Міра людини. Марко Мальвальди
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Міра людини - Марко Мальвальди страница 3

СКАЧАТЬ поспішили завісити вікна полотном: білими шматками тканини, просоченими в скипидарі, щоб зробити їх якомога прозорішими. Хай через них і проникало обмаль світла знадвору, зате не видно було, що відбувається всередині. Для тих, хто жив у замку, то була зала Скарліоні – через чудернацький біло-червоний зиґзаґоподібний малюнок оздоблення стін, який тоді так називався; а для більшості жителів Мілана то була Радницька зала – зала, де зазвичай збиралася Таємна рада. Шість чоловік – найвпливовіших осіб Мілана, а з ними – їхній правитель, найвпливовіший з усіх.

      – Запросіть наступного, каштеляне!

      Бернардіно да Корте, каштелян брами Джовіа, кивнув, потягнув на себе важкі дерев’яні двері й проголосив:

      – Його Превелебність настоятель ордену францисканців Франческо Сансоне да Бреша!

      Щовівторка та щоп’ятниці тут улаштовували слухання, на яких розбирали спори та скарги. Два дні на тиждень Людовіко Моро, герцог Барі, – що не заважало йому бути ще й синьйором Мілана, – виділяв на те, щоб вислухати й надати кілька хвилин усім, хто звертався до нього з проханням розв’язати певну проблему. Будь-яку проблему будь-якого громадянина-жителя Мілана, що означало будь-якого платника податків, які ввів Моро, за винятком тих, хто їх не платив із великої милості самого герцога. Міланець, який платив податки, мав право бути вислуханим ще й тому, що платити йому доводилося чимало.

      Але настоятель францисканського ордену не був підлеглим громадянином Мілана, узагалі не був чиїмось підлеглим. За правилами логіки він не мав ніякого права скористатися ні хвилиною того дорогоцінного часу, який Моро виділяв для своїх громадян, вислуховуючи скарги бідняків замість того, щоб приборкувати непокірних послів, гарячих скакунів і сумирних служанок. Та якщо міркувати тверезо, з другого боку, відмовитися прийняти проводиря ордену, який прийшов наче простий громадянин, було б дурницею.

      А Людовіко Моро, герцог Барі й синьйор Мілана, дурником точно не був.

      – Яка честь, – промовив він, сидячи на своєму троні, – сам генерал ордену францисканців просить прийняти його як простого громадянина. Чим ми зобов’язані візитові в такій незвичайно скромній формі?

      – Я – лиш простий францисканець, ваша милосте, – відповів Франческо Сансоне. – І не розбещений почестями та розкішшю. А втім, питання, яке я хотів би виставити на розгляд блискучого розуму вашої милості, потребує так мало часу, що було б занадто просити для цього приватної аудієнції.

      Ласкаво просимо до епохи Відродження, де кожну фразу продумують і відточують, ніби ювелірну прикрасу, кожне слово в ній ретельно зважують, і лише після цього саму прикрасу виставляють на загальний огляд – не для того, щоб показати її красу, а щоб продемонструвати владу того, хто її надіває. І де значення будь-яких висловлювань треба оцінювати з огляду на те, кому вони належать, хто їх слухає, хто при цьому присутній і відсутній, чиї імена згадано, а надто – чиї замовчано.

      Якщо двома СКАЧАТЬ