Название: Alandatud ja solvatud
Автор: Fjodor Dostojevski
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Классическая проза
isbn: 9789985658314
isbn:
„Olen läbimärg,” ütles ta, niipea kui olime tuppa astunud, „lähen oma poolele, aga sina, Vanja, võta siin istet. Räägi talle oma uue korteri lugu! Ma tulen varsti tagasi…”
Ja ta tõttas minema, püüdes meie poole mitte vaadatagi, nagu häbeneks, et oli meid ise kokku toonud. Sellistel kordadel, ja eriti siis, kui ta meie juurde tagasi tuli, muutus ta karmiks ja sapiseks nii minu kui ka Anna Andrejevna vastu, hakkas koguni tüli norima, otsekui vihastudes ja pahutsedes oma pehmuse ja järeleandlikkuse pärast.
„Näe, missugune ta on,” lausus Anna Andrejevna, kes oli viimasel ajal loobunud minuga koos olles ametlikkusest ja teesklusest, „alati on ta minu vastu nüüd selline; aga ta teab väga hästi, et mõistame kõiki ta vigureid. Miks ta minu ees vigurdab? Kas olen talle võõras või? Nii on tal ka tütrega. Ta võiks ju andestada ja võib-olla tahabki andestada. Jumal teda teab. Öösiti ta nutab, olen seda ise kuulnud! Aga väliselt teeb enese kõvaks. Ta on oma uhkuse küüsis… Kullake, Ivan Petrovitš, räägi ruttu, kus ta käis!”
„Nikolai Sergeitš? Ma ei tea; tahtsin seda teilt küsida.”
„Mina lausa jahmusin, kui ta välja läks. Ta on ju haige, ja nüüd niisuguse ilmaga, öösel… Noh, ma arvasin, et küllap tal on midagi tähtsat. Ja mis võibki olla tähtsamat kui see teile teada asi! Mõtlesin endamisi nõnda, aga küsida ikkagi ei julgenud. Ma ei julge ju nüüd temalt midagi pärida. Jumal hoidku, ma olen tema ja Nataša asjus juba päris tummaks jäänud. Arvasin siis, et ta läheb ehk tema juurde; viimaks ehk andestama. Tal on ju teada kõik viimased uudised temast. Olen kindel, et ta teab, aga kust ta neid sõnumeid saab, seda ei suuda küll ära arvata. Väga muretses ta täna ja eile ka. Aga miks te vaikite? Rääkige, mis seal veel juhtus! Olen oodanud teid nagu Jumala inglit, vahtinud silmad peast. Noh, kas see kurjategija jätab Nataša maha?”
Ma rääkisin Anna Andrejevnale otsekohe kõik, mida teadsin. Olin temaga alati täiesti avameelne. Seletasin talle, et Nataša vahekord Aljošaga kipub tõesti lõhenema, ja see on tõsisem asi kui nende endised lahkhelid; ütlesin, et Nataša saatis mulle eile kirjakese, milles tungivalt palus, et ma tuleksin täna õhtul kell kaheksa tema juurde, ja seepärast polnud mul kavatsustki neid täna külastada; siia olin tulnud koos Nikolai Sergeitšiga. Jutustasin ja seletasin talle lähemalt, et olukord on praegu kriitiliseks muutunud; et Aljoša isa, kes paar nädalat tagasi koju jõudis, ei taha üldse millestki teada ja on Aljoša karmilt käsile võtnud. Aga kõige olulisem on see, et Aljoša ise on pruudiga läbi käima hakanud ja nagu kuulda, olevat temasse kogunisti armunud. Lisasin veel, et Nataša on oma kirjakese kirjutanud arvatavasti suures ärevuses; ta nimelt kirjutab, et täna õhtul laheneb kõik, aga mis – see ei ole teadagi; veel on imelik, et selles eilses kirjas määrab ta mulle tänaseks sinnaminekuks kindla kellaaja – kell üheksa. Seepärast pean ma ilmtingimata minema, ja võimalikult rutem.
