Majad jõe ääres. Erik Tohvri
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Majad jõe ääres - Erik Tohvri страница 13

Название: Majad jõe ääres

Автор: Erik Tohvri

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги о войне

Серия:

isbn: 9789985321744

isbn:

СКАЧАТЬ et koolimaja koristama? Kes seda käsib, kas vald?”

      „See ei ole käsk, vaid palve. Minu kui koolijuhataja palve teile kui lapsevanemale,” seletas Sooveer kannatlikult.

      „Valesse kohta tulite! Paluma minge kirikusse,” uratas naine ilmse rahulolematusega, et juhataja rahulik toon ei võimaldanud tal kõiki oma registreid avada ja öelda, mis ta niisugusest loost arvab. Selle asemel keeras ta võõrastele selja ja sukeldus küünarnukkideni pesupalisse, häbenemata, et põllepaeltega üleskörtsitud seelik ta tugevad reied paljastas. See tähendas, et jutuajamine oli lõppenud.

      Järgmise ukse avas pika koputamise peale kõhetu väikesepoolne mees, kelle habemetüükaisse kasvanud nägu suurepäraselt harmoneerus koristamata köögiga. Laual olid virnas pesemata nõud, pliidi ees vedeles hunnik lõhkumata puid, nende kõrval ka kirves. Mehest hoovav puskarilõhn tegi Sooveere valvsaks. Normaalses olukorras poleks ta joobnuga rääkima hakanud, aga praegu tuli tõekspidamised ukse taha jätta. Mees kuulas uue koolijuhataja jutu vaikides ära, koukis siis taskust tubakat, keeras kiirustamata pläru ja suitsu välja puhudes küsis:

      „Milleks seda vaja on?”

      „Milleks on vaja koolimaja? Teie lastele muidugi!” ärritus Sooveer ja taltsutas end samas. See oli ju printsipiaalne käik, mis pidi eeskätt õpetajale tõestama, et õigus on ikkagi juhatajal. Et hea tahtmise korral oleks Elfriide Eimann saanud koolimaja lasta korda teha.

      „Millal see kool ükskord… ja kas see käima hakkabki! Eile olid sakslased, täna venelased… Ega sõda veel lõppenud ei ole!”

      „Meie jaoks on sõda lõppenud, me peame laste peale mõtlema!”

      Mees astus Sooveerele nii ligidale, et juhataja pidi sammu taganema.

      „Ma saan aru küll, et teil on käsk, aga teie käsk minu peale ei hakka. Sest õigete eestlaste jaoks ei ole koolimaja enam vaja! Mis mõte on lapsi koolitada, kui nagunii kõik Siberisse viiakse? Kelle jaoks ma peaksin koolimajast sõnnikut välja rookima?”

      „Kui te olete aus inimene…”

      „Aus inimene..!” Mehe silmis välgatas varjamatu viha. „Punased tegid mu invaliidiks, sain kuuli, kui vabrikut kaitsesin. Ilmaasjata – ikkagi lasti õhku! Teie olete muidugi nende mees, aga mina ei ole! Mina ei kavatse vene valitsuse heaks lillegi liigutada, mitte lillegi, mõistate?!”

      „Valitsuse heaks ma teid ei palugi, vaid laste heaks. Koolimaja heaks, kus lapsi õpetada!” tõstis ka Sooveer häält.

      „Kelleks te tahate neid õpetada? Kelleks, küsin ma? Kommunistideks!”

      Nüüd segas end vahele ka seni vaikselt seisnud õpetaja.

      „Seltsimees Känd, teie sõnad võivad teile palju halba teha…”

      Sooveerele tundus, et seda öeldes vaatas Elfriide Eimann nimme tema poole, nagu märku andes, et see halb just tema kaudu tulema hakkab. Seltsimeheks nimetatu aga võttis laualt pooliku viinaklaasi ja tema kuraas oli korraga kadunud.

      „Ütelge, mis meist saab? Niikuinii tuleb lõpp, tulgu siis juba rutem!” Temas võitlesid kuraas ja joobnu enesehaletsusega segatud hirm. Õpetaja Eimann pöördus minekule, aga Sooveer tundis selle mehe vastu kõigest hoolimata mingit seletamatut sümpaatiat.

      „Mida te kardate?”

      Mees ei vastanud, põrnitses käes olevat klaasi ja pani selle siis suule tõstmata lauale.

      „Ma olen kindel, et…” alustas Sooveer, aga tundis, et ta hääl kõlab võltsilt, sest tegelikult polnud ka tema milleski kindel. „Ma arvan, et ikkagi on praegu kõige tähtsam edasi elada. Tööd teha, lapsed kooli panna…”

      „Üks mul ongi, poiss,” ühmas teine vahele.

