Название: Katolik Prusak Nazista
Автор: Adam Wielomski
Издательство: OSDW Azymut
Жанр: Философия
isbn: 978-83-65806-57-4
isbn:
Dyktaturę należy odczytywać jako ważny głos katolickiego konserwatysty w sprawie środków, jakimi świeżo ustanowiona Republika Weimarska – czyli pokonane w I wojnie światowej Niemcy, mocno osłabione, pozbawione władzy cesarskiej i wyposażone w chwiejny ustrój – winna walczyć z zagrożeniem komunistycznym. Dyktatura w nowo powstałej republice to proteza autorytarnej władzy cesarskiej. Jako pierwszy publicznie scharakteryzował w ten sposób poglądy polityczne Carla Schmitta znany prawnik (światopoglądowo liberalny katolik, odrzucający ideę państwa konfesyjnego) Richard Thoma, opisując jego krytykę parlamentaryzmu i pochwałę dyktatury. Tenże liberalny profesor prawa stwierdza, że w Schmittiańskiej teorii prawno–politycznej kryje się niewyrażone wprost przekonanie, że sojusz między nacjonalistycznym dyktatorem i Kościołem katolickim może być realnym rozwiązaniem, które doprowadzi do definitywnej restauracji porządku, dyscypliny i hierarchii229.
W literaturze współczesnej podobnie ujmuje problem Nicolaus Sombart, piszący, że cała myśl prawno–polityczna Schmitta to jedna wielka reakcja na porażkę 1918 roku, upadek cesarstwa i rzekomo niesprawiedliwe postanowienia Traktatu Wersalskiego, pozbawiające Niemcy 15% terytorium, narzucające im spłatę reparacji wojennych i niweczące marzenia o stworzeniu imperium. Sombart pisze, że „centralnym, egzystencjalnym tematem jego życia są Niemcy cesarskie” i „katastrofa 1918 roku ”230. Identycznie argumentuje francuska badaczka Sandrine Baume: „Generalna orientacja doktryny Schmittiańskiej jest łatwa do wyjaśnienia za pomocą traumy politycznej po I wojnie światowej i po upadku cesarstwa”231. Rüdiger Altmann słusznie więc nazywa Schmitta mianem „analityka interim”, pomiędzy upadłym cesarstwem a nową formą polityczną, która jeszcze nie powstała232.
4. Teologia polityczna233
Zaraz po publikacji Romantyzmu politycznego Carl Schmitt dostaje etat profesora prawa na uniwersytecie w prowincjonalnym katolickim mieście Greifswald (1921), a rok później w nadreńskim Bonn (1922). W czasie pracy na tych uczelniach pisze dwie niewielkie, ale bardzo głośne prace z zakresu stosunków pomiędzy religią a polityką, a mianowicie Teologię polityczną (1922) oraz Rzymski katolicyzm i polityczną formę (1923). Książki te należy potraktować nie tylko jako rozprawki naukowe, lecz również jako wyraz jego sympatii dla katolicyzmu politycznego, a szczególnie dla partii Zentrum.
Teologia polityczna (1922) przyniosła Schmittowi wielki rozgłos. To w niej stworzył i rozpropagował tytułowe pojęcie we współczesnej literaturze politologicznej. Ta krótka rozprawka stanowi jeden z najważniejszych głosów polemicznych z dominującym na niemieckich uniwersytetach na przełomie XIX i XX wieku pozytywizmem metodologicznym, zakładającym programową neutralność badacza wobec religii, co oznaczało praktycznie przymus przyjęcia postawy agnostycznej234. Symbolem tej metodologii w nauce niemieckiej był wtenczas Max Weber, którego Schmitt był przecież, przez krótki czas, seminarzystą235.
Rozprawa o Teologii politycznej stanowi polemikę z agnostyczną i liberalną metodologią Webera, rozdzielającą fakty od wartości i uzależniającą rozwój idei od warunków społecznych236, jak również i z socjologią marksistowską przyznającą prymat ekonomii (baza) nad religią, ideologiami i prawem (nadbudowa). Schmitt ogłosił bowiem, że to nie ekonomia, nie uwarstwienie społeczne, lecz religia warunkuje ludzkie spojrzenie na świat, przede wszystkim na instytucje polityczne i prawo237.
