Nāves inspektors. Deivids Morels
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Nāves inspektors - Deivids Morels страница 3

Название: Nāves inspektors

Автор: Deivids Morels

Издательство: Apgāds KONTINENTS

Жанр: Зарубежные детективы

Серия:

isbn: 978-9984-35-797-3

isbn:

СКАЧАТЬ izdzirdēja kādu nostājamies otrpus durvīm. Uz brīdi gaidpilnajam vīrietim šķita, ka ārpus miglas loka izzūd pasaule, it kā viņu būtu apņēmis visums un laiks būtu apstājies. Tika atšauta bulta, pavērtas durvis, un vīrietis atvēzēja spieķi ar sudraba rokturi.

      – Viņa Gaišība negaida apmeklētājus. – Sulainis rādīja samulsušu seju.

      Džentlmenis no visa spēka sita kalpotājam pa galvu, nogāzdams viņu uz marmora grīdas. Sirdij apmierinājumā pukstot, viņš iegāja namā un aizvēra durvis. Daži ātri soļi, un viņš nonāca plašā hallē.

      Istabene sastinga krāšņi dekoratīvo kāpņu pakājē un sarauca pieri – acīmredzami brīnījās, kādēļ viesi nepavada sulainis. Iekaisis dusmās, džentlmenis cirta ar spieķi un juta, kā rokturis ielauž sievietei galvaskausu. Izdvesdama pirmsnāves vaidu, viņa saļima uz grīdas.

      Šo māju džentlmenis bija vairākas reizes apmeklējis, neslēpdamies aiz liekās bārdas. Viņš zināja tās izkārtojumu, un būs nepieciešams maz laika, lai likvidētu pārējos kalpotājus. Pēc tam sāksies īstais baudījums, kad viņš visu uzmanību veltīs saimniekiem. Sažņaudzis saujā spieķi, viņš ķērās pie sava diženā darba.

      Bija nepieciešams uzjundīt atmiņas.

      Bija nepieciešams piespriest sodu.

      OTRĀ NODAĻA

      BAZNĪCAS LOŽA AR AIZKARIEM

      Liktos, ka Svētā Jēkaba baznīca ir teju pārāk pieticīga bagātās Meifēras dienvidaustrumu robežai. Sera Kristofera Rena projektētā būve nekādi neuzvedināja uz domām, ka izcilais arhitekts bijis atbildīgs arī par Svētā Pāvila katedrāles grandiozo krāšņumu – tik milzīgs bija kontrasts starp abām celtnēm. Šaurā, tikai trīs stāvus augstā Sv. Jēkaba baznīca bija mūrēta no vienkāršiem sarkaniem ķieģeļiem, un tās tornī redzēja pulksteni, misiņa lodi un vēja rādītāju. Ar to arī smailes rotājumi aprobežojās.

      Zvani ieskandināja svētdienas dievkalpojumu pulksten vienpadsmitos dienā, un turp straumēm plūda karietes, vedot rajona ietekmīgākos baznīcēnus. Dievnams pildījās ātri, jo bija solīta kāda īpaša apmeklētāja ierašanās, kas līdzēšot kliedēt kara sagādāto drūmumu. Pa daudzajiem augstajiem logiem iespiedās rīta saules stari un atmirdzēja no baltajām sienām, krāšņi izgaismojot telpu. Tieši ar tādu žilbinošu iespaidu Sv. Jēkaba baznīca bija slavena.

      Uzmanību saistīja četri nepazīstami baznīcēni, kas nupat ienāca pa durvīm. Divi no vīriešiem bija ārkārtīgi slaida auguma, gandrīz sešas pēdas gari, un tas bija ievērības cienīgi dienās, kurā vairums vīriešu slējās ne augstāk par piecām pēdām septiņām collām. Trešais vīrietis bija abu pretmets – neierasti īsa auguma, īsāks par piecām pēdām.

      Arī ienācēju apģērbs piesaistīja uzmanību. Garākie vīrieši valkāja bezveidīgus ikdienas ielas drēbju gabalus, kādus nebija gluži ierasts skatīt Svētā Jēkaba baznīcā, kurp lielākā daļa vīriešu ieradās svārkos. Īsākais vīrietis, kurš bija krietni vecāks par abiem pārējiem, vismaz bija tērpies atbilstoši apstākļiem, taču nospūrušās aproces un spīdīgie elkoņi liecināja par piederību citam rajonam.

      Ceturtā bija pievilcīga jauna sieviete, aptuveni divdesmit vienu gadu veca… Ko gan draudze par šo ienācēju varēja domāt? Viņa bija apvilkusi nevis modernu izsmalcinātu krinolīna kleitu ar bagātīgiem satīna kruzuļiem, bet gan brīvi krītošus svārkus un sieviešu bikses, ko laikraksti nicīgi dēvēja par blūmerēm. Apģērbs skaidri ļāva saraudzīt viņas kāju apveidus un kustības, tādēļ nepazīstamajiem pievērsās ikviens un pāri jomai aizplūda čukstu viļņi.

