Название: On nagu pole
Автор: Alan Adojaan
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежные приключения
isbn: 9789949529124
isbn:
Siis äkki taipan, et nad saadeti mulle appi. Nägu lahvatab piinlikkusest punaseks ja lidun auto juurde. Pulss on vähemalt 180 selleks hetkeks. Kamp on juba auto taga, valmis lükkama. Võtan käigu välja, keeran rooli otseks ja hüppan ise samuti lükkama. Ümber nurga on bensiinijaam. Olen suurest tänutundest niivõrd liigutatud, et teen kõigile õlled välja. Pingelangus on, nagu oleks rongi eest pääsenud. Joome pimeneva taeva all bensukas jääkülma õlut ning mina vastan poiste küsimustele sõnastiku abil: kust pärit olen, kas mulle meeldivad Brasiilia tüdrukud, kes on mu lemmikjalgpallur ning mis on parim õlu: Skol, Antarctica või Brahma18. Lahkume patsutades ja kätt surudes peale seda, kui kõigi nimed on selgeks õpitud ning tundub, nagu oleks endale viis sõpra kogu eluks leidnud. Poisid juhatavad mind tagasi kiirteele, sõidan tuledes linna, laulan täiest kõrist kaasa ja taon roolirattal takti. Eu amo Brasil!19
Kavatsen õhtul sõita Ubatubasse, kus pesitseb juba aastaid legendaarne Eesti paharett Hamba-Paul. Jutud temast on muljetavaldavad, seega tuleb minna ja oma silma kuningana kasutada. Viimase päeva puhul on Johnny abikaasa teinud võimsa söögi, limpsame minu kingitud rustikaalset, lausa animaalsete maitsenüanssidega Portugali veini ja arutame maailmapoliitilisi küsimusi. Õigemini Johnny naine on vait, Johnny vehib kätega ja peab kõnet nagu sõjapreester: ägedalt žestikuleerides, higipiisad laubal pärlendamas ning mina surun sekka vahepeal „Yes-yes, absolutely, OK, but…“ ja nii see meeldiv aeg lendab. Ühel hetkel on söögid söödud ja jutud räägitud. Tõusen, et tänada, hiivan seljakoti selga ning jätame hüvasti. Johnny rõhutab, et pean kindlasti tulema Brasiiliasse elama ja siis hakkame alles koos asju tegema ja maailma muutma. Embame ja vahetame viisakusi ning konditsioneeriga lift viib mind maa-alusesse parklasse.
Tunnen, et joodud pudeli punase veiniga rannikumägedes pimedas keerutama hakata oleks lollus, ning võtan sealsamas Barras kenas rannaäärses hotellis toa. Enne magamaminekut löön lahti läppari, tšätin sõpradega, surfan netis ning otsustan üle pikema aja ka oma aktsiapositsioonid üle vaadata ning natuke börsiinfot lugeda. Piinlik lugu, aga mitu nädalat pole põhimõtteliselt peale hõbeda hinna mitte midagi jälginud. Samas pole nagu varianti ka, et sel rindel mingeid drastilisi muutusi toimuks. Hind on olnud selle aja jooksul stabiilses tõusus oma tavapärase kõikumise ja järskude dollari-paari ulatuses korrektsioonidega, ei midagi erilist. On tundunud, et muretsemiseks pole põhjust. Viimase nädala alguses on hind aga järsult langusse läinud, lausa 5 dollari ulatuses ja seejärel taas kaotuse tasa rallinud paari päevaga – ei tundu tegemist olevat tavapärase korrektsiooniga, midagi on nagu valesti. Reedel on taas kukkunud mõne dollari ulatuses, ent peale nii jõulist rallit on see normaalne, arvestades hõbeda volatiilsust. Pealegi ei saa unustada, et tegemist pole tavapärase turuga ning hõbeda hind on kogu börsiajaloo kõrgeimas punktis. Kui muidugi jätta välja vendade Huntide kurikuulus 1980. aasta geniaalne hinnamanipulatsioon, mis lennutas hinna üle 100 dollari untsist. Kerin läbi viimase nädala uudiste: sajad artiklid, analüüsid, targutamised. Osad tõestavad, et hõbe on aasta lõpuks taas 100 dollarit unts, teised evangelistid ennustavad metallide hinna kohutavat kokkukukkumist. Nagu ikka.
Ent siis jään lugema lühikest teadet, et viimase kaheksa päeva jooksul on hõbeda marginit tõstetud kolm korda ning sel reedel peale sulgemist tõsteti veel ka neljas ja viies kord, kokku lausa pretsedenditu 84 % võrra CME poolt. What the fuck? Kuidas selline asi on võimalik, miks nii tehakse, et peale sulgemist nädalavahetusel inimeste selja taga tõstetakse margineid? USA valitsus on otsustanud investorid oma positsioondest jõuga välja raputada, jõuab mulle kohale. Rahva raha kuhjumine väärismetallidesse on juba pikemat aega föderaalreservil pinnuks silmas olnud ning samuti pidid suured pangad olema kuulujuttude järgi tohutus short-squeeze´is ning ilmselt on võetud selle tõttu ette jõhker aktsioon hinna allasurumiseks. Mul hakkavad käed värisema. Kerin paaniliselt läbi kõik lehed, kust tavaliselt uudiseid loen, peale lakooniliste teadete ei ole kuskil rohkem uudiseid. Seekingalpha foorum on täis raevus investorite vihapurskeid.
