– То це він тебе розсмішив? – звернув на неї свій погляд дід Йонас.
– Ага, подарунком! – пирснула дівчина. – Подивися, може, краще його тобі віддати? – вона кивнула на торбу, що стояла на підлозі.
Йонас підійшов, нахилився над відкритою торбою.
– Щось військове? – уточнив і обернувся до Вітаса.
– Ну, майже, – неохоче став пояснювати юнак. – «Чорна скринька» для літаків, мій батько їх на каунаському радіозаводі за радянських часів робив. Але її можна по-різному використовувати! Там магнітофон дуже якісний, тепер таких не роблять! І акумулятор потужний!
– Це він мені на Різдво подарував, – сказала Рената і знову захихотіла.
– Оригінальний, – закивав дід Йонас. – Це що, той завод, що «Шилялиси» випускав?
– Атож. І телевізори, і радіоприймачі!
– Дивні все ж люди в Каунасі живуть, – промовив немов до себе Йонас, не подивившись на Вітаса. – Якось у них у голові все інакше влаштовано!
– Нічого не інакше! – вперто заявив Вітас.
– Гаразд, – Йонас махнув рукою, немов запропонував до своїх власних слів серйозно не ставитися. – Ходімо до мене, я вам «Жальгіріса» в чай накрапаю. І собі також! – запропонував він.
Коли перейшли на дідову половину будинку, Рената стала серйозною, як камінь. Немов уся веселість на її половині залишилася, разом із відкритою торбою, в якій залишився лежати незвичний різдвяний подарунок.
Сіли Вітас і старий за круглий столик. А внучка Йонаса зайнялася чаєм.
До чаю дід попросив сягнути з горішньої шафки старовинного креденса великі червоні в білий горошок горнятка – ті самі, з яких вони на Різдво чай пили.
Йонас щедро налив у чай Вітасу бальзаму, собі трохи, та й Ренаті тільки кілька крапель.
– Ось ти скажи, ти ж у Каунасі народився? – прискіпувався старий до Вітаса.
– Авжеж, – відповів той.
– А знаєш, як раніше казали: «У Вільнюсі добрі люди живуть, а в Каунасі – злі»?
– Чув, – зізнався Вітас. – Але це ж у Вільнюсі так казали, а не в Каунасі.
– Мабуть, – дід закивав і пригубив чаю. – А чому у вас так чортів люблять?
– Чому люблять? – не втямив Вітас.
– Ну, єдиний Музей чортів на всю Литву чомусь у Каунасі, а єдиний Музей янголів на всю Литву чомусь у нас, в Анікщяї? – хитро промовив Йонас і перевів погляд на Ренату, немов вона і була одним із янголів.
Вітас стенув плечима.
– Це, ймовірно, комуністи за радянських часів музей чортів заснували зумисне, щоб люди про Каунас погано думали, – припустив Вітас і подивився винувато в очі Йонасу. Хлопець був явно збентежений і не второпав, до чого старий хилить.
– Ну, ти й загнув, – Йонас усміхнувся. – Комуністи чортів вигадали?! Треба ж таке сказати?! Нечисті на кілька тисяч років давніші за комуністів! А литовські біси давніші за інших чортів!
– Тоді СКАЧАТЬ