Название: Історія Землі
Автор: Роберт Гейзен
Издательство: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»
Жанр: Прочая образовательная литература
isbn: 978-617-12-6617-9, 978-617-12-6309-3, 978-617-12-6615-5, 978-617-12-6616-2
isbn:
Стосовно походження Місяця, ці винятки, тобто дріб’язкові орбітальні аномалії, призвели до появи моделі Великого сплеску, або ж Потужного удару, яка виникла в середині 1970-х рр. Низка перших гіпотез, пов’язаних між собою, проте погано уточнених, була поєднана в загальноприйняту думку на визначній конференції, що відбувалася у 1984 р. на Гаваях, де зібралася група експертів із питань планетарного формування. У такому велемудрому середовищі панував принцип леза Оккама – найпростіше рішення проблеми, що відповідає фактам, найвірогідніше за все, є правильним. Теорія Потужного удару чудово пасувала.
Щоб збагнути цю радикальну думку, перенесіться в уяві на 4,5 млрд років назад – у час, коли планети щойно сформувалися з усіх тих менших конкуруючих планетезималей. Коли Земля зростала до свого теперішнього діаметру – приблизно в 12 800 км – вона поглинула майже всі залишкові найближчі тіла в послідовності потужних ударів. Ті передостанні зіткнення з об’єктами діаметром у сотні кілометрів, напевне, були видовищними, проте вони мало вплинули на Землю, значно масивнішу протопланету.
Проте не всі удари були однаковими. В історії Землі яскраво виокремлюється одна подія – один вікопомний день. Десь 4,5 млрд років тому, коли Сонячній системі було приблизно 50 млн років, чорна Протоземля разом із дещо меншою від неї суперницею розміром із планету змагалися за майнові права на вузьку смужку в Сонячній системі. Менше космічне тіло (яке охрестили Тейя – на честь богині-титаніди, яка породила Місяць) цілком заслуговувало на статус планети, оскільки було, ймовірно, вдвічі, а то й втричі більше за Марс (і мало десь третину маси Землі). В астрофізиці є закон, за яким дві планети не можуть одночасно перебувати на одній орбіті. Зрештою відбувається зіткнення СКАЧАТЬ