Ольга. Бернхард Шлинк
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Ольга - Бернхард Шлинк страница 8

СКАЧАТЬ як стискається в мокрих штанях його чоловіче єство, і кидався на вулицю побігати або помчати на лижах, якщо падав сніг.

      10

      На Новий рік у маєтку Шредерів влаштували найбільше в районі свято. Поприходили навіть сусіди старого шляхтича, а батько Шредер вдягнув Залізний Хрест і знову сподівався на отримання титулу. Люди святкували не лише прихід нового року, а й успіхи старого – ухвалення Цивільного кодексу, появу телеграфів, що дозволяли обмінюватися новинами між Німеччиною та Америкою, Блакитну стрічку13, яку отримав круїзний корабель «Німеччина», підняття німецького прапора у новій колонії, Самоа, і те, що тепер жодний китаєць не наважиться косо дивитися на німця. Нарешті Німеччина отримала належне місце у світі. Опівночі розпочався видовищний феєрверк, під час якого піротехнік із Кеніґсберга запалював на тлі чорного неба білі та червоні бомби, ракети і фонтани, а на додачу ще й кілька синіх, щоб віддати належне Франції та Англії. Хіба ж паризька Всесвітня виставка не довела, що нове століття обіцяє всім європейським державам велике майбутнє? А батько Шредер вдало заробив на акціях хімічних та електричних компаній, тож тепер міг дозволити собі такий екстравагантний феєрверк.

      Герберт хотів запросити Ольгу, але Вікторія переконала батьків, що її поява негативно вплине на думку молодих нащадків старої шляхти про них. Тоді хлопець заявив, що теж не прийде на свято, і не піддавався на сльози Вікторії, прохання матері та вирішальне слово батька, аж поки Ольга не вмовила його не налаштовувати батьків проти себе без потреби. А раптом вони заборонять йому зустрічатися з нею?

      Але коли розпочався феєрверк, до маєтку прийшли всі мешканці села; люди не залишалися стояти біля в’їзду чи на майданчику перед будинком, натомість прийшли на велику терасу навколо будівлі, де були гості й дивилися на парк, де іскристо били фонтани і з якого злітали у небо бомби й ракети. Спершу селяни трималися подалі від гостей, а потім, надихнувшись дивовижною грою світла, потягнулися ближче й ближче, аж поки не опинилися поруч із ними та серед них. Гості вдавали, наче не помічають місцевих, а Гербертові батьки вдавали, наче не бачать, що Ольга і їхній син стоять поруч і шепочуться, взявшись за руки.

      – Щасливого Нового року!

      Це був щасливий новий рік. Ольга склала іспит до державної учительської семінарії в Позені. Разом із відзнакою вона отримала безкоштовне місце у гуртожитку для семінаристок. Герберт пишався нею, хоча й ревнував, що навчання і знання мають для неї таке велике значення, і був незадоволений від думки про те, якою самостійною вона стала, незалежною від родини, від чужих суджень, від нього. Вона була певна, що вони не зможуть побратися, але хлопець не розумів чому і міг думати тільки про те, що він їй не потрібен. Лише потрапивши до лав гвардії після абияк складених іспитів, він зміг забути про ревнощі та неприємні відчуття і почав пишатися собою так само, як пишався Ольгою.

      Він СКАЧАТЬ



<p>13</p>

До 1934 року неофіційна нагорода для найшвидшого лайнера, що долав Атлантичний океан.