      Brīdī, kad viens no milžiem nocēla avīžzēniem raksturīgo cepurīti un atklāja skatieniem rudus matus, čuksti pieņēmās spēkā.

      – Īrs, – vairāki baznīcēni noburkšķēja.

      Otrajam milzim pāri zodam stiepās rēta, liekot atskārst, ka viņa izcelsme nav diez cik labāka.

      Raibajai kompānijai piedienētos palikt stāvam joma aizmugurē, kur dievkalpojumā piedalījās kalpotāji un citi vienkāršie ļaudis. Taču blūmerēs tērptā pievilcīgā jaunava ar pārsteidzoši zilajām acīm un sprogainajiem gaišbrūnajiem matiem izbrīnīja klātesošos, pieiedama pie galvenās baznīcas ložu uzraudzes Agneses Beretas.

      Sirmā sešdesmit gadus vecā Agnese nēsāja acenes. Gadu desmitu laikā sieviete bija pakāpusies ložu uzraugu hierarhijā, un tagad viņas rokās atradās vissvarīgākās atslēgas. Baumoja, ka gadu gaitā sakrātās ložu īrētāju pateicības sniedzas trīs tūkstošos mārciņu, un tas bija pelnīti, jo labs ložu uzraugs pratās pakalpot – spodrināja ozolkoku, slaucīja putekļus no soliem, uzbužināja spilvenus un tā tālāk.

      Samulsusī Agnese gaidīja, kamēr jaunā sieviete apkaunojošajās blūmerēs izsacīs savu vēlmi. Kazi, nabadzīte apmaldījusies. Kazi, viņa vēlas pajautāt ceļu uz piemērotāku baznīcu.

      – Lūdzu, pavadiet mūs uz lorda Pālmerstona solu, – jaunā sieviete lūdza.

      Agnesei no pārsteiguma mute palika vaļā. “Vai šī dīvainā būtne pieminēja lorda Pālmerstona solu? Es noteikti pārklausījos. Lords Pālmerstons ir viens no ietekmīgākajiem politiķiem valstī.”

      – Kā, lūdzu?

      – Esiet tik laipna un parādiet ceļu uz lorda Pālmerstona solu.

      Nepazīstamā, kas bija radījusi tādu satraukumu baznīcēnos, pasniedza Agnesei zīmīti.

      To lasot, Agneses apjukums auga augumā. Tas neapšaubāmi bija lorda Pālmerstona rokraksts, un zīmītes saturs nepārprotami deva atļauju šai ērmotajai četrotnei ieņemt vietas viņa ložā. Bet – kāpēc lai, Dieva dēļ, Viņa Augstība tā zemotos?

      Lai neizrādītu savu mulsumu un apjukumu, Agnese pievērsa skatienu neparasti īsajam vīriņam, kuram acis mirdzēja tikpat pārsteidzoši zilas kā jaunajai sievietei un mati bija tādā pašā gaišbrūnā krāsā. “Tēvs un meita,” Agnese secināja. Nelielā auguma vīrietis saspringti žņaudzīja rokas un mīņājās, it kā soļodams uz vietas. Pat saltā februāra rītā uz viņa pieres mirguļoja sviedru lāsītes. “Vai viņš būtu slims?”

      – Nāciet man līdzi, – Agnese negribīgi aicināja.

      Uzraudze soļoja pa vidējo eju, garām baznīcas soliem, kas bija izkārtoti kā ložas. Proti, šeit soli nevis stiepās no vienas ejas līdz otrai, bet gan bija izkārtoti astoņas reiz astoņas pēdas lielos kvadrātveida nodalījumos ar sienām, kas sniedzās cilvēkam līdz viduklim. Šajās ložās ērti pietika vietas džentlmenim ar ģimeni. Daudzas ložas bija iekārtotas kā mājīgas atpūtas vietas, ar spilveniem uz soliem un paklājiem uz grīdas. Dažās pat bija ierīkoti galdi, uz kuriem novietot cilindrus, cimdus un salocītus mēteļus.

      Lorda Pālmerstona sols atradās priekšā, pa labi no centrālās ejas. Vēl nekad agrāk Agnesei šis attālums nebija šķitis tik garš. Viņa raudzījās taisni uz priekšu, tomēr gribot negribot juta sev un šai pārsteidzošajai cilvēku grupai pievērsto uzmanību. Tuvodamās baltajām marmora altāra margām, Agnese pagriezās ar seju pret draudzi, starp atslēgām, kas bija uzvērtas СКАЧАТЬ