Jestem tatą!. Stefan Maiwald
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Jestem tatą! - Stefan Maiwald страница 5

Название: Jestem tatą!

Автор: Stefan Maiwald

Издательство: PDW

Жанр: Руководства

Серия:

isbn: 9788380084582

isbn:

СКАЧАТЬ zajął się wyborem wózka dziecięcego, a następnie skłaniają do rozwoju wewnętrznej więzi z dzieckiem.

      DZIECKO W TELEWIZJI

      Zobaczycie wasze dziecko na długo przedtem, zanim przyjdzie na świat, i to wielokrotnie: jest to możliwe dzięki profilaktyce ciążowej. Podczas badania USG żony będziecie mogli podziwiać wasze wspólne dzieło. Podczas pierwszej wizyty, pomiędzy 9 i 12 tygodniem ciąży (= koniec pierwszego trymestru), nieważne, jak bardzo będziecie się starać, zapewne nie zobaczycie za wiele. Po to właśnie jest lekarz, który ołówkiem pokaże wam na wydruku, gdzie jest góra, a gdzie dół. Na marginesie – wymigiwanie się od wizyt u lekarza jest niebywale niemęskie. Żaden obowiązek zawodowy nie może być ważniejszy od wspólnego spojrzenia na dziecko. Albo na to, co kiedyś stanie się dzieckiem, ale teraz jeszcze wygląda dość amorficznie, chociaż ty bardzo starasz się zobaczyć w nim ludzkie kształty.

      Istota z innej planety

      Dla mnie było to z jednej strony fascynujące – zobaczyć na ekranie coś małego i ruszającego się, a potem nawet usłyszeć bicie jego serca, co wywołało wybuch autentycznej euforii. Z drugiej strony, ojciec zachowuje jednak pewien dystans – potomstwo jest jeszcze przecież tylko czarno-białym obrazkiem, w dodatku całkiem abstrakcyjnym. Obecnie oglądanie zdecydowanie ułatwia fakt, że USG wykonuje się w trzech wymiarach. A jednak nie do końca byłem w stanie to pojąć. Zdjęcie z naszego pierwszego USG biło rekordy popularności w gronie krewnych i w kolejnych tygodniach regularnie krążyło wokół stołu podczas wspólnych kolacji. Zgłaszali się pierwsi członkowie rodziny, którzy z pełną powagą stwierdzali, że udało im się dostrzec typowe rysy twarzy mojej lub mojej żony. Jeśli – nie tak jak ja – nie gościsz całej rodziny niemal codziennie, zdjęcie z USG jest znakomitym sposobem oznajmienia światu, że spodziewacie się dziecka – wyślijcie je pocztą z krótką notatką do wujków, cioć i przyjaciół. Lub roześlijcie je SMS-em, umieśćcie na Twitterze albo – moim zdaniem – również na Facebooku. Skoro wrzucacie tam każdą bzdurę, raz możecie go użyć do czegoś naprawdę ważnego.

      Kim ty naprawdę jesteś?

      Pierwsze USG zwykle nie pozwala udzielić odpowiedzi na pytanie, czy będzie to chłopiec czy dziewczynka. Dopiero od dwunastego tygodnia lekarze są w stanie określić płeć dziecka. Na początku wszystkie embriony wyglądają podobnie, nawet między nogami – znajduje się tam coś w rodzaju pączka, który nazywa się protuberancją, jeśli chcesz tym fachowym terminem zrobić wrażenie na ginekologu twojej żony. Z tego pączka około ósmego, dziewiątego tygodnia rozwiną się organy płciowe. Ale nawet doświadczeni lekarze często się mylą. Badania dowodzą, że eksperci od badań ultrasonograficznych w dwunastym tygodniu ciąży prawidłowo rozpoznają tylko 46 procent wszystkich chłopców i dziewczynek. W trzynastym tygodniu liczba trafień wzrasta do 80 procent. Zanim pomalujesz pokój dziecięcy odpowiednim odcieniem farby, poczekaj na drugie badanie ultrasonograficzne, które nastąpi około dwudziestego tygodnia ciąży.

      A może w waszej rodzinie zdarzy się ezoterycznie albo przesądnie nastawiona teściowa lub ciotka? W tej sytuacji o płci dziecka zadecyduje kształt ciążowego brzucha. Dziecko, które leży nieco niżej, to chłopiec, a jeśli brzuch jest zaokrąglony ku górze – dziewczynka. Dawno temu wierzono również, że chłopcy biorą się z prawego jajnika, a dziewczynki – z lewego. Tym niewątpliwie szalenie interesującym przekonaniom przeczą jednak dane naukowe.