„Mine, mine, kullake, mine ilmtingimata,” hakkas Anna Andrejevna kiirustama, „niipea kui ta siia tuleb, joo klaasike teed… Ah, samovari polegi veel! Matrjona! Kus samovar on? Röövel oled, aga mitte tüdruk!.. Noh, kui tee on joodud, leia sünnis ettekääne ja mine siis! Kuid homme tule tingimata minu juurde ja räägi kõik ära; ja tule varem! Issand! Ehk on juhtunud mõni õnnetus? Aga mis võib olla veel halvem praegusest! Küllap Nikolai Sergeitš juba teab kõik; mu süda tunneb, et teab. Mina saan palju teada Matrjonalt, see omakorda Agašalt, ja Agašal on ristitütar Marja Vassiljevna, see elab vürsti majas… aga seda tead sa isegi. Minu Nikolai Sergeitš oli täna hirmus vihane. Ma püüdsin nii ja naa, aga tema pistis minu peale karjuma, kuid pärast hakkas tal minust vist kahju ning ta ütles: raha on vähe. Nagu oleks ta kisa tõstnud raha pärast. Noh, sa ju tead meie olukorda. Pärast lõunat lubas ta magama heita. Vaatasin tema tuppa läbi prao (ukses on väike pragu, tal pole sellest aimugi), tema, mu tuvike, palub põlvili pühakuju ees Jumalat! Kui ma seda nägin, nõtkusid mul enesel jalad. Ei ta joonud teed, ei maganud, võttis mütsi ja läks välja. Kell oli viis, kui läks. Ma ei julgenud midagi küsida: ta oleks jälle minu peale karjunud. Ta on hakanud nüüd sageli karjuma, enamasti karjub Matrjona peale, aga vahel ka minu peale. Kui ta karjub, siis mul jalad kohe surevad ära ja südamest justkui kistaks tükk välja. Ta ju mängib, ma tean, et mängib, aga siiski kardan. Kui ta ära läks, palvetasin terve tunni, et Jumal juhiks teda vagale mõttele. Kus see kirjake siis on, näita mulle ka!”
Ma näitasin. Teadsin, et Anna Andrejevnal oli üks lemmikmõte: et Aljoša, keda ta vahel kurjategijaks, vahel aga tundetuks rumalaks poisikeseks nimetas, lõpuks ometi Natašaga abielluks ja et Aljoša isa, vürst Pjotr Aleksandrovitš, seda tal lubaks teha. Ta oli selle minule väljagi lobisenud, kuigi hiljem seda kahetses ega tahtnud neid sõnu omaks võtta. Kuid mingil tingimusel poleks ta julgenud väljendada oma lootusi Nikolai Sergeitšile, kuigi teadis, et vanamees neid aimas ja nii mõnigi kord kaudselt teda noomiski. Ma arvan, et Ihmenev oleks Nataša lõplikult ära neednud ja oma südamest igaveseks välja kiskunud, kui oleks saanud teada, et see abielu on võimalik.
Meie kõik arvasime tollal nõnda. Ihmenev ootas tütart kõigi soovidega, kuid ootas, et tütar tuleb üksinda, niisuguse kahetsejana, kes oma südamest on välja rebinud mälestusegi oma Aljošast. See oli andestamise ainus tingimus; olgugi et ta seda ei olnud väljendanud sõnades, ometi oli see arusaadav ja kindel, kui talle otsa vaadata.
„Aljoša on ilma iseloomuta, ilma iseloomuta poisike, ilma iseloomuta ja julma südamega, seda olen ma alati rääkinud,” ütles Anna Andrejevna jälle. „Teda pole osatud kasvatada ja nüüd ongi temast saanud tuulepea; taevas tule appi, ta jätab maha oma kallima, kes on teda nii väga armastanud! Mis sellest vaesekesest nüüd üldse saab! Ma imestan, mida ta on tolles uues leidnud!”
„Olen kuulnud, Anna Andrejevna, et see pruut olevat hurmav neiu, ja koguni Natalja Nikolajevna on temast rääkinud…” vastasin.
„Aga sina ära seda usu,” katkestas Anna Andrejevna mind. „Mis hurmav? Teile, tindirottidele, on igaüks hurmav, kui tal ainult seelik seljas lipendab. Aga kui Nataša teda kiidab, siis teeb ta seda oma hinge õilsusest. Ta ei oska noormeest kinni pidada, ikka annab talle kõik andeks, ise aga piinleb. Kui palju kordi on Aljoša talle juba truudust murdnud! Julma südamega kurjategijad! Mul, Ivan Petrovitš, hakkab sellest lihtsalt õudne. Kõik on kõrgiks muutunud. Kui minu vanamees vaid rahuneks, mu tuvikesele andestaks ja ta siia tooks! Saaksin teda kallistada ja vaadata! Kas ta on kõhnaks jäänud?”
„Kõhnaks jah, Anna Andrejevna.”
„Mu tuvike! Aga mul, Ivan Petrovitš, on suur mure! Kogu öö ja kogu tänase päeva olen ma nutnud… Ja miks! Pärast jutustan! Kui mitu korda olen ma talle ääri-veeri rääkima hakanud, et ta ometi andeks annaks; otsesõnu ma ju kunagi ei julge, aga nii ääriveeri olen ikka püüdnud rääkida… Ja enesel ähvardab süda kogu aeg seisma jääda: et kui saab veel vihaseks ja neab ta päriselt ära! Needmist ma ei ole Nikolai Sergeitšilt küll veel kuulnud… nõnda ma siis kardangi, et viimaks ehk neab. Mis siis saab? Kui isa on ära neednud, siis Jumal karistab! Nõnda ma elangi iga päev hirmust värisedes. Ja kas sinagi, Ivan Petrovitš, häbi ei tunne? Sa kasvasid ju meie majas üles ja said meie vanemliku armu osaliseks, aga nüüd mõtled välja, СКАЧАТЬ