Название: Україна. Загартована болем. Тисяча років самотності
Автор: Олег Криштопа
Издательство: ДП с иностранными инвестициями ""Книжный Клуб ""Клуб Семейного Досуга""
Жанр: Публицистика: прочее
isbn: 978-966-14-9614-8,978-966-14-9613-1,978-966-14-9129-7
isbn:
Формальна незалежність Криму протривала менш ніж десять років. Потім Катерина Друга своїм маніфестом її скасувала.
«Перетворення Криму у вільну та незалежну область не принесло спокою Росії і обернулося лише новими для неї турботами зі значними витратами. Досвід часу з 1774-го показав, що незалежність мало властива татарським народам і, щоб охороняти її, нам потрібно завжди бути збройними… Беручи до уваги всі ці обставини, ми прийняли рішення дати інший зворот кримським справам і зробити на майбутній час Кримський півострів не гніздом розбійників і заколотників, а територією Російської держави» (Маніфест Катерини Другої, 1783 рік).
Землю в Криму Катерина починає роздавати своїм незчисленним фаворитам, татар почасти виселяють на неозорі простори імперії. Татарських селян покріпачують.
«Сьогодні деякі російські історики кажуть, що нібито через цю угоду якщо Крим не буде в складі Росії, тоді на нього зможе претендувати Туреччина. Все не відповідає дійсності, бо росіяни, знищивши Кримське ханство, знищили сам об’єкт цієї угоди. І щоб сьогодні ця угода давала якісь наслідки – треба відновити її об’єкт. Себто Кримське ханство. А це нереально. Хоча останній представник династії Гіреїв живе у Лондоні. Так що його можна запросити на Бахчисарайський престол», – Ігор Лосєв.
Повністю депортують із Причорномор’я ще одну націю – ногайців. Їх переселяють за Каспій. Конвоювати кочівний народ змушені саме запорожці. Поки вони задіяні в цій блюзнірській операції, Катерина віддає наказ ліквідувати вже не потрібну їй Січ.
Операцією з ліквідації Січі керував Петро Текелій – серб за національністю. За цю роботу отримав великий наділ землі зовсім неподалік, на теперішній Кіровоградщині. Збудував там церкву Олександра Невського – міфологізованого комісією Катерини. І церкву, і могилу Текелія знищили більшовики.
Козаччина
Рік 1654-й. Переяслав. Богдан Хмельницький скликає раду й підписує угоду з московитами про військову та політичну допомогу в боротьбі з Річчю Посполитою. Хмельницький, як і значна частина козацької еліти, розуміє неможливість примирення з поляками, які обрали курс на реставрацію колишньої політико-адміністративної системи. Українсько-польська війна перейшла в затяжну фазу. Ситуативним та доволі непевним союзником у цих змаганнях лишались кримські татари. Решта держав зайняла вичікувальну позицію. Хмельницькому не вистачало легітимності. В очах європейських монархів він був не більше ніж лідер повстанського руху. Ясна річ, що за таких умов перед бунтівним гетьманом дедалі гостріше постає СКАЧАТЬ