Інформатика. Дитяча енциклопедія. Отсутствует
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Інформатика. Дитяча енциклопедія - Отсутствует страница 12

СКАЧАТЬ двох наступних десятиліть Пірс витратив чимало часу та сил, модифікуючи й розширюючи булеву алгебру. Він усвідомив, що бінарна логіка Буля добре підходить для опису електричних схем, що перемикаються. Наприклад, струм у ланцюгу може або протікати, або бути відсутнім, подібно до того, як твердження може бути або істинним, або хибним. Електричний перемикач багато в чому діє як логічний вентиль. Він пропускає струм (що відповідає значенню «істина») або ні. Самого Пірса значно більше цікавила логіка, ніж електрика. І хоча пізніше він придумав просту електричну логічну схему, її не було зібрано.

      Джордж Буль

      У Росії теж продовжувалися пошуки зручних арифметичних машин. У 1846 році петербурзьким учителем музики Куммером запропоновано механічний пристрій для автоматизації обчислень (обчислювач Куммера). Цей пристрій серійно випускався (з різними модифікаціями) до 70-х років XX століття. Ще одна механічна машина, яка знайшла широке використання, – арифмометр. Його механічне клацання довгий час було чути там, де була потреба в численних розрахунках. Сорок моделей оригінальних механізмів створив видатний російський математик та механік П.Л. Чебишев. І серед них – арифмометр (1878), особливістю якого був оригінальний пристрій для перенесення десятків із молодших розрядів до старших. Для свого часу це була найдосконаліша лічильна машина. Ідеї, покладені в основу цього арифмометра, стали базовими для багатьох сучасних лічильних пристроїв. У 1875 році петербурзький інженер В. Т. Однер сконструював зручний механічний арифмометр, який мав зубчатку зі змінним числом зубців. Арифмометр Однера дозволив проводити обчислювальні операції зі швидкістю до 250 дій з чотиризначними цифрами на годину. За короткий проміжок часу цей арифмометр завоював увесь світ і на Всесвітній виставці в Парижі, яка була проведена на початку нового XX століття, був нагороджений золотою медаллю. Промисловий випуск арифмометрів у Росії почався в 1894 році. Їх модифікація, яка мала назву «Фелікс», випускалася до 70-х років XX століття.

      У 1876 році Александер Грейам Белл сконструював аналоговий телефон. У 1878 році Томас Едисон винайшов вуглеводний мікрофон, яким користуються і зараз, після чого почалося широке використання телефонного зв’язку.

      Американський інженер Герман Холлеріт (1860–1929), син німецького емігранта, сконструював у 1884 році табулятор – електричну обчислювальну машину, яка автоматизувала процес обробки даних при проведенні перепису населення. У США перепис населення проводився кожні 10 років. Із зростанням населення це стало дуже складним процесом. Так, у 1887 році все ще підбивали підсумки перепису 1880 року. Багато хто розробляв методи швидкої обробки підрахування підсумків. Уперше машина Холлеріта була випробувана 1887 року. У 1890 році вона перемогла в конкурсі машин для обробки даних перепису населення США. У цій машині використовувалися перфокарти. Дані про кожного мешканця зберігалися на окремій перфокарті. Розташування і число отворів відповідало таким відомостям, як вік, сімейний стан тощо. Карта вставлялася СКАЧАТЬ