Mõistliku kasvatuse põhitõed. Hommikust õhtuni. Carolyn Crowder
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Mõistliku kasvatuse põhitõed. Hommikust õhtuni - Carolyn Crowder страница 5

СКАЧАТЬ lugu on nii, siis miks eelistavad lapsed talitada halvasti? Lihtsalt sellepärast, et laps on harjunud vana rutiiniga, mida ilmselt on kasutatud juba küllalt kaua. Minevikus on ta jõu abil saavutanud kokkukuuluvustunde ja tunnetanud oma tähtsust ning see on toiminud just selle kaudu, kuidas teie olete reageerinud.

      Kui te nüüd asute asju muutma, siis peaksite olema kindel, et teie laps teab, mis on õige ja tahab seda teha, vaatamata oma endisele või praegusele käitumisele. Lähtuge sellest, et järgmisel korral käitub ta õigel viisil sellepärast, et te olete talle õpetanud, et halval käitumisel on tagajärjed, mida te lasete tal ka omal nahal järele proovida.

      Võib-olla tuleb teil seda skeemi mitu korda korrata, et see tõesti mõjuks, aga lõpuks mõjub ta kindlasti. See on aeg, mil te peate uskuma, et asi edeneb ja et peagi on seda silmaga näha.

      Pange tähele väikesi muutusi ja jätkake. Stiimuliks võivad olla need juhud, kus lapse käitumises hakkavad ilmnema kas või üsna tillukesed muutused. Keskenduge kõigepealt muutustele endas. Mõned neist uutest reageeringutest ja hoiakutest toovad kaasa koheseid muutusi, mõnega võib aga minna veidi kauem. Pidage vastu!

      Oma panus

      Adler kirjutas: „Kõik inimesed püüdlevad enese tähtsuse tunnetamise poole, kuid teevad alati vea sellega, et ei taipa, et kogu see tähtsus peaks moodustuma panusest, mida nad osutavad teiste inimeste elule“. Adler mõistis, kuivõrd tähtis on leida elu mõte teiste inimeste aitamise kaudu.

      See on teine ülimalt tähtis mõiste, mille filosoofilist sisu te peate mõistma, kui hakkate uusi võtteid ja hoiakuid praktiliselt kasutama. Kui lapsevanemad tahavad muuta perekonna sisemist dünaamikat, siis peavad nad endale selgeks tegema just selle, milles peitub nende panus. Ka lapsed suudavad anda perekonnale mõtestatud panuse ja nad peaksidki seda tegema.

      Teete tõsise vea, kui arvate, et teie lapsed ei taha endale võtta kodutöid, aidata teha perekonna rutiinseid toiminguid ja osaleda majapidamise igapäevases korrashoidmises. Lapsed vajavad samasugust võimalust panuse andmiseks, nagu see on täiskasvanutel, et tunda, et nad on olulised ja kasulikud neile, keda nad armastavad.

      Arukad vanemad, kes aktsepteerivad laste sellist soovi ja julgustavad neid andma perekonnale täielikku panust, osutavad sellega lastele ka teene. Adler uskus, et lastele on loomu poolest omane soov õppida uusi vilumusi ja olla abivalmis.

      Need lapsed, kes saavad osutada oma panuse ja asuda seeläbi oma õigustatud kohale, omandavad väärtuslikke, eluks vajalikke oskusi, mis annavad neile enesekindluse ning tunde, et nad on aktiivsed ja neist on kasu. Nad saavad teada, kui suur väärtus on positiivsetel tagajärgedel, mis põhinevad koostööst ja abivalmidusest kantud ühtekuuluvustundel. Neil pole selleks, et tunda end perekonnas olulisena, enam vaja taotleda negatiivset tähelepanu või isekat võimutunnet. Ning kui nad õpivad teiste eest hoolitsema ja endale sotsiaalset vastutust võtma, mis mõlemad on olulised nende täiskasvanupõlve jaoks, siis suureneb nende positiivne tähtsus. Nagu ütleb doktor Oscar Christensen, peaks igal lapsel olema tunne: „See perekond laguneks ilma minuta laiali!“

      Rõhku, mida käesolev raamat paneb oma panuse osutamisele, ei peaks võtma kergelt. See on efektiivse lastekasvatuse nurgakivi. Pidage meeles, et kui lastel ei lasta oma panuse kaudu olla osa perekonnast, siis hakkavad nad selleks, et saavutada mõjujõudu, tunda end tähtsana ja kuuluda kuhugi gruppi, käituma halvasti.

      Oma panus ei tähenda mitte ainult kodutööde tegemist, vaid ka mõtlemist teiste peale, esile astumist, kui mõni pereliikmetest vajab toetust, teistele elu kergemaks tegemist ja üldse kõige selle tegemist, mida sinult oodatakse, sest see lihtsalt tuleb ära teha. Kõik need on näited panuse osutamisest, mis võib saada osaks teie perekonna rutiinist, täpselt nagu praegu on selleks rutiiniks konfliktid.

