Історія Землі. Роберт Гейзен
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Історія Землі - Роберт Гейзен страница 14

Название: Історія Землі

Автор: Роберт Гейзен

Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»

Жанр: Прочая образовательная литература

Серия:

isbn: 978-617-12-6617-9, 978-617-12-6309-3, 978-617-12-6615-5, 978-617-12-6616-2

isbn:

СКАЧАТЬ діаметра Землі, а маса складає приблизно одну восьму її маси. Звідки ж з’явилася така аномалія?

      Історичні науки, зокрема гео- та планетологія, засновані на вмінні творчо вести оповідь (хоч історії ці деякою мірою відповідають правді). Коли у двох чи більше історіях ідеться про відповідність спостереженням, геологи обирають обачну позицію, відому, як-от «множинні робочі гіпотези» – стратегія, яку знають усі поціновувачі детективних романів.

      Іще до історичних висадок на Місяць у межах програми «Аполлон», що стартувала 1969 р., коли були здобуті древні місячні гірські породи і розпочалися детальні геофізичні вимірювання внутрішніх ділянок супутника, у «Справі масивного Місяця» фігурували три головних підозрювані. Першою загальновизнаною науковою гіпотезою стала теорія відцентрованого відділення, запропонована 1878 р. Джорджем Говардом Дарвіном (який далеко не такий відомий, як його батько – натураліст Чарльз Дарвін). За сценарієм Джорджа Дарвіна, первісна розплавлена Земля оберталася довкола власної осі настільки швидко, що розтягувалася та видовжувалася, доки не вижбурнула зі своєї поверхні згусток магми, що потрапив на орбіту (без особливої допомоги сили тяжіння Сонця). Місяць у цій моделі – це пуп’янок Землі, що відбрунькувався. В одному з варіантів цієї образної та драматичної історії западина Тихого океану залишається промовистим слідом – шрамом, отриманим матінкою-Землею під час народження Місяця.

      Наступна конкуруюча ідея, теорія захоплення, розглядає Місяць як сформовану окремо меншу за розміром планетезималь, що має приблизно той же поштовий індекс у Сонячній системі, що й Земля. В якийсь момент два тіла рухалися досить близько одне до одного і більша за розміром Земля захопила менший Місяць, накинувши на нього орбітальну петлю, яку поступово затягнула. Цей ненаситний гравітаційний механізм, вочевидь, добре спрацював на менших супутниках Марса, що є шматками гірських порід, то чом би йому відмовити для Землі?

      Третя гіпотеза, теорія спільної акреції, постулює, що Місяць утворився приблизно на своєму нинішньому місці з великої хмари уламків, що залишилися на орбіті Землі. Ця правдоподібна теорія розвиває ідею про утворення супутників Сонця і газових планет-гігантів. Такі процеси відбувалися в Сонячній системі знову й знову: менші об’єкти зростають із хмар пилу, газу та каміння довкола більших об’єктів.

      Три суперницькі гіпотези; яка ж із них правдива? Допитливі змушені були чекати на дані аналізу кратерної поверхні Місяця – понад 380 кг зразків, результат шести польотів за програмою «Аполлон».

Висадка на поверхню Місяця

      Польоти до Місяця за програмою «Аполлон» значною мірою змінили планетознавство. Звісно, вони стали неперевершеним зразком високої технологічної майстерності та й приводом для хвастощів Америки. Безсумнівно, вони спричинили колосальний ріст військово-промислового комплексу. А також СКАЧАТЬ