Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma. Katrin Saali Saul
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma - Katrin Saali Saul страница 12

СКАЧАТЬ Inimesed unustavad aastatega, mida Sa neile ütlesid, ent nad ei unusta iial, kuidas nad Su seltskonnas end tundsid. Ning see, kuidas nad Su seltsis end tunnevad, sõltub jällegi Sinu domineerivatest arhetüüpidest või nende varjupooltest.

      Tegelikus elus pole ju võimalik tõmmata piiri, kus algab üks ja lõpeb teine arhetüüp – naine on üks ilus, müstiline, võimas tervik. Kui naine tuleb oma eluga hästi toime, pole selleks otseselt vajadustki. Arhetüüpide mosaiik on lihtsalt tore mõttemäng.

      Vajadus vaadelda naist läbi arhetüüpide prisma tekib siis, kui naine tunneb end pikemat aega rahulolematuna, õnnetuna, kurvana või mõne teise negatiivse tunde meelevallas olevana. Lühiajaliselt või kriisiolukordades tunneme me kõik negatiivseid tundeid. Sel ajal on loomulik, et naises ei avaldu eluterve Tütarlapse arhetüüp. Iga kriis lõpeb kunagi, iga valu saab ükskord otsa. Kriisi möödudes ja tuulte pöördudes peaksime olema suutelised sõlmima eluga rahu ja naasma heaolu seisundisse. Kui see aga mingil põhjusel õnnestuda ei taha, on ilmselt mõni variarhetüüp teinud naise hinge pesa ja domineerib teiste elutervete arhetüüpide üle. Siinkohal tundubki mulle, et teadmised arhetüüpidest – nii elutervetest kui varjupooltest – võiksid naistel eneseanalüüsiks marjaks ära kuluda.

      See raamat on kirjutatud naistele. Seepärast on nii harjutused kui pöördumised mõeldud just naisele. Aga muidugi võivad ka mehed seda lugeda. Mis kasu võiksid mehed saada naiste arhetüüpide teadmisest?

      Üks igivana nali meeste ja naiste suhetest ütleb: „Et elada õnnelikult mehega, peab naine teda väga palju mõistma, armastus pole nii olulisel kohal. Et elada õnnelikult naisega, peab mees teda väga palju armastama, mõista teda polegi ju üldse võimalik.“

      Äkki, kui aru saada naiste arhetüüpidest üleüldiselt, aitab see üht konkreetset naist siiski pisut paremini mõista? Ja ehk on siis armastus veel suurem.

      Arhetüübid pole seotud vanusega. Vanus võib arhetüübid vabastada või vangistada – valik on naise enda teha. Ka kõrges eas armutakse ja tuntakse kõhus liblikaid. Vanus pole takistuseks mängualtile meelele. Mõnes naises on kuuekümnesena rohkem Armastajat kui teises kahekümneselt. Mõni naine on pensionärina lustlikum kui noor neiu. Ka väga noor naine võib toime tulla Perenaise olulisima ülesande – sisemise rahu hoidmisega, samas kui mõni elunäinud naine ei oska sisemisest rahust pensionipõlveski unistada.

      Arhetüübid kingivad naisele võimaluse olla pidevas muutumises, samal ajal jäädes ikkagi iseendaks kogu naiselikus salapäras, pooltoonides, andes aimdust lokkavast naiselikust väest, mis saab hakkama kõigega, millele naine otsustab käed külge panna.

      Eesti kirjanduse üks ehedaim eluterve arhetüüpne tegelane on Kunksmoor – ürgnaine, kelles on esindatud kõik küpsed arhetüübid. Temas on suur annus tütarlapselikku elulusti – millise kirega mängis ta lauamänge ja lendas oma saare kohal! Kunksmoori ja kapten Trummi omavaheline suhe on Aino Pervikul kirjutatud sügavaks armastusromaaniks. Tema Perenaise teadmised – keeta taimedest kokku ravimit ja tervendada nii linde, loomi kui inimesi – on inspireerinud paljusid tänapäeva ravitsejaid. Ja kindlasti oli Kunksmooris olemas kuningannalik eneseteadvus, siht ja väärikus. Kõigil naistel on potentsiaal saada vananedes emotsionaalseks, targaks, kirglikuks, vabameelseks Kunksmooriks. Pisut nõiaseemet on peidus iga naises.

      Järgnevates peatükkides kutsun Sind mõtisklema arhetüüpide põhiolemuse üle ning küsima endalt:

      N Kui palju ma oskan arhetüüpide energiat oma elus kasutada?

      N Kas ma olen kodus kõigis neljas arhetüübis või on mulle omased ainult mõned?

      N Kas mu välimus – riietus, soeng, aksessuaarid – toetavad arhetüüpi, mida väljendan?