      Kas mäletate aega, kui teie lapsed olid veel üsna põngerjaeas? Kas mäletate, kuidas nad tahtsid teid aidata ja õppida kõike tegema? Kuhu kõik see on kadunud? Noh, see kadus võimuvõitlustes ja halvas käitumises, mille eesmärk oli võita teie tähelepanu, sest tõenäoliselt ei lasknud te lapsel end aidata ega ergutanud teda seda tegema. Võib-olla arvasite, et peate kõike ise tegema. Võib-olla olete perfektsionist, kes ei kannatanud vaadata, kuidas väike põngerjas püüab nõusid pesta.

      Võib-olla olite liiga väsinud, et hakata neid õpetama, ja teil oli lihtsam teha kõike ise. Ise selle peale mõtlemata ajasite nurja lapse katsed kuuluda perekonda mingil positiivsel viisil. Veel pole aga liiga hilja alustada uuesti. See on lihtsalt pisut raskem, sest nüüd on lapsed veidi vanemad ja harjunud nende käitumismallidega, mis te olete nende jaoks kehtestanud.

      Kasulik on meeles pidada Rudolf Dreikursi mõtet: „Suurim stiimul lapse arengule on see, kui tal lastakse kokku puutuda kogemustega, mis näivad olevat väljaspool tema mõistust, kuid tegelikult pole seda.“

      Kasutage neid paljusid soovitusi ja ideid, mis te raamatust leiate, et hakata muutma oma perekonna dünaamikat. Ja ärge lõpetage sellega. Tulge välja mõne päris enda ideega. Võite isegi küsida oma lastelt (ja arvatavasti peaksitegi seda tegema), mis nende arvates peaks juhtuma järgmisel korral, kui nad suvatsevad oma kohustusi ignoreerida. Las nad ise mõtlevad välja mõne tagajärje. See on suurepärane õppimisvõimalus. Te saate teada, mida lapsed arvavad, ja nemad saavad teada, et te hindate kõrgelt nende arvamusi. Peale selle saate esindusliku nimekirja tagajärgedest, mida kasutusele võtta, kui see peaks vajalikuks osutuma.

      Käesoleva peatüki lühikokkuvõte

      See raamat tegeleb vaid kolme põhilise probleemiga, aga need on ühised peaaegu kõigile lastevanematele. Veelgi enam, raskused tulenevad ikka neist samadest ebaefektiivsetest lähenemisviisidest, mis ei lase vanematel väljuda aina kasvavast tülide ja avaliku sõja lõputust tsüklist, mida liigagi paljud perekonnad on valmis aktsepteerima, kuna „niimoodi need asjad ju peavadki olema“.

      • Söömine, magamine ja hommikune ülestõusmine on kolm igapäevaste konfliktide allikat, mida toidavad tavalised vead, mida ühel või teisel ajal teevad kõik vanemad.

      • Kahjuks klammerduvad paljud vanemad teatud veendumustesse ja käitumistesse, mis moodustavad ebakindla aluse. See suurendab perekondlike tülide tekkimise tõenäosust.

      Kui teie olete ametis võitlemise ja karistamisega, samal ajal kui laste kogu aeg kulub mossitamisele, halvasti käitumisele ja kättemaksule, siis ei saa mitte keegi end hästi tunda, naerda ega teistega rõõme ja muresid jagada. Lapsed võivad tuua teie ellu rõõmu ja heameelt siis, kui nad otsustavad käituda hästi ja olla vastutusvõimelised noored inimesed. Liigagi sageli läheb vanematel meelest, et nad võivad koos lastega naerda, neid narritada, kallistada ja nendega mängida. Nad võivad lastega jagada neid erilisi tarkuseraasukesi ja originaalseid vaatepunkte, mida ainult lapsed võivad meie ellu tuua.

      Alustage väikestest sammudest. Vaadake iseennast. Milline lapsevanem te olete? Mida te oma lastele õpetate? Milliseid lapsevanemaid kujutasid endast teie ema ja isa? Mis on see, mida te praegugi püüate kasutada, kuid mis juba siis ei toiminud? Paremaks lapsevanemaks saamine on teekond, mis algab enese tundma õppimisest.

      Täiskasvanud inimesena, kes on vastuvõtlik muutustele ning on valmis uurima ja kõrvale heitma müüte ja eksiarvamusi, millele te oma lastega suheldes olete toetunud, võite muutuda paremaks lapsevanemaks, kes pole enam nii range. Te võite omandada:

      • lihtsad praktilised põhimõtted, mis tihti annavad koheseid tulemusi,

      • uue tegevusplaani, mille abil reageerida oma laste halvale käitumisele,

      • lastekasvatamise filosoofia, mis aitab luua lastes tugevat enesehinnangut ja perekonna sees kindlaid armastavaid suhteid.

      Selleks, СКАЧАТЬ