Название: Akadeemik Gustav Naani hiilgus ja viletsus
Автор: Enn Vetemaa
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Современная зарубежная литература
isbn: 9789949271320
isbn:
Nõutakse täpsustamist.
Ines saab kuulda, et too kakskümmend on miskipärast väga oluline arv: kaheksakümmend protsenti maailma õllest juuakse ära kahekümne protsendi meeste poolt; kakskümmend protsenti andekamaid teadlasi teeb ära kaheksakümmend protsenti olulisimate teaduslike uurimisasutuste tööst. Kakskümmend protsenti naistest pälvib kaheksakümne protsendi meeste imetluse. Ka Inest loeb ta selle kahekümne protsendi hulka kuuluvaks.
„Meelitaja!”
Ent on näha, et komplimendi vastu ei tõrguta…
„Aga enne mainisid sa veel üht olulist arvu – kolme, mis meeste ja naiste suhetes eriti ohtlik pidi olema. Räägi sellest ka, mis meid ees ootab.”
Naan väidab, et see kolme aasta teooria ei pea nende kahe kohta üldsegi käima, kuna nad on vabad, sidumata inimesed ega pea päevast päeva ninapidi koos istuma. Naljatades nimetab ta neid kaht noorteks armastajateks, ehkki tema enda kohta see määratelm paraku kahjuks enam ei käi. Aga olulisem on see, et õnneks pole nad omi suhteid labastanud konventsionaalsete mallidega. Pulmi neil ju plaanis pole, eks? Ja sestap pole oodata ka neid argiabielu tavaprodukte.
„Tavaprodukte?”
„Noneh! Iga protsess toodab midagi. Tahad, loen üles, mida toodab tüüpabielu.” Inese noogutuse peale alustab ta lastest. Need on tähtsaimad. Aga kuna nemad kaks neidki ei planeeri – vanusevahet arvestades poleks see mõistlik –, siis ei teki nende puhul esiotsa ka sedasorti produkte… Ja mida ta ülejäänute all silmas peab? Naan vastab: a) laibad (viisakamalt öeldes „elust lahkunud abielupooled”); b) lesed (üks pool pole lahkumisega kiirustanud); c) lahutatud paarid. Lesed ja lahutatud moodustavad muuseas samas ka sekundaarse toorme…
„On sul aga küüniline suuvärk,” mainib Ines. Kuid see otseütlemine näib teda lõbustavat.
„…toorme, millest Eestimaal kordusabieludes kasutusele läheb meestest 53 %, naistest veidi vähem. Üle neljakümne aastasel naisel on tõenäosus lähema aasta jooksul uuesti abielluda 2,7 %.
„Tuleb ehk minulgi kiirustada?”
„Sa pole veel kolmekümmetki. Aga minu arvud käivad keskmise naise kohta. Konkreetsed parameetrid võivad naiste taaskasutusele võtmise tõenäosust suurendada. Näiteks ilu, vaimukus, isegi kokaosavus – oskus teha kas või õhukesi pannkooke… Seda oskavad väga vähesed… Ent ega asi kõige hullem ole: osa klassikalise lahutatud abielu teisestest laguproduktidest võivad minna veel ka kolmandale ja koguni enamale edasipruukimisele.”
See „edasipruukimise” kujundlikkus ajab Inese naeru pugistama: „Ei, ma ei saa midagi parata, aga sinu pragmaatiline maailmanägemine meeldib mulle. Kuigi nagu ei tohiks, sest eks ta parasjagu küüniline ole. Sa ise meeldid kah, ma ei saa midagi teha.”
Tore on, leiab Naan, sest sellist õnne, mille heaks midagi teha vaja pole, kingitavat inimestele harva… Seejärel tõmbub ta tüdrukule lähemale ja meenutab, et ennist sai jäädud kolmanda abieluaasta juurde. Et miks see kõige ohtlikum on, kuigi on teada, et Eestis lahutatakse kõige enam hoopis üheksandal kooseluaastal…
„Miks üheksandal? Milleks siis veel viis-kuus aastat oodatakse?” pärib Ines. Naan aga arvab, et Ines kui matemaatik peaks seda suutma ka oma peaga välja mõelda…
„Aga hästi, selguse mõttes peaksin ma kogu protsessi kõigepealt graafiliselt kujutama,” nendib Naan, „siis mu jutt piltlikustub. Kuidas ma saaksin?”
