Sahver. Lihtsad hoidised. Anni Arro
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Sahver. Lihtsad hoidised - Anni Arro страница 3

Название: Sahver. Lihtsad hoidised

Автор: Anni Arro

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Кулинария

Серия:

isbn: 9789949470235

isbn:

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      • Mahlapress või auruti mahlategemiseks.

      • Purgid, kaaned ja kaanetaja. Müügil on nii keeratavad kaaned, klaaskaaned kui ka kaanetaja abil suletavad plekk-kaaned. Missuguseid kasutada, sõltub hoidisest. Näiteks moosidele ja keedistele sobivad keeratava kaanega purgid, steriliseerimist nõudvatele hoidistele aga kaanetatavad.

      • Mõõtelusikad ja – nõud ning köögikaal koguste mõõtmiseks.

      • Purgitangid ja pajakindad, et kuumi purke ohutult käsitseda.

      • Laia ja kitsa suuga lehtrid hoidiste purki ja pudelisse valamiseks, et tagada purgi- ja pudelikaela puhtus.

      • Termomeeter vee temperatuuri mõõtmiseks keedunõus.

Hoiuruumid

      Hoiuruumiks sobib olenevalt hoidise liigist kas jahe sahver või külm kelder. Mõningaid hoidiseid, mis on mõeldud kiireks ärasöömiseks, tuleb säilitada külmkapis. Ka sügavkülmik on otstarbekas paigutada jahedasse ruumi, et vähendada elektritarbimist ning külmiku soojenemist selle avamisel. Hoidiste säilitamiseks mõeldud ruumid peaksid olema õhutatavad ja kuivad, siis ei teki hallitusseeni. Pimedas ruumis püsivad kompotid ja moosid heledad ega hävine C-vitamiin.

      Pärast hoidiste sahvrisse või keldrisse panekut tuleks neid esimesel paaril nädalal hoolikalt jälgida. Sel perioodil selguvad halvasti suletud või mikroobidest kahjustatud hoidised, mis lähevad hallitama või käärima. Kõik riknenud hoidised tuleb kohe kõrvaldada, et takistada mikroobide levikut.

      Keldrit tuleb vähemalt üks kord aastas korralikult puhastada ja suve jooksul mitu korda tuulutada. Puhastamiseks ja pesemiseks sobib hästi kaaliumpermanganaadi helelilla lahus.

Meelespea

      • Kasuta kvaliteetset ja riknemata toormaterjali.

      • Hoia kõikjal puhtust.

      • Järgi retsepti ja hoidistamisviisi tehnoloogiat.

      • Vali säilitusnõud ja sulgurid vastavalt oma hoiutingimustele.

sahver_sisu_19_fmtpaprika_purgis2

      Röstitud ja marineeritud paprikad oliiviõlis

0,5 liitrit

      See on mu kõigi aegade kõige lemmikum hoidis. Kui paprikad röstida ja koorida, muutuvad need marinaadis lausa moosilaadseks kompotiks. Hoidis maitseb eriti hästi näiteks feta, brõnsa või kitsejuustuga.

       1 kg erinevat värvi paprikaid

       2,25 dl külmpressitud oliiviõli

       2 sl palsamiveiniäädikat

       1 sl kappareid

       1 tl kuivatatud punet

       1 suurem küüslauguküüs soola

      Poolita paprikad ja eemalda südamikud. Aseta paprikapoolikud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile, lõikepool all. Rösti ahjus 200° juures umbes 20 minutit ehk kuni koor on pealt pisut kõrbenud ning viljaliha küljest lahti. Aseta paprikad kaussi ja kata toidukilega. Lase 5 minutit haududa ja eemalda siis koor. Rohelistelt paprikatelt ei tulegi see hästi lahti, nii et muretsemiseks pole põhjust.

      Lisa paprikatele oliiviõli, palsamiveiniäädikas, kapparid, pune, sool ja hakitud küüslauk. Sega läbi ning kalla steriliseeritud 0,5 l suurusse purki. Kui õli ei kata paprikaid täielikult, lisa seda veel veidi. Sulge kaanega. Hoidis säilib külmikus vähemalt kuu.

peedid

      Marineeritud peedid

1 liiter

      Marineeritud peedid kuuluvad alati meie pere toidulauale. Aga mitte need äädikast läbi imbunud ümmargused lillad rattad, vaid peedimaitsega peedid. Palsamiveiniäädikas annab neile mõnusa tummise meki, mis tasakaalustab muidu nii magusat peeti. Mulle meeldib talvel kasutada peeti mozzarella-salatis tomati asemel.

       1 kg väiksemaid peete

       2 küüslauguküünt

       1,5 tl kuivatatud punet

       4 sl palsamiveiniäädikat

       3,5 dl oliiviõli soola

      Keeda ja koori peedid, lõika õhukesteks ratasteks. Tõsta kaussi ning maitsesta soola, hakitud küüslaugu, puneme ja palsamiveiniäädikaga. Lisa pool oliiviõlist ja sega läbi. Lao peedid kihiti steriliseeritud purki ning kalla peale ülejäänud oliiviõli nii, et katad peedid täielikult. Sulge purk kaanega ja säilita külmkapis kuni kuu.

      Soovi korral võid selliseid peete teha ka kaussi, siis säilivad need külmas umbes nädal.

baklazaan

      Baklažaanid oliiviõlis

1 liiter

      Baklažaan on üks imeline köögivili. Sel aastal üritan seda ka oma väikses kasvuhoones kasvatada. Eks näis, kuidas välja tuleb. See taim armastab ju palju-palju päikest. Sellepärast ta ongi nii hea.

       3 suuremat baklažaani veidi oliiviõli praadimiseks soola ja pipart

       1,5 tl kuivatatud punet

       2 küüslauguküünt

       3 dl oliiviõli

       3 sl palsamiveiniäädikat

      Lõika baklažaanid pikkupidi õhukesteks viiludeks. Prae need oliiviõlis mõlemalt küljelt kuldseks, maitsesta soola ja pipraga. Lao viilud kihiti soovitatavalt steriliseeritud purki. Iga kihi vahele puista punet ja hakitud küüslauku. Kalla üle 3 dl oliiviõli ning palsamiveiniäädika seguga. Sulge kaanega.

      Hoidis säilib külmikus umbes kuu. Kui teed samal viisil baklažaane kaussi, säilivad need külmikus paar nädalat. Õli säilitab hästi.

kuivatatud_tomatid

      Kuivatatud tomatid oliiviõlis

0,5 liitrit

      See hoidis sobib tomatirohketeks aastateks. Kui kirsstomateid pole, võib kasutada ka väiksemaid tomateid.

       1,5 kg kirsstomateid

       1 tl soola

       3 dl oliiviõli

      Kuumuta ahi 50–70°-ni. Poolita tomatid, aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja puista üle soolaga. Kuivata ahjus umbes 3 tundi ehk kuni mahlased tomatid on krimpsu tõmmanud. Tõsta need soovitatavalt steriliseeritud purki ja kalla üle oliiviõliga nii, et kõik oleks kaetud. Kata õhukindlalt kaanega.

СКАЧАТЬ