Название: Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності
Автор: Олег Криштопа
Издательство: ДП с иностранными инвестициями ""Книжный Клуб ""Клуб Семейного Досуга""
Жанр: Публицистика: прочее
isbn: 978-966-14-9614-8,978-966-14-9613-1,978-966-14-9129-7
isbn:
Тиск із боку Москви на Українську державу по смерті Хмельницького посилився. Особливо небезпечним було те, що за спиною законного українського уряду та легітимного гетьмана Івана Виговського Москва активно підтримала опозицію, яку очолили авантюристи: кошові отамани Яків Барабаш, Іван Безпалий та полтавський полковник Мартин Пушкар. Московські воєводи дедалі нахабніше втручалися у внутрішні справи України, ігноруючи волю гетьмана. Врешті-решт підбурювана московитами опозиція взялася до зброї. Виговський змушений був застосувати силу.
«З початком повстання Москва проводить курс на примирення гетьманського уряду з повсталими козаками. Суть цих дій зводилась до замороження конфлікту, а відтак контролю над ним. Паралельно з миротворчими заходами Москва активно готується до воєнних дій» (Андрій Бульвінський. «Конотопська битва 1659 року»).
Наприкінці травня 1658 року під Полтавою Виговський у союзі з татарами розгромив основні сили повсталих. Ця перемога зруйнувала поточні плани царя та перешкодила відправленню воєвод в українські міста. Це була політична поразка Москви та її прихильників в Україні. Однак у червні того ж року в Україну під приводом приборкання (уже вгамованих!) свавільників Москва вводить війська.
У жовтні 1658 року двадцятитисячне московське військо Григорія Ромодановського знову увійшло в українські землі й почало військові дії на Лівобережжі. Власне, це був передднівок Конотопської битви, початок цієї війни. Іван Виговський мусив реагувати. У тилу в нього була російська військова залога, яку очолював воєвода Шереметьєв.
Прихід російських військ став своєрідним каталізатором переростання конфлікту інтересів у збройне протистояння. Поспішне введення московських військ в Україну, поява в полках Ромодановського лідерів розгромленої опозиції, розповзання по містах Лівобережжя російських залог, страти кількох відданих гетьману сотників, насильства та грабунки з боку царських військ були розцінені козацькою старшиною як виклик і початок відкритої збройної агресії.
У відповідь на ворожі дії царських воєвод гетьманський уряд вирішив силою змусити московське командування видати лідерів опозиції та вивести війська з території України. У вересні 1658 року відбувся похід гетьманських військ на українсько-московське прикордоння. Паралельно воєнні дії проти московитів на території Білорусі розпочав полковник Іван Нечай. Російсько-українська війна, яка завершиться битвою під Конотопом, була в розпалі.
Рік 1657-й, 11 серпня. Московський цар відправляє в Україну посла Василя Кікіна та царського боярина князя Олексія Трубецького, які мають організувати вибори нового гетьмана. Це було перше по смерті Богдана Хмельницького введення російських військ на терени України. Смерть Богдана СКАЧАТЬ