Jestem tatą!. Stefan Maiwald
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Jestem tatą! - Stefan Maiwald страница 6

Название: Jestem tatą!

Автор: Stefan Maiwald

Издательство: PDW

Жанр: Руководства

Серия:

isbn: 9788380084582

isbn:

СКАЧАТЬ Badanie profilaktyczne > Badanie ogólne oraz położnicze > Ocena czynności serca płodu > Badanie piersi > Ponowne badanie krwi i moczu > Zalecane wykonanie posiewu z pochwy w kierunku paciorkowców → Spakować torbę porodową 38-39 t.c. Badanie profilaktyczne > Badanie ogólne oraz położnicze > Ocena czynności serca płodu > Pomiar masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi > Badanie ogólne moczu Po 40 t.c. Badanie profilaktyczne > Badanie ogólne oraz położnicze > Ocena ruchów płodu i czynności serca płodu Kolejne wizyty co 2-3 dni! Koniec tego tygodnia: termin porodu ...jeśli nikt się nie pomylił Po 41 t.c. Bezwzględne wskazanie do hospitalizacji

      ONA TAK ŹLE SIĘ CZUJE...

      Nic nie jest bardziej jednoznaczne niż pozytywny test ciążowy. Dwuznaczne i często nieprzyjemne są natomiast objawy, które przyszłe mamy zaczynają odczuwać, kiedy zaczyna się ciąża. Mogą nastać dość ciężkie czasy. Dlatego teraz bądź szczególnie empatyczny i daj swojej partnerce poczucie, że kochasz ją ponad wszystko, nawet jeśli regularnie wymiotuje wszystkimi pokarmami stałymi do klozetu i wygląda dość blado. Twoja partnerka przechodzi naprawdę trudny czas. Żaden męski hipochondryk by temu nie podołał.

      • Metaliczny posmak w ustach. Nie do końca wiadomo, dlaczego niektóre kobiety w ciąży go czują. Niestety, nic nie możesz na to poradzić, tylko pocieszać i przeczekać, podać jej gumy do żucia i szklankę wody (czego niektóre panie też nie tolerują). Ten objaw z reguły ustępuje po kilku tygodniach.

      • Napięte lub miękkie piersi. Przyjemny efekt uboczny dla przyszłych ojców w postaci miseczki większej o jeden, dwa rozmiary. Chociaż ta zmiana nie od razu jest widoczna, wiele kobiet na początku ciąży odczuwa nieprzyjemne napięcie w piersiach. Jego przyczyną są uwolnione podczas zagnieżdżania się zapłodnionego jaja hormony, które przygotowują piersi do nadchodzącej produkcji mleka. Przydatne będą dobrze dopasowane biustonosze i masaże olejkami pielęgnacyjnymi. Twoja partnerka prawdopodobnie będzie wolała zrobić to sama. A zatem: łapy przy sobie. Wymieszaj dla niej trochę twarożku na rozluźniający okład (tak, to pomaga) albo przygotuj swojej ukochanej kąpiel w olejkach.

      • Przytłaczające zmęczenie. Po wiadomościach o ósmej wieczorem do łóżka – w normalnych okolicznościach nie do pomyślenia, ale to zjawisko jest dobrze znane kobietom w ciąży. Szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach ciało przyszłej mamy odwala ciężką robotę. Ekstremalne zmęczenie, które dopada wiele ciężarnych, jest z biologicznego punktu widzenia całkowicie zrozumiałe – chroni przed nadmierną aktywnością i bieganiem po górach. Dlatego okaż zrozumienie i dobrze opatul swoją ukochaną. Zaleta: nieograniczona możliwość oglądania sportu, Breaking Bad i trylogii Władca Pierścieni. Najpóźniej od drugiego trymestru możecie znów zacząć razem wychodzić, bez ryzyka, że twoja żona zaśnie nad obiadem.

      • Mdłości. Więcej niż połowie ciężarnych kobiet w pierwszych trzech miesiącach jest niedobrze. Część z nich wymiotuje cały dzień, inne mają potrzebę plucia (której nie realizują), innym jest po prostu niedobrze rano albo kiedy czują określone zapachy lub smaki (zdarza się, że jest to coś, co wcześniej uważały za przyjemne). Wachlarz tego zjawiska jest niewiarygodnie szeroki i może być sporym wyzwaniem, ponieważ – poza wystawieniem wiadra i chłodzeniem czoła – niewiele można tu zrobić. U większości ciężarnych mdłości mijają po dwunastu tygodniach, kiedy ciąża się stabilizuje. Co pomaga? Jeśli przyczyną mdłości jest niski poziom cukru, twoja partnerka powinna coś zjeść albo wypić, nawet gdy zupełnie nie ma na to ochoty. Daj jej sucharka albo zaparz herbatę imbirową lub wodę z imbirem. Może też pomóc herbata miętowa lub przyjmowanie witaminy B6.