      Również inne przepowiednie

      dotyczące płci dziecka

      są tak samo wiarogodne jak

      lanie wosku w Andrzejki.

      To będzie chłopiec, jeśli ciąża przebiega bez ciążowych mdłości. Kiedy prawa pierś przyszłej matki nabrzmiewa bardziej niż lewa. Kiedy skóra wysycha. Albo kiedy źrenice kobiety w ciąży rozszerzają się przynajmniej po minucie patrzenia w lustro. Jeszcze bardziej zagmatwana jest sztuczka z obrączką: zawieszona na nitce, kręci się nad brzuchem ciężarnej, jeśli rośnie w nim mały chłopiec, a huśta się – jeśli dziewczynka. Takie bzdury wystąpiły w waszej rodzinie? Poczekajcie. Jeszcze się zdziwicie. Bądź co bądź, wszystkie te przepowiednie sprawdzają się z pięćdziesięcioprocentową skutecznością. Dlatego zawsze ktoś zawoła: „Wiedziałem/am!” albo przypomni wam, że przepowiednia idealnie sprawdziła się u dalekiej szwagierki.

      Ciekawość była silniejsza...

      Moja żona i ja nie byliśmy pewni, czy chcemy wcześniej poznać płeć naszego dziecka. Ginekolog narysował więc coś na kartce, następnie zgiął ją i nam wręczył. W drodze do domu nie mogliśmy już powstrzymać ciekawości. W domu nie wytrzymaliśmy oczywiście ani minuty i rozwinęliśmy kartkę. Lekarz narysował na niej symbol Wenus, koło z krzyżykiem u dołu. Wtedy po raz pierwszy naprawdę poczułem się jak przyszły ojciec. Prawdopodobnie my, mężczyźni, po prostu potrzebujemy konkretów.

box suck

      Info

      WSZYSTKIE TERMINY WIZYT W PIGUŁCE

      Każda kobieta podczas pierwszej wizyty w ciąży dostaje biały zeszyt, czyli kartę ciąży. Ten zeszyt – obok ciebie – jest najważniejszym towarzyszem twojej partnerki aż do porodu i powinien znaleźć miejsce w każdej (!) z torebek.

СКАЧАТЬ
T.C. Wizyta
5 t.c. Pozytywny test ciążowy
7-10 t.c. Badanie profilaktyczne (zakłada się kartę ciąży) > Badanie ginekologiczne > Określony zostaje aktualny tydzień ciąży (t.c.) > Określony zostaje wzrost i waga ciała > Badanie ciśnienia tętniczego krwi > Badanie moczu pod kątem nieprawidłowych substancji: białka, krwi, cukru i nitrytu > Badanie cytologiczne > Badanie piersi > Badanie krwi w celu ustalenia grupy krwi, test na przeciwciała odpornościowe, morfologia krwi, stężenie glukozy na czczo, test na HIV, HCV oraz w kierunku różyczki, toksoplazmozy i kiły > Wizyta u dentysty > Kolejne wizyty co 4 tygodnie lub wg zaleceń lekarza
11-14 t.c. Badanie profilaktyczne > Pierwsze USG i ponownie część badań z pierwszej wizyty > Dodatkowo zaleca się ponowne badanie moczu > Możliwe badanie przezierności karkowej (9-13 t.c.) > Możliwa biopsja kosmówki (11-12 t.c.) – jeśli są wskazania → Wybrać szkołę rodzenia
15-20 t.c. Badanie profilaktyczne > Badanie ginekologiczne > Pomiar ciśnienia tętniczego krwi > Pomiar masy ciała > Badania laboratoryjne krwi i moczu > Możliwość badania wód płodowych (14-20 t.c.) – jeśli są wskazania
21-26 t.c. Badanie profilaktyczne > Badania jak czasie wcześniejszych wizyt > Dodatkowo ocena czynności serca, drugie USG oraz doustny test obciążenia glukozą (24-28 t.c.) > Zalecany ponowny test w kierunku toksoplazmozy → Zapisz się do szkoły rodzenia → Przejrzeć kliniki i szpitale z oddziałami porodowymi