Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma. Katrin Saali Saul
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Naiseks olemise kunst. Avasta naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma - Katrin Saali Saul страница 10

СКАЧАТЬ on küpsele mehele reeglina niivõrd atraktiivne, et tema juurest pole mingit vajadust kõrvale hüpata. Erandeid muidugi juhtub – et naises on justkui kõik paigas, ent mees otsib ilma pealt ikkagi midagi või kedagi muud – nii igaks juhuks, naljapärast. Jahikirest. Enesetõestuseks.

      Ka sellised juhud on seletatavad arhetüüpide kontekstis. Mees vajab ilmselt mingit naise arhetüüpi oma ellu, tal on selle järele kustumatu nälg. Tavaliselt on selleks ikkagi Armastaja arhetüüp – seal on uudsuse võlu, seksuaalne erutus, põnevus. Paraku iga uudsus kipub ammenduma. Ning siin peitubki üks hea pikaajalise suhte saladus – teineteisele pühendunud paarid süvenevad pinnapealse võlu ammendudes teineteise süvaolemusse. Kahjuks valivad paljud (oskamatusest või laiskusest) teise tee, kus teineteise ammendamatu süvamaailm jääb avastamata ning minnakse uuele avastusretkele.

      Üks inimlik aspekt, miks tasakaal arhetüüpide vahel oluline on, peitub järgmises tõsiasjas – tihti juhtub nii, et domineeriv arhetüüp, mis suhte algul tundub nii ligitõmbav, muutub mingi aja pärast eemaletõukavaks, sest teda pole tasakaalustamas teisi arhetüüpe.

      Nii võib naine, kes suhte alguses näis mõnusalt boheemlaslik kunstnikunatuur, kes ignoreeris vallatult paljusid reegleid, tõi mehe ellu säravaid emotsioone ja lõi pea peale kogu rutiini, tunduda suhte edenedes vastutustundetu plikana, kes teeb, mis tahab. Meest hakkab pikapeale vaevama, et tema on suhtes ainuke täiskasvanu.

      Või tutvumisperioodil naise juures nii atraktiivsena näiv kuningannalik terav pilk, analüüsivõime ja saneerimisjulgus saab mehe poolt tajutud kui pidev kriitilisus ja rahulolematus.

      Ja siis peaks veel arvestama inimloomuse selle poolega, et me kaldume pidama olemasolevat enesestmõistetavaks ning hakkame ihalema, mida parasjagu pole. Nähes seda, mida hing parasjagu salamisi ihaldab, kusagil silmapiiril, tundub see veel eriti ligitõmbav.

      Näiteks võib mehele tunduda, et tema algselt nii rõõmsameelne ja lahe partner, kellega sai toredaid asju ette võtta, on muutunud pisipere lisandudes toimetavaks Emaks ja nõudlikuks Perenaiseks, kes kukub öö saabudes niidetult väsinuna sängi. Ei mingeid armurõõme, ei mingit kahekesi veedetud aega – vaid lapsed ja nende vajadused! Kodu on küll korras ja pere on mehele väga tähtis, ent igatsus Armastaja järele närib hinge ja vaevab keha. Ent tänapäevane maailm pakub palju ahvatlusi. Nii reaalsel kujul kui virtuaalsel. Ei ole harvad korrad, kus mees leiab end arvuti taga kirjavahetuses virtuaalse Armastajaga, et hetkeks kogeda põnevust ja pageda rutiinse pereelu eest. Samamoodi võib see mees ennast unustada tööpostil intellektuaalselt stimuleerivasse vestlusesse targa Kuningannaga, endal kodus naine, kes samuti tahaks mehega vestelda, ootamas jahtuva õhtusöögiga.

      Tavapraktika näitab, et mõningatele meestele on üks või kaks arhetüüpi pisut olulisemad kui teised. Tark naine teab, mis tema meest inspireerib. Ja ega sellest piisa, et kord elus oled selle järele uurinud. Eelistused muutuvad seosed eluetappide, vanuse, kogemuse, väärtushinnangutega.

      On ju loogiline, et noormeeste esimesed unistused tiirlevad Armastaja ümber. Osadel vajadus vanuse kasvades (reaalse) Armastaja järele taandub, teistel mitte. Mõnede meeste jaoks pole Perenaise praktilised oskused mingi väärtus, ent aja jooksul hinnatakse just Perenaist tihti kõige kõrgemalt. On mehi, kes tahavad tunda end suure, targa ja tugevana, valides partneriks Tütarlapse, teistel ajab aga naise lapsemeelsus ja sõltuvus harja punaseks, nemad igatsevad enda kõrvale iseseisvat, tegusat Kuningannat. Ent siiski, enamik küpseid mehi, kui nad on naiste arhetüüpidega kurssi viidud, tahaksid kõiki nelja. Ilma varjupoolteta, kui võimalik. Variarhetüüpidest on toredad ainult Amatsooni ja Revolutsionääri energiad, aga needki vaid mõõdukas koguses.