      • Bóle głowy. Z powodu podwyższonego poziomu hormonu ciążowego progesteronu we krwi niektóre ciężarne cierpią na ból głowy. Najlepszym lekarstwem jest świeże powietrze i ruch, a poza tym twoja partnerka powinna dużo pić i nie denerwować się na ciebie. Panuj więc nad nerwami, masuj delikatnie jej czoło albo również twarz, jeśli to lubi, lub zostaw ją w spokoju – i bądź cierpliwy. W większości przypadków te problemy znikają po kilku tygodniach, kiedy ciało akceptuje obecność dziecka w brzuchu.

      • Dziwne zachcianki jedzeniowe. Czego to nie było: chleb z nutellą i śledziem, budyń czekoladowy z paluszkami rybnymi... Kobiety w ciąży miewają naprawdę dziwny smak. „Dziwny” może również oznaczać, że kobieta nagle zapała ochotą na coś, czego wcześniej zdecydowanie nie cierpiała. Być może rzuci się na szpinak i brukselkę, której zwykle nie trawi, albo polubi pieczeń wieprzową, chociaż prawie wcale nie je mięsa. Zmysły smaku i zapachu zmieniają się podczas ciąży. Co możesz zrobić? Zadbać o wystarczające zapasy pożywienia dobrej jakości.

      • Żylaki i spółka. Są jeszcze inne okropności, jak na przykład żylaki, które skazują kobietę na to, żeby nosiła seksowne rajstopy (również latem!). Także tutaj pomaga opanowanie, ciepłe słowa i komplementy, że rajstopy przecież ładnie wyszczuplają nogi (uwaga, żeby ten komplement nie obrócił się w swoje przeciwieństwo!). Kiedy siedzi, podstaw jej stołek, by mogła na nim oprzeć stopy, masuj jej nogi kremami chłodzącymi, np. żelem z aloesem z apteki albo drogerii. Żylaki mogą się pojawić również w innych częściach ciała i wtedy nazywają się hemoroidy. W tym przypadku należy okazać zrozumienie, zadbać, by żona miała pod ręką dużo napojów, i serwować lekkie potrawy (to znaczy – bogate w warzywa i owoce). Pyszne przepisy na uwodzące potrawy, które może przygotować nawet całkowicie początkujący kucharz, znajdziesz od s. 132.

      Top ten. Dziesięć rzeczy, które możesz zrobić, zanim pojawi się dziecko

      1. Odwiedź z żoną wszystkie interesujące bary i restauracje w okolicy albo w sąsiednim mieście, włączając w to te nowo otwarte. To na długi czas wasza ostatnia szansa, by wspólnie posiedzieć w ciszy i cieszyć się jedzeniem. Poza tym zgromadzicie trochę tematów do rozmowy z (wciąż kurczącym się) gronem bezdzietnych przyjaciół.

      2. Jedźcie w miejsca, do których prawdopodobnie nie wybierzecie się z dzieckiem. Drogerię za rogiem wkrótce będziecie w stanie przejść po omacku. Teraz więc jest czas na odwiedziny w galerii starych mistrzów, wernisaże, koncert Robbiego Williamsa albo Luciano Ligabue, byś miał co wspominać, kiedy będziesz się w nocy snuł po korytarzu z obudzonym dzieckiem na rękach.

      3. Ciesz się ciszą w waszym mieszkaniu, w garażu i – tak – nawet w samochodzie w porannym korku w drodze do pracy. Już niedługo będzie ci się to wydawać nieosiągalnym i niebywałym szczęściem.

      4. Pracuj nad swoją cierpliwością, kiedy konfrontujesz się z wydzierającymi się dzieciakami. Nie przewracaj oczami w zniecierpliwieniu. Twoje dziecko też kiedyś dostanie szału w supermarkecie. Nawet jeśli los nie pobłogosławił cię łagodnością mnicha zen, spróbuj się uśmiechnąć. Tak, wiem, że to trudne. Mimo wszystko – ćwicz to.

      5. Pozwól sobie i swojej żonie na wspaniały, luksusowy weekend. Czy będzie to pasterska chata z kominkiem w górach, nad morzem czy z truflami w Piemoncie – nie szczędź grosza. Do tych wspomnień będziecie długo wracać. Jeśli twoja żona dobrze znosi początkowe objawy ciąży, nic nie stoi na przeszkodzie długiemu, relaksującemu urlopowi na plaży. Podróżowanie z dziećmi może być bezproblemowe, СКАЧАТЬ