Название: Gort Ashryn I osa. Enne viimast sõda
Автор: Leo Kunnas
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная фантастика
isbn: 9789949475230
isbn:
Istusin oma kohale tagasi ning arst võttis samuti istet. „Ar’ashw’arhanghireid jättis Paradise Valley ökosüsteem või looduslik tasakaal täiesti ükskõikseks,” jätkas ta poolelijäänud mõtet, nagu poleks vahepeal midagi juhtunud. „Kahju, mille nad planeedile jõudsid tekitada sõjaväebaaside ja portaalide ehitamisega, sõjategevusest rääkimata, tundub nii lühikese aja kohta lausa uskumatu. Paradise Valley kordategemiseks kulub oma kakssada viiskümmend kuni kolmsada aastat. Mida jalaväelased sellise jama kohta ütleksid?”
„Planeet on persse keeratud,” vastasin. Kommodoor vaikis mõne aja.
„Kas sinu esimene ilma lahinguarvutita psii-kontakt tekkis sõjavangis olles?” küsis ta seejärel.
„Jah. See oli meie kompanii ülem kapten James Gavin X. Temast oli alles vaid ülakeha. Vahetasime tal kaks korda konteinerit, kuni neid veel jätkus. Kui uut meditsiinikonteinerit enam võtta polnud, andis Carlos talle võimaluse surra oma kamraadide keskel. Pärast seda, kui Carlos oli ta äratanud, elas ta vaid paar minutit. Me seisime ringis tema ümber. Ta ei öelnud ühtegi sõna, ainult vaatas meid. Siis ma jõudsingi temani. See toimus täiesti spontaanselt, justkui iseenesest, ma ei saanud alguses arugi, mis juhtus. Ta naeratas enne surma ja tema näole jäigi veidi imestunud naeratav ilme, kui Carlos talle käe silmadele pani ja need sulges.”
Arst vaatas mind mõtlikult. „Kas teid üle ei kuulatudki?” vahetas ta järsku teemat.
„Kuulati küll. Aga see oli hoopis midagi muud, kui meile ülekuulamiste kohta on õpetatud.”
„Sul ei ole vaja sellest rääkida, kui sa ei taha,” ei käinud kommodoor peale.
„Olin üks viimastest, keda välja kutsuti. Olin mitmelt vanemalt võitlejalt küsinud, mida seal tehakse, aga kõik nad vastasid nagu ühest suust, et mul pole põhjust karta, on vaja öelda vaid oma nimi, auaste ja väeosa number, nagu määrustik ette näeb. Midagi muud ei juhtuvatki. Nad tundusid kuidagi rusutud ja löödud.
Sain aru, et nad on omavahel kokku leppinud ja valetavad, õigemini püüavad mind säästa viimse hetkeni millestki eriti jubedast, mis seal pidi toimuma. Ning samuti valetasin ma teile, kui ütlesin, et ei ole oma elus kartnud midagi rohkem kui Fort Deathrow polügoonil üksijäämist. Ar’ashw’arhanghirite juurde ülekuulamisele viimist kartsin ma palju enam. Selleks ajaks oli viis kamraadi oma võrud avanud ja sooritanud enesetapu. Mõtlesin tõsiselt, kas poleks etem samamoodi teha kui niiviisi peljata.
Kui see päev lõpuks kätte jõudis ning ar’ashw’arhanghiri allohvitser osutas mulle käskiva žestiga, et ma nende gravisõidukisse roniksin, pidin ennast kõvasti kokku võtma, et sellega toime tulla. Mu tehisjalad ei kandnud mind veel hästi, nii et vinnasin ennast käte abil luugist sisse.
Seestpoolt tundus nende sõiduk hiigelsuur. Seal oli kohutavalt kuum, nagu põrgus. Nad olid inimvangide veoks paigutanud spetsiaalse metallistme ning kui mul poleks olnud seljas välivormi, oleks mu tagumik ära kõrbenud. Juht istus ees, hoidis esijäsemete vahel laserpüssi ning keskmiste abil juhtis sõidukit käsitsi, kasutades selleks mingeid hoobasid. Tema tagajäsemed põntsusid aga aeg-ajalt vastu sõiduki põhja. Pean tunnistama, et midagi nii veidrat polnud ma elus näinud.
Allohvitser istus mu kõrval, õigemini kõrgus seal nagu torn. Inimestega võrreldes on ar’ashw’arhanghirid pikad olendid, nende keskmine kasv on kaks ja pool kuni kolm meetrit. Väliselt meenutab nende keha mingit jämedat toru või sammast, millel on jäsemed küljes. Üldiselt liiguvad nad edasi tagumistele jäsemetele toetudes, kuid olen näinud neid liikumas ka kõigi jäsemete abil.
