Название: Moodsate asjade ajalugu
Автор: Fredrik Colting
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная справочная литература
isbn: 9789949437900
isbn:
Enamik ameeriklasi hakkas oma hambaid puhastama alles pärast Teist maailmasõda, kui Ameerika sõdurid selle kombe Euroopast kaasa tõid.
HAMBATIKUD
1872. aastal patenteerisid Silas Noble ja J. P. Cooley esimese hambatikkude valmistamise masina.
HAMBAPASTA
Hambapastat hakati Hiinas ja Indias kasutama juba 500 aastat e.Kr., tänapäeval tuntud hambapastat hakati siiski valmistama alles 18. sajandil. 1824. aastal segas hambaarst nimega Peabody esimest korda hambapasta hulka seepi ja veidi hiljem, 1850. aastatel, lisas John Harris segule kriiti. 1873. aastal tootis Colgate esimese masstoodanguna väljastatud hambapasta, aga seda ei müüdud mitte tuubis, vaid purgis. 1892. aastal pani Washington Sheffield Connecticutist hambapasta kokkukeeratavasse tuubi. Sheffieldi hambapasta sai nimeks “Dr. Sheffield’s Creme Dentifrice”.
HAAKNÕEL
1849. aastal tahtis leidur Walter Hunt oma heale sõbrale ära maksta 15 dollari suurust võlga. Raha hankimiseks otsustas ta leiutada midagi uut. Ta valmistaski messingtraadi jupist esimese haaknõela. Hunt patenteeris oma leiutise, müüs õigused neljasaja dollari eest, maksis sõbrale võla ära ja alles jäi talle 385 dollarit. Tagantjärele võib küll öelda, et ta tegi kehva äri…
Mood
PESAPALLIMÜTS
Pesapallimängijatel kulus palju aastaid, enne kui nad otsustasid täna nii tuntud mütsi kasuks.
Esimene pesapallimeeskond Knickerbockers kandis õlgkübaraid ja aastatel 1840–1870 oli mängijatel igasuguseid võimalikke ja võimatuid peakatteid: meremehemütse, džokimütse ja isegi tuttmütse.
1870. aastatel muutus populaarseks lühikese nokaga lame müts. Seda nimetati Chicago-päraseks pesapallimütsiks. Tihti kaunistasid mütsi kontsentrilised põikitriibud, mis muutsid selle natuke mitmekihilise tordi sarnaseks.
1860. aastal kandsid Brooklyn Excelsiors’i mängijad nokatsit, mis oli tänapäeva pesapallimütsi eelkäija. See Brooklyni stiil sai populaarseks 1900. aasta paiku. Tänapäevast pesapallimütsi hakati kandma alles 1940. aastatel.
Faktid Faktid Faktid
Seattle Mariners’i mängija Ken Griffey Jr. oli esimene, kes keeras oma pesapallimütsi noka kukla taha.
BIKIINID
Tänapäevased bikiinid leiutas 1946. aastal Pariisi insener Louis Réard. Oma nime said bikiinid Bikini atolli järgi Marshalli saarestikus, kus katsetati aatomipommi. Nimevaliku põhjuseks oli oletus, et üllatus uue rõivatüki üle on niisama jõuline kui aatomipommi plahvatus.
Réard oli edasi arendanud Jacques Heimsi päevitusriideid, mida kaks kuud varem oli tutvustatud kui “Aatomeid” (nimi anti nende suuruse järgi) ja Réard reklaamis oma loomingut kui “maailma kõige väiksemaid ujumisriideid”.
Aga kulus tervelt viisteist aastat, enne kui bikiinisid hakati aktsepteerima ka puritaanlikus USA-s.
1957. aastal mõjutasid Brigitte Bardot’ bikiinid filmis “Ja Jumal lõi naise” USA päevitusriiete turgu ja 1960. aastal põhjustas Brian Hylandi poplaul “Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini” bikiinide müügiedu kogu maailmas.
Faktid Faktid Faktid
1951. aastal keelati bikiinid Miss Maailma võistlustel.
RINNAHOIDJA
Mõte rinnapartiid katta või toetada sai alguse 6500 aastat tagasi vanas Kreekas. Aga esimene rinnahoidja nimega le bien-être (‘hea enesetunne’) loodi alles 1889.
Ameerikas patenteeris rinnahoidja esimesena Mary Phelps Jacob 1913. aastal. Tema leiutis on tuntud kui moodsa rinnahoidja eelkäija. Ta müüs patendi 1500 dollari eest Connecticutis Bridgeportis asuvale firmale Warner Brothers Corset Company. Warner teenis Jacobsi patendi pealt kokku umbes 15 miljonit dollarit.
1922. aastal muutis New Yorgi väikese riidepoe õmblejanna Ida Rosenthal koos poe omaniku Enid Bissetti ja oma abikaasa William Rosenthaliga naistemoodi. Tol ajal valitses poisilik figuur ja naiste loomulikke kumerusi varjati rinda lamedamaks suruva rinnahoidja abil. Bissetti ja Rosenthali riiete parema istumise jaoks välja mõeldud leiutis ei surunud rinda mitte lamedaks, vaid tõstis ja toetas seda. Sellest ka nimi Maidenform (‘neiulik vorm’). Nad lõid firma Maidenform Manufacturing Company, mis tänagi võib uhkustada kõige müüduma rinnahoidjaga USA-s (Fabulous Fit bra). Faktid Faktid Faktid 1943. aastal lõi Howard Hughes Jane Russellile rolli jaoks filmis “Lindprii” tugikaartega rinnahoidja.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
1
“Suur kosmosekepp”. – Tlk.
2
“Persse, ma sain kuuli!” – Tlk.
3
“tõmba uttu” või “pane iseennast”. – Tlk.
4
Hei, mis toimub? – Tlk.
5
Hei, oota mind! – Tlk.
6
“Hei, Adrienne, see olen mina, Rocky…” – Tlk.
7
Head päeva! – Tlk.
8
Eestis on vastav number 112. – Toim.
9
Must ühepennine. – Tlk.