      N Mida me ümbritsevatele inimestele anname ja elult (sealhulgas partneritelt) saame selle arhetüübi energia abil?

      N Milliseid variarhetüüpe ma oma käitumises ära tunnen? Kuidas see mõjutab mu elu?

      Mitmed inimesed on küsinud, milleks küll uurida oma variarhetüüpe, kas sellest ei piisa, kui teadvustada endale eluterveid arhetüüpe ja püüda neid rohkem oma käitumises välja tuua?

      Mulle näib, et ei piisa. Iga kord ei piisa teadmisest, kuhu Sa tahad jõuda, vaja on ausalt otsa vaadata ka takistustele, mis ei lase Sul soovitud eesmärki saavutada. Takistusi kõrvaldamata on palju raskem jõuda sihtpunkti. Enne, kui aga midagi üldse muuta või kõrvaldada saab, peab teadvustama takistuse olemasolu ja ulatust.

      Pikaajaline variarhetüübis elamine on takistuseks sügava naiselikkuse teel. Kui Su eesmärgiks pole enda naiselikkuse avastamine, võid südamerahuga jätkata elu, kus variarhetüübid mõjutavad Su käitumist. Kui Sa aga soovid oma elu ja suhteid rikastada selle läbi, et oled õitsev ja väeline naine, siis võiksid süüvida nii oma elutervetesse kui variarhetüüpidesse.

      Nii mitugi naist on väljendanud oma arusaamatust, kartes, et kui ta hakkaks välja näitama endale mitteomaseid eluterveid arhetüüpe, muutuks ta justkui kellekski teiseks. Mulle tundub, et tõsi on hoopis vastupidine – elutervete arhetüüpide praktiseerimine toob naist oma süvaolemusele hoopis lähemale, mitte ei võõranda ega anna maske juurde. Need neli arhetüüpi moodustavad meie süvaolemuse, tahame või ei taha. Kui naine pole kontaktis eluterve arhetüübiga, avaldub selle arhetüübi energia temas paratamatult variarhetüübi kujul.

      Kindlasti pole nii elutervete kui variarhetüüpide kirjeldused siin raamatus ammendavad. Igaüks neist hõlmab rohkem omadusi ja oskusi, kui olen kirja pannud. Ja kindlasti ei pea kõik, mis ühe variarhetüübi all käsitletud, paika kellegi konkreetse inimese, Sinu või mingi teise naise, juures. Võib-olla kehtib Sinu puhul vaid mõni variarhetüübi omadustest. Võib-olla tunned, et Sinus on Täitmatut Naist, nii mõnigi rida kirjeldusest on justkui Sinu peegelpilt, aga ehk puudub Sinus Täitmatu Naise variarhetüübi juures nimetatud perfektsionism. Või tead kedagi, kes liialdab ja otsib draamat nagu Printsess Hernel seda teeb, aga selle variarhetüübi juures mainitud kuulsuseihalus on talle võõras.

      Kuigi kasutan päris tihti väljendit „mõnikord“ ja „võib-olla“, siis lugejal oleks mõistlik see „mõnikord“ ja „võib-olla“ lisada oma peas igasse lausesse. Tobe oleks kirjutada „võib-olla“ igasse lausesse, ent nii see ometigi on. Ükski eluterve ja variarhetüübi kohta käiv kirjeldus ei pretendeeri lõplikule tõele.

      Ammendavat, täielikku arhetüübi kirjeldust pole võimalik anda. Igaüks on ainulaadne just oma olemuse, puudujääkide ja veidrustega. Nagu Sa lugedes näed, mõjutavad arhetüübid üksteist väga palju. Sestap ilmutab näiteks Täitmatu Naise variarhetüüp end täiesti erineval moel neil naistel, kes kannavad endas ka Inetu Pardipoja energiat ja neil, kes on hoopis Nõiamoori arhetüübi mõju all.

      Seepärast ära jää ühegi eluterve ega variarhetüübi kirjeldusse kinni, vaid võta seda kui toorikut, millest enda jaoks üleliigne kõrvaldada ja oma isikupärased jooned lisada. Võib-olla resoneerub Sinuga vaid variarhetüübi pealkiri, aga kirjeldus sobib Sinu olemusega väga vähe. Su kujunemistee on olnud erinev siin kirjeldatust ja variarhetüüp avaldub Sul hoopis teistes olukordades ning teistmoodi kui käesolevas raamatus.

      Võib-olla leiad variarhetüübi alt mõne endale iseloomuliku joone, aga see veel ei tähenda, et Sa seda variarhetüüpi endas kannad. Iga laeva- või lennukisõitu pelgav naine pole veel Kuivik, kuigi just Kuiviku kirjelduse juurest leiad tema vastumeelsuse kuivalt maalt eraldunud transpordivahendite suhtes.

      Kui oled avastanud, millised variarhetüübid СКАЧАТЬ