Чумацький шлях (збірник). Володимир Малик
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Чумацький шлях (збірник) - Володимир Малик страница 16

СКАЧАТЬ буде кілька десятків готових на все молодців!

      Він і собі на радощах приєднав свій голос до пісні, що була до душі кожному чумакові.

      2

      Додому Хуржик приплентав добре напідпитку. Була вже глуха ніч, коли зайшов на підвір’я. Собака вискочив з будки, радісно заскавулів, стрибав на груди, лащився, як дитина. Хуржик погладив його за вухами, п’яно заварнякав:

      – Що? Радієш? Любиш господаря? У-у, ти мій хороший песику! Один ти мене розумієш! А більше – ніхто! Один ти за мене душу покладеш! І захистиш, коли що! А більше – ніхто! Дай я тебе поцілую! – і нахилився до собачої пащі. Той лизнув його по губах гарячим мокрим язиком. – Отак! Бачу, бачу, що ти не тільки любиш мене, а й поважаєш… Як добрий друг!

      Він би й ще варнякав, та раптом почув, як брязнула клямка біля стайні, де жив у комірчині Івась, і помітив, що з дверей шмигнула невисока дівоча постать.

      Катря!

      Гострою швайкою кольнуло в серце. Катря була у Івася! Його вимріяна Катря, його наймичка вечорами, криючись від нього і від усіх, тайкома навідується в хатину до парубка!

      Темна кров шугнула йому в голову. Шалена лють, що враз роздерла йому груди, скаламутила розум. Він відштовхнув від себе ногою собаку, що ображено заскавулів від болю, і притьмом рвонув навперейми дівчині.

      Перейняв посеред двору, шарпнув за плече – аж дівчина заточилася і злякано скрикнула. Дихнув на неї горілчаним перегаром.

      – Ах ти, стерво! Шльондра! То куди це ти вчащаєш? Як ти посміла! Та я задушу тебе ось тут на місці, як щеня! – і довгими цупкими ручищами щосили здушив дівчину у ведмежих обіймах.

      Катря закричала:

      – Люди-и! Рятуйте!

      – Цить! Замовкни! Бо тут тобі й смерть буде! – ревнув розлючений Хуржик, сам не усвідомлюючи до ладу, що діє.

      Та в ту ж мить відчув, як чиїсь міцні руки охопили його ззаду і здушили так, що захрускотіли ребра. Він випустив Катрю, вигукнув:

      – Хто тут? Хто сміє? Пусти!

      Над вухом почувся твердий Івасів голос:

      – Я смію, дядьку Семене! Я! Ось як пожбурю тебе на землю, то й не встанеш! Тоді знатимеш, як чіплятися до дівчини! Старий шкарбан!

      Хміль ураз випарувався з Хуржикової голови. Він і сам мав неабияку силу, а тут відчув, що вирватись із Івасевих рук не зможе. Парубок стиснув так, що й не дихнути.

      – Пусти!

      Івась послабив обійми – відступив на крок. Хуржик полегшено зробив повний вдих і зарепетував на весь двір:

      – Розбійнику! Харцизяко! На кого руку здійняв? На свого господаря? На свого благодійника? Та знаєш, що я з тобою зроблю? В холодну посаджу! Під суд! У москалі[1] віддам! У Сибір! Згниєш там, мов падло! Я так тобі цього не прощу!

      Заглушений люттю і власним криком, він не почув скрипу хатніх дверей і не помітив, як на ґанок вискочили перелякані син Василь та стара Параска. Простоволосі, в білих полотняних сорочках, взуті на босу ногу, бо схопилися з постелі зопалу, почувши крик, вони завмерли з несподіванки. Думали СКАЧАТЬ



<p>1</p>

  У москалі – в солдати.