Pracując na niemieckim uniwersytecie w warunkach pozytywistycznego reżimu metodologicznego, młody katolicki konserwatysta nie mógł sobie pozwolić na otwartą deklarację swojego religijnego spojrzenia na świat. Postawa taka uznana zostałaby za zaangażowaną, a więc nienaukową. Badacz mógł jednak skupić się na mierzalnym wpływie religii na politykę i prawo, o ile nie będzie zajmował otwartego stanowiska w kwestii prawdziwości samej wiary. Czyli panujący reżim metodologiczny pozwalał badać fakty społeczne, o ile naukowiec unikał deklaracji aksjologicznych. Dlatego Schmittiańskie skupienie się na problematyce wpływu religii i teologii na politykę należy interpretować jako zawoalowaną deklarację o charakterze religijnym, w dodatku (skrycie) polemiczną w stosunku do królującego weberyzmu i marksizmu238.
Kwestia religijna musiała być dla Carla Schmitta ważna w tym okresie, ponieważ tematyce wpływów chrześcijaństwa na naukę o państwie poświęcił liczne prace: Widzialność Kościoła (Die Sichtbarkeit der Kirche. Eine scholastische Erwägung, 1917), Teologię polityczną (1922), Rzymski katolicyzm i polityczną formę (1923), a także obszerne partie dwóch znanych nam już rozpraw: Romantyzmu politycznego (1919) i Dyktatury (1921). Liczba i obszerność tych tytułów pozwala stwierdzić, że we wczesnym okresie działalności naukowej niemiecki konserwatysta był dosłownie zafascynowany aspektem racjonalno–organizacyjnym Kościoła katolickiego (eklezjologia, dogmaty), w którym widział źródło nowożytnej nauki o prawie publicznym i o państwie239.
Czym jest teologia polityczna? Schmitt nigdy sam precyzyjnie tego terminu nie zdefiniował240. W pierwszym zdaniu 3 rozdziału Teologii politycznej pisze jednak słowa, które służą badaczom do odtworzenia takiej definicji: „Wszystkie istotne pojęcia z zakresu współczesnej nauki o państwie to zsekularyzowane pojęcia teologiczne”241. Jest to podstawowa wskazówka, jak należy rozumieć ten termin: jako teorię analogii pomiędzy pojęciami teologicznymi a tymi, które dotyczą nowoczesnej nauki o państwie (niem. termin Staatslehre). Problematyka zdefiniowania, czym jest i co mieści się w zakresie teologii politycznej, posiada znaczącą literaturę przedmiotu, gdyż kwestia ta wywołuje żywe dyskusje pośród badaczy. Dzieje się tak z tego powodu, że jedni z nich przyjmują w tym względzie stanowisko ortodoksyjnie Schmittiańskie242, podczas gdy inni dokonują rozszerzających interpretacji tego pojęcia, próbując dowieść, że w zakresie jej zainteresowań mieści się całokształt relacji pomiędzy wiarą, religią i kościołami a polityką243. Autor niniejszej pracy zgadza się z tymi pierwszymi badaczami, którzy stoją na stanowisku, że koncepcja ta polega na doszukiwaniu się tylko i wyłącznie analogii pomiędzy pojęciami teologicznymi a pojęciami ustrojowymi, aby ostatecznie wykazać, że nowożytne myślenie w nauce o państwie ma u swojego źródła myślenie za pomocą symboli religijnych. Schmitt sprzeciwiał się nazywaniu mianem teologii politycznej innych zjawisk politycznych niźli owe analogie244.
W pismach Carla Schmitta z interesującego nas okresu znaleźć możemy kilka zasadniczych analogii wskazujących, że nowożytne pojęcia prawno–polityczne mają swoje źródło w teologii:
1) Papież – suweren. СКАЧАТЬ
229
R. Thoma,
230
N. Sombart,
231
S. Baume,
232
R. Altmann,
233
Podrozdział ten i następny stanowią skrót rozważań zawartych w naszej rozprawie
234
Zob. np. É. Durkheim,
235
Pierwsze 3 rozdziały ukazały się jako oddzielny tekst w pracy zbiorowej poświęconej M. Weberowi, jako
236
Na temat skomplikowanych relacji zapożyczeń i sporów C. Schmitta względem M. Webera literatura przedmiotu jest znacząca – zob. G.L. Ulmen,
237
Na temat relacji C. Schmitta do K. Marxa zob. C. Herrera,
238
J.–C. Monod,
239
U. Bröckling,
240
F. Balke,
241
C. Schmitt,
242
A. d’Ors,
243
Zob. E.W. Böckenförde,
244
C. Schmitt,