Allohvitser hoidis samuti laserpüssi eesmiste jäsemete vahel, kuid need polnud ar’ashw’arhanghirite relvad, mis minus hirmu tekitasid. Ka ei näinud ma olendeid endid, sest neil olid meie mõistes kolmanda või neljanda taseme kaitseülikonnad seljas. Samuti ei teinud nad ühtegi ähvardavat liigutust. Kuid neis oli midagi, mis äratas minus meeletu hirmu. Mingil kummalisel kombel tundus see hirm lausa üdini tungivat. Ma kardan, et kui see sõit oleks kauem kestnud, oleksin sattunud täielikku paanikasse.
Sõiduk suundus peagi maa-alusesse tunnelisse, mis viis mingisse punkrisse. Allohvitser viipas mulle, et ma välja roniksin. Punker oli avar nagu saal, kogu laest kiirgas punakat valgust ning seal oli veelgi kuumem kui nende sõidukis. Seal olid mingid seadmed, mille otstarvet ma ei suutnud ära arvata.
Higi voolas ojana ja ma mõistatasin mõttes, kumb enne juhtub: kas saan kuumarabanduse või minestan hapnikupuudusest. Ruumi tagumises otsas istus meie laagri ülem toolilaadsel asjandusel, millel olid käetoed mõlema jäsemepaari tarbeks. Allohvitser näitas mulle, et jääksin seisma paari-kolme meetri kaugusele. Ka istudes võis ar’ashw’arhanghiri ohvitser mulle rahulikult ülalt alla vaadata.
Pingutasin elu eest, et suudaksin oma karkjalgadel sirgelt seista, tappev kuumus ja hirm olid mind täielikult halvanud. Ar’ashw’arhanghiri ohvitser istus rahulikult, peaaegu liikumatult oma veidral istmel ning temast õhkus õudset, ängistavat, kõike maha suruvat hirmu.
„Nimi?” kuulsin kiretut soota ja tämbrita häält. See tuli kusagilt, kindlasti ei teinud seda ar’ashw’arhanghirid, kuid see oli arusaadavas inglise keeles.
„Anton Irv VIII,” suutsin kuuldavale tuua.
„Auaste?”
„Õppursõdur.”
„Üksus?”
„527. jalaväebrigaad.”
„Kas teil on veel viissada kakskümmend kuus jalaväebrigaadi?”
Tahtsin karjuda, et jah on. Et meil on üle kümne tuhande brigaadi. Et meil on kaheksasada lahingulaeva ning need pole mingid teiesuguste värdjate armetud jullad. Föderaalarmees on 95 miljonit meest ja laevastikus 18 miljonit. Perifeeria planeetide ja kolooniate enesekaitsejõududes on veel 1,3 miljardit inimest ning sõjaaja reserv on üle 10 miljardi inimese. Et võime teie koduplaneedi pihustada väikesteks tükkideks, võime saata hävituslaeva, mille pardal on miljon tonni antiainet ja teie kodupäikese supernoovaks lasta. Praadige ennast siis terviseks!
Ma polnud kindel, kas inimkond on võimeline sellist laeva ehitama, või veel enam – tasakaalustama miljonit tonni antiainet. Kuid olin juba sedavõrd meeleheitel, et sellel polnud mingit tähtsust. Kuidagiviisi suutsin end siiski valitseda ja ütlesin vaid, et olen vastanud juba kõikidele küsimustele, millele olen kohustatud vastama.
Ning äkki ma taipasin. Taipasin, kuidas ar’ashw’arhanghiri ohvitser kardab. Ma ei saanud aru, kas ta kardab mind, inimesi üldse või veel kedagi või midagi, aga ma tajusin selgesti tema hirmu. Mõistsin, et mu enda paanika on vaid tema hirmu peegeldus, vastukaja minu meeltes. Sain aru, et tema hirm on nii meeletu, et otsib iga hinna eest väljundit, kanalit, kuhu suunduda ja et on selle kanali leidnud minus.
Eneselegi ootamatult avasin suu ja küsisin: „Miks teid on määratud meid valvama?” Üheski instruktsioonis või määrustikus polnud öeldud sõnagi selle kohta, et sõjavang ei tohi esitada oma ülekuulajatele küsimusi.
„Oleme ära teeninud, et meid ohverdatakse meie tegematajätmiste eest,” kuulsin oma suureks üllatuseks sama kiretu monotoonse häälega öeldud vastust. Enne kui ma jõudsin sellele kuidagiviisi reageerida, teatas sama hääl: „Tõe väljaselgitamine on lõppenud.”
Allohvitser viipas, et ma minema hakkaks. Kui seni oli ta oma käskivad viiped teinud relvaga, siis nüüd osutas ta vaba keskmise jäsemega. Selles žestis näis olevat isegi mingit vaevalt hoomatavat sõbralikkust. Jäseme ümber oli võru, СКАЧАТЬ