      Nagu juba mainisin, on meestel oma erinevatel eluperioodidel vajadus erinevate arhetüüpide järele. Kui mehel on kõik hästi, asjad sujuvad ja elu on kui lill, oskab ta rõõmu tunda kõigist naise arhetüüpidest. Aga eriti suurt rõõmu tunneb ta sellegipoolest Tütarlapse rõõmsast meelest ning Armastaja soojast embusest. Kui aga asjad pole korras, siis näiteks just seesama Tütarlaps ei pruugi enam olla parim kaaslane. Tütarlapsega ei saa ju oma muresid arutada. Rasketel perioodidel vajab küps mees Kuninganna tuge ja usku oma võimesse raskused seljatada. Ta vajab Perenaise hoolt ja sooja armastust.

      N Tähtis küsimus:

      Hea naine, kas Sa tead, milline arhetüüp Sinu mehe silmad särama paneb?

      Kuidas seda teada saada, kui ei tea? Kõige lihtsam viis on muidugi mõnusa, avameelse vestluse käigus mehelt küsida. Ent sellest saab aimu ka siis, kui uurida, millised filmikangelased talle imponeerivad ja kes ebameeldivad tunduvad. Või jälgides, millised naised talle reaalelus muljet avaldavad.

      Kui Sa antud eluperioodil elad üksi või lastega, ent siiski igatsed ja otsid oma ellu meest, siis kas Sa oled õppinud mehi ja nende vajadusi arhetüüpide kontekstis mõistma?

      N Veelgi tähtsam küsimus:

      Kas Sa väljendad neid arhetüüpe, mis mehele olulised on?

      Naised vastavad sellele küsimusele sageli nii: „Ma tean küll, mida mees üldiselt vajab, aga … olen juba välja kujunenud, tunnen end kindlamana osades arhetüüpides, teised on mulle alati pisut võõrad olnud või siis elu käigus võõraks jäänud“.

      Jätkem nüüd kõrvale mehed ja nende vajadused ja keskendugem kõige tähtsamale.

      Paljud uuringud kinnitavad üldise elurahulolu ja õnnetunde seost lähisuhetega. Lähisuhe (nii partneri, laste, töökaaslaste, sõprade, vanemate kui lihtsalt teiste ümbritsevate inimestega) sõltub eelkõige sellest, milline on meie kõige olulisem lähisuhe – suhe iseendaga.

      Sellest tõdemusest on lihtne luua järgmist seost – kuna paljude naiste õnnetase sõltub, kuidas nende suhted sujuvad, siis sujumise eeltingimuseks on olla ise rahul ja õnnelik.

      N Kõige tähtsamad küsimused:

      Kas Sa oled õnnelik ja oma eluga rahul? Kas Sa elad naisena täisväärtuslikku elu? Kas Su lähisuhted on korras (see ei tähenda, et seal aegajalt tülisid ja lahkarvamusi ei võiks esineda) ja kas inimesed, keda endale lähedaseks pead, tunnevad Sinuga suhtlemisest rõõmu ja rahuldust?

      On imeline, kui vastad kõhklematult jaatavalt.

      Paljud vastavad: „Jah, üldiselt olen küll. On paremaid ja halvemaid aegu. Mõnikord olen päris pikalt kurb, vihane, ärritunud või ärev. Aga need ajad lähevad (suhteliselt kiiresti) mööda.“ Aeg ajalt satuvad need naised ilmselt mõne variarhetüübi meelevalda, aga laias laastus on nendegagi kõik hästi.

      Kui aga vastad pigem eitavalt, vajab Su kontakt osade elutervete arhetüüpidega uuendamist ning Sa võiksid uurida põhjalikumalt oma variarhetüüpe, et nende mõju Sinu üle nõrgeneks.

Arhetüübid ja igapäevaelu

      On teada, et esmamulje inimesest kujuneb vaid põgusate sekundite jooksul. Välimus mõjutab esmamuljet kõige rohkem, seejärel inimese hääl. Viis, kuidas inimene end väljendab, on mulje loomisel olulisem, kui see, mida ta ütleb. Üldiselt on inimesel alateadlik otsus, kas teine inimene talle meeldib või mitte, langetatud juba tihti enne, kui teine veel suugi jõuab avada. Just arhetüüp on see, mis saadab välimuse ja maneeride kaudu inimesest infot.

      Iga arhetüüp kannab naise ellu erinevat energiat. See toob kaasa erinevad riietusstiilid, käitumisviisid, miimika, hääle ja kõnemaneeri.

      Teised inimesed reageerivad kardinaalselt erinevalt vastavalt sellele, mis arhetüübis naine end näitab. Iseseisvale Kuningannale, kes kiirgab endast, et ta saab kõikide asjadega СКАЧАТЬ