      „Seda enam! Ka mina ei tea, missuguseks kujuneb meie elu pärast sõda, aga milliseks lapsed kasvavad, ka teie poiss, see on meie endi teha.”

      „Aga teie – kelleks teie tahate teda kasvatada?”

      „Inimeseks! Tubliks inimeseks!” ütles Sooveer, pöördus ja astus tänavale, kus õpetaja Eimann oli jõudnud juba tüki maad tagasi koolimaja poole jalutada.

      „Kas me edasi enam ei lähegi?” imestas Sooveer.

      „Ja teie ei olegi veel lootust kaotanud?”

      Sooveer tunnetas küsimuses väikest kahjurõõmu, isegi pilget, ja see vaid tõstis tema jonni.

      „Mina nii kergesti alla ei vannu!” raputas ta pead ja rõhutas nimme lause esimest poolt. Selle uue kolleegiga ei olnudki nii lihtne ühist keelt leida ja praegu järele anda tähendanuks selle jätkumist ka tulevikus.

      Järgmine Eimanni poolt osutatud uks jäi koputamisele suletuks, kuigi Aleksandrile tundus, et ta nägi aknal kardinat liikuvat. Tõesti kummaline oli see asula, siin oli igaüks tõmbunud oma siilinahka ja elas oma elu. Või oli siit kaks korda üle käinud sõda inimesed selliseks muutnud?

      Siis aga sattusid nad korterisse, kus pererahvas neid lahkelt edasi palus astuda ja isegi istet pakkus. Aga kuuldes, milles on asi, sattusid nad segadusse ja püüdsid üksteise võidu seletada:

      „Väga halb päev, just täna pidime minema talvepuid saagima, meid oodatakse…”

      Tagasi koolimaja poole kõndis Aleksander Sooveer õpetaja Eimannist pool sammu eespool ja ei näinud, kuidas tagatulija näol mängles põgus muie. Juhatajal olid hoopis meeles äsjases peres nähtud lapsesilmad ja nendest oli ta lugenud nagu raamatust, et vanemad ei räägi tõtt.

      Miks? Miks suhtuti koolirahvasse nagu vaenlastesse – kas tõesti oli õpetaja Eimann siin ebasoosingus – püüdis Aleksander põhjust leida, kuid tõrjus selle mõtte samas kui sündsusetu. Kui inimene on viis aastat kohalikke lapsi õpetanud, on ta kahtlemata omaks võetud, seda enam, et siin tõesti elavad kõik külg külje kõrval. Põhjus pidi olema milleski muus, aga milles?

      Labidas, luud ja paar vana ämbrit õnnestus Sooveerel laenata koolimaja naabrusest. Ta kutsus Eeriku appi, kahekesi hakkasid nad prahti kokku kraapima ja välja kandma, kuhjasid õuenurka hunnikusse ning süütasid põlema. Leegid haarasid ahnelt kuiva heinasasi, sinine suitsuvine tõusis tuulevaikuses nagu kõheldes ja võttis siis suuna asula majade kohale kuulutamaks, et Lepaku kool kutsub varsti jälle lapsi õppima.

      Elfriide Eimann tundis end solvatuna. Kõigepealt oli uus juhataja tahtnud teda teha vastutavaks koolimaja kasimatuses, siis avaldanud varjamatut kahtlust tema sõnade paikapidavuses ning lõpuks hakanud sõnagi lausumata toimetama, käies temast mööda nagu tühjast kohast. Naine nägi juhataja igas liigutuses rõhutatud etteheidet ja nii trotsist kui kartusest, et temapoolne agarus võiks näida oma süü tunnistamisena, jäi lihtsalt kõrvalvaatajaks. Temas pakitsev vimm otsis väljapääsu, aga samaaegselt manitses ta ennast vaenu mitte avalikult välja näitama. Niimoodi iseendaga tegeledes laskis ta õige aja töös kaasalöömiseks lihtsalt mööda ning see suurendas tema kimbatust veelgi. Elfriide Eimann tundis, et sel päeval oli ta teinud mitmeid vigu, allunud rohkem tunnetele kui mõistusele ja sellega rikkunud oma vahekorra uue ülemusega juba alguses. Nüüd oli aga juba raske end muuta ning naine leppis teadmisega, et see oli tema jaoks lihtsalt halb päev.

      „Jõudu koolirahvale!”

      Märkamatult oli klassiruumi, kus vanamees ja poiss heinaprahti kokku roobitsesid, tekkinud veel üks inimene. Sooveer СКАЧАТЬ