Останній спадок. Андрій Новік
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Останній спадок - Андрій Новік страница 21

СКАЧАТЬ палаючий килим і квартира згоріла б під три чорти. Катерина довго намагалася вгамувати мій гнів, але тоді я вперше – щоправда, у півсили – приклався рукою до сідниць малого.

***

      У спогади вдерлось гучне «гуп», немов від падіння чогось важкого, а потому дикі вигуки. Аудиторією гасали студенти. Я повільно оглянув приміщення, зупинившись на великому дерев’яному столі під настінною дошкою. На обличчі мимоволі з’явилась усмішка.

      – Хто знає, що це за предмет?

      – «Слов’янська міфологія», – швидко, наче змагаючись із невидимим суперником під час вікторини, видала дівчина з другого ряду. Решта або просто мовчали, або потай копирсалися в телефонах.

      – Добре. Почнемо з основного – початку. Як утворився світ?

      – Після Великого вибуху30, – знову мовила дівчина, – тринадцять мільярдів років тому.

      – Хіба?

      – Тобто? – саркастично стрельнув словами один зі студентів. – Це ж науково підтверджений факт.

      – Ну, я б не констатував, що це на всі сто відсотків підтверджений факт, – усміхнувся я. – Може, дехто підзабув, але створення Всесвіту внаслідок Великого вибуху – гіпотеза. Одна з багатьох. І загалом ідеться не про вибух у звичному для нас сенсі. І стався він не в якійсь певній точці простору. Так, безсумнівно, цю гіпотезу визнано однією з найреальніших і найімовірніших, але все ж вона є гіпотезою. Хіба можна стверджувати щось, що не до кінця доведено? Людство до сьогодні не може з упевненістю сказати, звідкіля все це в біса взялося.

      Я роззирнувся з розведеними руками, акцентуючи на всьому: повітрі, столі, голосі. Усьому довкола мене та моїх слухачів.

      – І це відкриття відбулося доволі нещодавно, якщо взяти до уваги всю історію людства. Упродовж тисяч років різні культури виробили своє уявлення про модель створення світу. Можете назвати приклади?

      У глибині аудиторії піднялася рука, після чого пролунав низький і впевнений хлопчачий голос:

      – Ну, мабуть, найбільш відому модель створення світу описано християнством у Біблії.

      – Найбільш відому для нас, – виправив я його. – І про що ж там сказано?

      – Що першого дня Бог створив космос і Землю, а також світло й темряву. Другого – простір і воду. Третього – землю з рослинністю.

      – А четвертого, – утрутилася дівчина із зібраним у хвостик волоссям, яка сиділа в першому ряді, – небесні світила, тобто зорі й усяке таке.

      – П’ятого дня Бог створив істот, що живуть у воді та повітрі, а шостого – решту тварин і людей. Ну, а сьомого Бог стомився та вирішив відпочити. Відповідно й ми відтоді відпочиваємо в неділю.

      – Чудово. Як щодо теорій створення світу в інших релігіях? Може, міфологіях?

      Руку підняв мускулястий хлопець у сонцезахисних окулярах. Він сидів, не знімаючи окулярів, у приміщенні, СКАЧАТЬ



<p>30</p>

Великий вибух – фізико-космологічна теорія про ранню стадію еволюції Всесвіту з надзвичайно щільного та гарячого стану, який існував близько 13,8 млрд років тому. За теорією, до Великого вибуху Всесвіт перебував у сингулярному стані, тобто мав нескінченну густину й температуру. Близько 13,8 млрд років тому відбувся вибух, після якого Всесвіт став розширюватися так швидко, що з чистої енергії почали зароджуватися перші субатомні частинки, які через тисячі років перетворилися на перші атоми. Основні постулати теорії сформулював бельгієць Жорж Леметр.