Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності. Олег Криштопа
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності - Олег Криштопа страница 5

СКАЧАТЬ сміливості після кількох перемог над одновірцями й земляками з Новгорода, Іван наважується на виклик своєму патронові – ханові Ахмату.

      У 1480-му хан присилає до Москви чергове посольство – по данину. Іван Третій демонстративно розриває і розтоптує ногами портрет хана й велить убити всіх послів, окрім одного. Цьому, останньому, він наказує повертатися додому й передати ханові, що більше данини не буде і всі наступні посли будуть убиті.

      Хан Ахмат, зібравши війська, вирушає воювати з непокірним улусом. Війська зустрічаються на берегах річки Угри. Московське військо стоїть на лівому березі, ординці – на правому. Сили приблизно рівні. Ніхто не наважується напасти першим.

      Стояння на Угрі тривало понад місяць, аж поки ординці не довідались про розбій, що чинили в їхніх тилах московити, і не побігли рятувати майно. Був то останній похід цього війська – невдовзі Орда остаточно розпалася.

      Стояння на Угрі детально описано в російській історіографії, адже вважається перемогою і звільненням від татарського гніту. Тоді, у XV столітті, цього ще тривалий час ніхто не усвідомлював: звістка про розпад Великої Орди прийшла пізніше. Крім того, російська історіографія оминає один важливий факт: після падіння Золотої Орди Московія потрапила в залежність від Орди Кримської.

      Олександр Палій підкреслює: «Це була абсолютно залежна територія. І з 1277-го, і по початок XVIII століття (практично п’ятсот років) Московія платила данину спочатку Орді, потім тим територіям, які вважалися наступниками Орди (Казанському ханству, потім Кримському ханству). Тому що ця роль Батиєвих нащадків визнавалася Москвою. Мовляв, Батий і його нащадки мали право брати данину з Московії. Ця історія тягнулась аж до проголошення Російської імперії, аж до 1721 року».

      Натомість одна з перших згадок про московитів і татар іще в давнину зазнала редагування. Літописи цензурувалися: «Є дуже цікава історія про те, як були вперше в історії згадані москвичі. Історики знайшли літопис, в якому було закреслено “москвичі побігоша”, тобто “москвичі побігли”. Це була згадка від 1237 року про те, як москвичі не змогли втримати нападу монголо-татар і побігли. Підтерли цю згадочку про москвичів, і пізніше лишилось, що москвичі обдивилися навколо і не побігли, а просто обдивилися навколо», – Олександр Палій.

      За одного з наступників Івана Третього, Василія Третього, шлюб його попередника з родичкою візантійського імператора набуває нового сенсу. Починають витворюватися історичні міфи, які побутуватимуть століттями.

      «Московські тоді ще володарі гарячково намагалися шукати якихось історичних коренів для своєї держави. Таким корінням для них була Русь, у першу чергу, але для частини з них і цього було замало. Вони хотіли показати ще глибше свою історію і показати себе спадкоємцями Давнього Риму. Москва бачила себе прямим продовжувачем Римської імперії, яка нібито перекинулася потім на Візантію, Константинополь, і СКАЧАТЬ