojego rzeczywistego potencjału. Człowiek bez wiary w siebie nie robi nic, nie ma nic, jest nikim.
Wszystko to nie ma nic wspólnego z optymizmem. Jeden rzut oka na stan twojego konta musi świadczyć o tym, że twoje finanse są podporą twojego życia. Jeden rzut oka na stan twoich osobistych finansów musi kształtować twoje przekonanie co do własnych możliwości.
O to właśnie chodzi w tej książce. O to, abyś tak uregulował swoją sytuację finansową, żeby nie pracowała przeciwko tobie, lecz dla ciebie. Pieniądze mogą życie utrudnić albo ułatwić. Zależy to tylko od nas samych.
A jak wygląda twoja sytuacja?
Myślisz, że to jeszcze nie wszystko, co możesz osiągnąć w życiu? Że zasługujesz na więcej, niż obecnie zarabiasz? Że to tylko kwestia czasu, a na pewno będziesz bogaty?
Jeszcze raz proszę, abyś odłożył na bok swój optymizm. Jak rozwijały się twoje dochody w ciągu ostatnich siedmiu lat? Określ sumę, o którą twój majątek zwiększył się lub pomniejszył w ciągu tych siedmiu lat.
Takie podsumowanie sprowadza czasami na ziemię, lecz zwykle trafia w sedno. Jeżeli nadal będziesz postępował tak jak dotychczas, to w ciągu następnych siedmiu lat będziesz uzyskiwał mniej więcej taki sam dochód. W kolejnych latach taki zastój będzie się jeszcze umacniał. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć inne wyniki, musisz coś zrobić, musisz próbować nowych dróg, a początek stanowią twoje myśli.
Twój sposób rozumowania sprawił, że jesteś dzisiaj tym, kim jesteś. A jednak ten sposób myślenia nie doprowadzi cię do miejsca, w którym chciałbyś się znaleźć.
Co naprawdę myślisz o pieniądzach?
Żyjesz w ciągłym dialogu z samym sobą. Jeżeli po cichu myślisz, że pieniądze są czymś złym, nie masz szans na osiągnięcie dobrobytu. Co więc myślisz naprawdę? Wyjaśnimy te pytania w rozdziale piątym. Dowiesz się, co w głębi duszy myślisz i czujesz w kwestii pieniędzy. Dowiesz się także, jak można zmienić swoje przekonania.
Pieniądze są dobre
W wieku dwudziestu sześciu lat poznałem człowieka, który zapoznał mnie z zasadami gwarantującymi osiągnięcie dobrobytu. Już w cztery lata później mogłem żyć z odsetek z moich pieniędzy. Było to możliwe tylko dlatego, że moje marzenia, przekonania, cele i plany zostały w końcu zharmonizowane i do siebie dopasowane. Czy wierzysz w to, czy nie, posiadanie pieniędzy wiele w życiu zmienia. Pieniądze nie rozwiążą wszystkich twoich problemów i z pewnością nie są wszystkim w życiu, ale ciągłe zamartwianie się sytuacją finansową rzuca cień na twoje życie. Mając pieniądze, będziesz mógł podejść do wielu problemów z większą klasą, będziesz miał okazje poznania fascynujących ludzi i pięknych miejscowości, będziesz mógł poświęcić się interesującej pracy, uwierzyć w siebie, zdobyć więcej uznania, a przede wszystkim rozwiną się przed tobą jeszcze większe możliwości.
Pięć obszarów naszego życia
Dla ułatwienia dzielę życie na pięć obszarów: zdrowie, finanse, stosunki międzyludzkie, uczucia, sens życia. Wszystkie one są jednakowo ważne.
Bez zdrowia wszystko jest niczym. Kto nie panuje nad swoimi emocjami, nie wyrobi w sobie motywacji do osiągnięcia postawionych celów. Harmonijny związek z partnerem jest niczym przyprawa w zupie. Sens życia oznacza dla mnie robienie tego, co rzeczywiście sprawia radość, odpowiada talentom i przydaje się innym. Do tego dochodzą finanse.
Nigdy nie powinno się wykonywać pracy tylko dlatego, że dostanie się za nią pieniądze, jeżeli nie będzie sprawiała przyjemności.
Potrzebujesz więc czegoś, co nazywam finansową wolnością. Możesz każdemu z obszarów swojego życia przypisać jeden palec swojej ręki. Załóżmy, że za finanse odpowiedzialny jest palec СКАЧАТЬ