Minu London. Anu Samarüütel-Long
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Minu London - Anu Samarüütel-Long страница 5

Название: Minu London

Автор: Anu Samarüütel-Long

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Книги о Путешествиях

Серия:

isbn: 9789949479207

isbn:

СКАЧАТЬ Bessie elab siiamaani edasi Bethnal Greenis tänavanimena, Pimeda Kerjuse järgi olid aga omal ajal ristitud kümned Londoni pubid. Nüüd on Londonis järel vaid üks Blind Beggari pubi, mis asub üsna Bethnal Greeni lähedal, Whitechapeli ja Cambridge Heath Roadi nurgal. See Blind Beggar on küll uus, kuid sama koha peal asus pubi juba 17. sajandil ja seegi kandis nime Blind Beggar.

      Miks mingi pime kerjus nii kuulsaks sai ja miks mälestus temast on elanud ligi kaheksa sajandit – see on aga siiani mõistatus ja võib-olla ongi nii parem.

      Kui pime kerjus oligi Püha Graali või mingi muu müstilise ja haruldase aarde hoidja, siis tänaseni pole seda keegi leidnud. Victoria Park Square, kus Montfort House asub, on aga minu arvates üks üpris müstiline ja spirituaalne paik.

      Maja on ümbritsetud kirikute sõõrist: katoliku kirik tänavanurgal, anglikaani kirik pargi serval, väike kabel siinsamas kõrval, mingi kristliku sekti kirik meie maja eest kiviga visata ja lõuna poole jääb London Buddhist Centre. Nii et Montfort House paikneb viie kiriku sõõris!

      Victoria Park Square’i tänaval on end sisse seadnud ka salapärane organisatsioon nimega The Young Foundation, mis väidab end tegelevat sotsiaalteaduste ja sotsiaalse innovatsiooniga. Ma olen kindel, et nende kohavalik pole juhuslik, Simon de Montfort oli mees, kes pani alguse esimesele parlamentaarsele riigikorrale maailmas, olles seega tõeline ühiskonnakorra uuendaja. Ma ei tea, mis asja see Young Foundation ajab, kuid olen kindel, et see on de Montfort’iga kuidagi seotud. Ida-London on üldse olnud paik, mis tõmmanud ligi müstikuid ja maailmaparandajaid – küll on siin peatunud kommunistid alates Leninist, siin algatas William Booth oma heategevusliku Päästearmee ning Bethnal Greenist veidi jõe poole Wellclose Square’il asus 19. sajandil maja, kus elasid tuntud müstikud eesotsas rootslase Swedenborgiga. Nii et kuigi praegu on Ida-London trendinoorte ja immigrantide Meka, siis kunagi oli see vaimne ja müstiline paik. Eks ta ole seda praegugi, kui vaid osata vaadata.

      Minu lool on aga veelgi müstilisem lõpp. Nimelt sain ma oma esimesel koolipäeval de Montfort’i rüütlitelt väikese sõnumi. Ausõna!

      Kui meile Saint Martinsis jagati kätte võtmed metallist hoiukappide tarvis, kus igaüks võis oma asju hoida, siis keerasin kohe võtit ja tõmbasin sahtli lahti. See oli tühi, ainult sahtli põhjas vedeles mingi ajakiri. Võtsin selle kätte… kaanel oli pilt rüütlist raudrüüs!!! Ma olin täiesti sõnatu.

      Veidi rahunenuna silmitsesin ajakirja lähemalt. See oli Big Issue. Heategevuslik ajakiri, mida toimetavad ja müüvad kodutud, saades iga ajakirja müügist osa endale.

      Mu hinge sigines väike kahtlus – äkki on see on hoopis vihje, et moeõpingud kuulsas moekoolis ei vii mind kusagile, vaid ajavad mu vaesusse ja ma lõpetan kodutuna, kes müüb tänavanurgal Big Issue ajakirju. Tõrjusin selle variandi aga kohe peast ja otsustasin, et tegu oli ikkagi imelise märgiga. Sellest, et olen õigel teel!

      KOOLILAPSE ELU, OSA 1

      Kuidas ma oma kooliteed alustasin ja kuidas koolikotist sai kohver; miks lookleb Saint Martinsi koopiamasinate taga mitmekümnepealine järjekord ja milleks suitsupakk hea võib olla.

      Central Saint Martins College of Art and Design ei ole mingi suurejooneline moe- ja kunstitempel. Art déco stiilis maja Charing Cross Roadil võib oma mustunud fassaadiga möödujale vabalt märkamatuks jääda. Oma rääbakuses meenutab ta pisut nõukogudeaegset Eesti Riiklikku Kunstiinstituuti. Metallraamidega 30ndate originaalaknad ei sulgu enam ammu korralikult, lastes sisse külma, busside heitgaase ja süsimusta tahma. Kõvema vihmasaju korral ilmusid koridori panged, püüdmaks laest tilkuvat vett. Olgugi et Charing Crossi hoone oli suur ja sisaldas palju õppureid, oli kooli kohvikuks pime, kitsas ja suitsune urg, mille kolletavaid seinu kattis vanade plakatite kultuurkiht ja kus treppidel ning üksikutel toolidel kiigutasid jalga noored maalikunstnikud ja erksavärvilistes kostüümides esmakursuste moetudengid.