Mulle jõuab kohale, et ka mul on suur positsioon, veidi üle miljoni, ning samuti osaliselt margini peal. Veri tulvab pähe, adrenaliin paneb südame peksma, käed lähevad higiseks, mul on hirm. Õudusega tõmban käima oma maakleri kauplemisplatvormi, otsin paaniliselt kotist koodikaarti, login sisse.
Optsioonid on juba rahast välja kukkunud hinnalanguse tõttu, minu kena kasum on muutunud punaseks miinus 32 %-liseks kahjumiks. Käed värisevad. Võtan minibaarist kaks väikest viina ja lähen rõdule, et mõtteid koguda. Lõnksan viinakesed alla ning üritan keskenduda. Mida ma teen? Optsioone eelturul kaubelda ei saa, nii et see on välistatud. Samas ma ei tea ka, mis juhtub esmaspäeval, äkki kukkumise järel leiab hind tugeva toetuse, varsti ralli jätkub ja hinnad sööstavad üles nagu ennegi. Mu optsioonidel on veel kaks kuud aega aeguda, seega äkki ei peaks rapsima ning kahjumit veel sisse võtma. Liiga suur summa on mängus.
Rahunen natuke, külma viina kuum plahvatus kõhus on mind natuke lõõgastanud. Istun taas arvuti taha ja loen veelkord uudiseid ning märkan, et margin hike tehti vaid futuuridele. Minul on optsioonide positsioon. Tärkab väike lootus, et mind see niivõrd ei puuduta. Saan järgmisel hetk aru, kui rumal mõte see on: futuuride hinna järgi mäng ju käibki ning minu margini saatus sõltub miinuse suurusest. Järelikult läheb positsioon ilmselt esmaspäeval automaatsele likvideerimisele. Oh sa vana raisk. Totaalne oinamunand. Mida ma teen, mida ma teen… Loomulikult ei suuda ma magama minna. Tühjendan minibaari seitse erinevat napsu mängleva kergusega ning kella nelja ajal öösel lähen randa, et leida mõni putka, mis müüks veel alksi. Leian väikese vanamehe, kellel on külma õlut. Ostan kotitäie ja uurin, kas kuskil kanget ka müüakse. Mitte enne hommikut, selgitab päss, süütab sigareti. Jõuan tagasi hotelli, võtan hotelli plokknoodi ja hakkan arvutama ning evakuatsiooniplaani ehitama. Kella kaheksaks on õlled otsas. Tunnen end täiesti selgena, adrenaliin ja hirm on pannud ainevahetuse topeltkiirusel tööle, mis väljendub ka iga poole tunni tagant vetsus käimises. Kõnnin poodi, ostan süüa, liitrise cachaça, kaheliitrise guarana, kilo laimi ja suure ploki õlut. Pikendan oma hotelli veel üheks ööks ja sööstan üles. Tunni pärast avaneb börs ning otsustatakse mu saatus.
Eelturu hindades on tohutud käärid. See annab natuke lootust. Kõik annab sellisel hetkel natuke lootust. Katkun juukseid ja trambin vetsu ja rõdule, vetsu ja rõdule, edasi-tagasi. Leian telekast CNNi, räägitakse lühidalt samuti hõbeda hinna kukkumisest, ent mitte sõnagi sellest, et see on valitsuse vägivaldne tegu, investorite selgapussitamine. Marginite tõstmine nädalavahetusel – how evil can you be? Faking jänkid, uroodid, kapitalistidest vereimejad. Mu pea ähvardab närvipingest ja magamatusest plahvatada. Mul on teine kord elus peavalu. Esimene kord oli, kui sukeldudes liiga sügavale läksin ja siis kiirelt pinnale tõusin. Siis ähvardas aju ninast välja pressida. Praegu surub ka jubedalt meelekohtadest. Segan endale suure klaasitäie, pigistan kaks laimi sisse ja istun arvuti taha.
Nii, ootame. Sekundid venivad, mul on lahti korraga vist 50 veebiakent, klõbistan järgemööda futuuride, ETF-ide, ning spot-price hindu ja närin küüsi, katkun juukseid, palvetan umbmääraste kõrgemate jõudude suunas: „Palun, palun saagu nii, et hõbeda hind ei kukuks metsikult.“ Naeran ise kibedalt oma absurdse palve üle. Nagu võtaks suur Jumal ja peataks hõbeda hinna СКАЧАТЬ
16
Kus asub bensiinijaam?
17
Bensiinijaam on siinsamas, paremale.
18
Kolm peamist marki, mida kõikjal müüakse.
19
Armastan Brasiiliat!