Sellest polevat midagi lihtsamat; Ines tunnistab, et ka ta ise on suur tahvlile-sorgeldaja. „Saad minult nii tahvli kui kriidid.” Ta kummardub diivani taha ja vajalik atribuutika leitakse.
„Kena,” alustab Gustav. „Algame ehk sellest, et sa ütled mulle kõigepealt, mis asi see armastus sinu meelest üldse on. Defineeri!”
„Vaid see, vaid see on armastus…” võtab naeru turtsuv Ines tuntud laulu üles.
„Jäta, kui võid!.. Loengute ajal ei laulda. Armastus on teatav psüühiline seisund.”
„Seda on tema tõesti. Nii olen ma ikka arvanud…”
„See on tugevasti tasakaalutu, mittestatsionaarne, kontrolli alt väljuda ähvardav seisund. Umbes nagu tulekahju… Just sellepärast tähendab soovida armastuse igikestvust midagi umbes sama absurdset nagu katset konserveerida tulekahju…”
Ines tunnistab selle võrdluse efektseks ja piltlikuks, soovib aga teada saada, kui kaua on siis mõistlik ja mõeldav ühel inimlapsel säärases mittestatsionaarses olukorras olla.
„Vastuse saamiseks tuleb küsimus korrektsemalt formuleerida. Armastus ( ära enam laula, kui saad!) on üleminek ühelt statsionaarselt olukorralt – sellelt, kui veel ei armastata – teisele niisama statsionaarsele olekule – sellele, mil enam ei armastata. Seega on armastus, vähemalt tüüpiline armastus, kindla suunaga protsess vaibumise, kahanemise, jahenemise poole. Erandeid muidugi on, kuid eks kinnita need reeglit. Sedasorti taanduvaid, lahjenevaid, kuhtuvaid, iseeneslikult rahunevaid protsesse nimetatakse teaduses relaksatsiooni- protsessideks. Relax! See ju angloameeriklaste levinud soovitus ongi… Seda tüüpi protsesse kirjeldab kõige täpsemalt nende eksponentsiaalne loomus. On sul sellest aimu?”
„Kelleks sa mind pead?!”
Ines haarab Naani peost kriidi ja joonistab oma tahvlikesele langeva suunaga paraboolse kõveriku.
„Tubli. Suuna valisid igatahes õigesti: ülalt alla… Pole kuulda olnud abieludest, mis eksponentsiaalselt kuumeneksid.”
Nüüd joonestab Ines koordinaatteljed x ja y. Ning juba korrektsema graalikaare.
Naan nendib, et Inesel on peale teadmiste ka kindel joonestajakäsi. Nüüd uurib Ines ka ise oma tulemust, pea viltu.
„Kui ma õigesti joonestasin, siis tuleb välja, et „tundlemine” ei lõpe kunagi täielikult enne lõpmatust. Inimese puhul tähendab see surma. Nii et „vana arm ei roosteta” tõepoolest. Vähemalt ei lõpe täielikult. Jah, aga näed, tunnete pinge, jõud, ulatus (otsib tükk aega sobivat sõna ja leiab lõpuks), vaat see armuvägi tõesti muudkui väheneb ja muutub lõpmatuses (kas peale surma?), õnneks siiski mitte varem, nulliks – lim 0.”
„Vägi” ja „armuvägi” on väga head sõnad, kiidab Naan. Ja Ines kuulutab kohe, et need olid naisdissidendi Koidula lemmiksõnad. Ja seda tema eksponentsiaalselt kulgenud armastusprotsessi algul…
„Jah, aga me jäime protsessi algfaasi juurde,” pöördub Ines katkenud teema juurde tagasi. „Vaat siin peab kahjuks küll tõdema, et see va armuvägi kahaneb hirmkiiresti… Muidugi, kui eksponentsiaalsus ikka tõesti armastust kirjeldab…”
Naan väidab, et suuremat osa elus toimuvast kirjeldab ta vägagi hästi. Seejärel tekib pisipaus, ilmselt näidete otsimine.
„Ütle, Ines, mida tuleb selleks teha, et lahti saada noorusest?”
See ootamatu ja imelik küsimus jääb vastuseta.
Naan selgitab nüüd ise: „Selleks, et noorusest üle saada pole tõesti vaja mitte СКАЧАТЬ