      Koolikompleks koosnes tegelikult mitmest hoonest ning vähesed teadsid selle majamonstrumi täit ulatust. Louise küsis kord meie käest: „Kas te üldse tunnete seda maja? Kas te olete selle otsast otsani läbi käinud?” Kord me leidsime pääsu katusele, kuhu igaüks võis vabalt minna ning kust avanes sootuks teistmoodi vaade Soho ja Covent Gardeni piirialale, kus me asusime. Raamatukogu aknad vaatavad aga hoopis Greek Streetile, mis on paralleeltänav ja otsaga juba Sohos. Olin mitu korda sellest aknast väljastpoolt mööda käinud ega tulnud kunagi selle peale, et kui läbi toataimede müüri piiluda, siis näeb, kuidas Saint Martinsi tudengid research’i6 teevad ja vanade Vogue’ide köidetud aastakäike lappavad. Neil on seal olemas kõik numbrid! Alates 30ndatest!

      Moe magistrantuuri käsutusse oli antud ühe majatiiva terve korrus. Valged seinad, hallid metallist hoiukapid, hallid lauad ning päevinäinud rätsepamannekeenid – tabalukuga laudade külge aheldatud, et keegi neid koju ei veaks –, vanad tööstusõmblusmasinad ja päevavalguslambid. Siin sünnivadki need moemaailma suundanäitavad kollektsioonid – kõigi ebamugavuste kiuste.

      Esimesel „koolipäeval” paluti kõigil oma portfooliod laudadele laiali laotada ja toast mõneks ajaks välja astuda. Kui tagasi klassiruumi kutsuti, olid seal Louise ja veel üks õppejõud, Patric. Louise ei olnud sugugi heas tujus. Ei mingit pidulikku rõõmutervitust uutele üliõpilastele. „Ma ei tea, kus mu silmad olid, kui ma teid vastu võtsin, aga moega pole siin küll mitte midagi pistmist. Suurem osa teist ei tee ju üldse moodi. Ma ei tea, mis see on, mida te teete, aga mood see igal juhul ei ole!” pragas ta häälekalt. „Te teate küll, kellest on jutt! Parem võtke oma asjad ja hakake kohe astuma!” Kõik olid hiirvaiksed. Piilusin ringi – ei noh, minust ta küll ei räägi – MINU asjad on ju küll mood mis mood. Olin heitnud pilgu ka teiste portfooliotesse ning ma ei oleks kuidagi saanud öelda, et needki oleksid kehvad olnud. Vastupidi! Ma ei olnud nii huvitavaid ja silmatorkavalt andekaid töid kunagi varem näinudki! Nii et ausalt öeldes ei saanud ma aru, kellest Louise võis rääkida.

      Keegi ei iitsatanud ega teinud katset astuma hakata ning Louise jätkas monoloogi, kuhu ka Patric mõned fraasid sisse hõikas. Siis ütles Louise oma klassikalise lause: „Me ei tea, mida me tahame, aga me teame täpselt, mida me EI taha! Seda, mida me EI taha – teame me aga alles siis, kui me seda NÄEME!” Kõlas hirmuäratavalt. Peagi Louise lahkus ja jättis meid Patricu hoolde, kes oli esimesel semestril meie põhiline juhendaja. Louise’il oli piisavalt tegemist magistrantuuri viimase aasta õpilastega, kes pidid lõpetama juba veebruaris. Louise’i nägime me esimesel semestril vaid harva – ta ilmus nagu jumalanna, müristas ja saatis välgunooli ja siis kadus, vahel harva käsutas ta kellegi ka alla korrusele, oma kabinetti. Tihti jättis ta koridori teadetetahvlile varesejalgadega kritseldatud kirju, nagu näiteks siis, kui meile oli antud ülesanne teha moeuuringuid ja osa oli ülesandest valesti aru saanud. Siis tekkis tahvlile sõnum, mille mõte oli umbes selline: „Teile on kätte antud selge ülesanne, mille kohta võite täpsemalt lugeda ka kursuse manuaalist, kuid mõned teist on ikka täielikud puupead ja teinud kõik valesti!!!” Siis järgnes: „Idioodid on…” ja kirja oli pandud umbes 15–20 nime. „Idioodid” olid niiviisi igasuguse peenutsemiseta avalikustatud ja nimed naelutatud seinale kõigile lugemiseks. Louise’i pedagoogika oli jõuline ja aus, poliitiline korrektsus oli viimane asi, mille pärast ta muret tundis.

      Juba esimesel päeval oli selge, et meie klassiruum oli meie kursuse jaoks liiga väike. 45 inimest ja heal juhul 10–15 lauda – küll suurt lauda, aga ikkagi. Kõik kursuse tööd olid praktilist laadi, mis tähendas disainimist, drapeerimist, lõigete tegemist ja igasuguseid muid ruumi nõudvaid tegevusi. Need, kes esimesena kohale jõudsid, haarasid enda alla nii palju ruumi kui võimalik, hiljem tulijatel ei jäänud muud üle kui, kott käes, uksel tammuda СКАЧАТЬ



<p>6</p>

Taustauuring.