Ziemia jałowa. Magdalena Okraska
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Ziemia jałowa - Magdalena Okraska страница 1

Название: Ziemia jałowa

Автор: Magdalena Okraska

Издательство: OSDW Azymut

Жанр: Биографии и Мемуары

Серия:

isbn: 978-83-64526-71-8

isbn:

СКАЧАТЬ target="_blank" rel="nofollow" href="#i000000030000.jpg" alt="Ziemia jałowa"/>

      Autor tekstu i zdjęć: MAGDALENA OKRASKA

      Redakcja i korekta: BEATA JANKOWIAK-KONIK

      Projekt okładki, skład i łamanie: SYLWIA ŁYSIK

      © Copyright by Magdalena Okraska, 2018

      © Copyright by Trzecia Strona, 2018

      Żadna część ani całość niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody wydawcy z wyłączeniem materiałów rozpowszechnianych na zasadzie wolnych licencji.

      Wydanie I

      ISBN 978-83-64526-71-8

      Trzecia Strona

      03–978 Warszawa, ul. Ateńska 6/93

      www.trzeciastrona.pl

      e-mail: [email protected]

      Konwersja: eLitera s.c.

      Reportaż! Fakty to nie wszystko

      w serii:

      Jacek Matecki, Co wy, …, wiecie o Rosji?!

      Jacek Matecki, Dramat Numer Trzy

      Witold Repetowicz, Nazywam się Kurdystan

      Piotr Ciszewski, Robert Nowak, Wszystkich nas nie spalicie

      Ludziom, o których zapomniano

      W okolicach zawierciańskiej huty żelaza, w dzielnicy Warty, powstały wraz z hutą ceglane budynki mieszkalne, z zewnątrz przypominające śląskie familoki. W „nowych czasach” mieszkańcy starali się, jak mogli – dorabiali własnym sumptem łazienki, wymieniali okna na plastikowe, ale wciąż warunki nie są tam zbyt komfortowe. Rynkowa cena kawalerki w takiej kamienicy to 40 tysięcy złotych (stan na rok 2016). Chętnych nie ma.

      …

      To są zawsze historie o karze i nagrodzie.

      Historie, w których to, że leżymy w nocy w ciepłym łóżku, wstajemy rano i jemy śniadanie w ciepłej kuchni, nasza lodówka mieni się produktami spożywczymi, a potem zakładamy odpowiednie do pory roku ubrania i jedziemy do szkoły lub pracy – wydaje nam się naturalną koleją rzeczy. Język, którym mówimy o domu, pracy, obiedzie, wycieczce, łóżku, jest całkowicie przezroczysty. Posiadanie i pozycja społeczna są w nim nagrodą za zapobiegliwość, pracowitość, wysiłek.

      Albo – po prostu istnieją jako najnaturalniejsze na świecie.

      Po drugiej stronie są staruszki wyrzucane po dekadach z mieszkań na podstawie podejrzanych aktów notarialnych.

      Po drugiej stronie są zagrzybione mieszkania komunalne z resztkami czegoś, co kiedyś było tapetą, wilgotne, bez podłóg i własnej ubikacji. Mieszkania, z których trzeba czasami zimą wychodzić, by się ogrzać gdzie indziej.

      Po drugiej stronie są kobiety z piętnastocentymetrowymi ciemnymi odrostami na blond włosach i obgryzionymi do krwi skórkami przy paznokciach, które mają przy sobie kilka złotych na marchew, cebulę i porcję rosołową kurczaka na obiad.

      Zmęczeni mężczyźni za kierownicami samochodów dostawczych o piątej rano w sobotę.

      Dzieci w starych butach albo śmierdzącej gumą chińszczyźnie za kilka złotych – jeśli rodzina miała szczęście.

      Ludzie o niezapamiętywalnych twarzach, stojący w kolejce przed drzwiami fundacji pomocy ubogim, drzwiami, na których widnieje napis: „Osobom nietrzeźwym żywności nie wydajemy”.

      Jeśli w ogóle o nich myślimy, to w kategoriach kary.

      Czegoś w życiu wcześniej nie dopatrzyli, nie postarali się wystarczająco, nie byli rzutcy, nie próbowali. Nie ryzykowali, nie pomnażali kapitału. Nie zaczęli nawet od mitycznego jednego stoiska na bazarze, z którego, jak wiadomo, bardzo łatwo jest stworzyć sieć sklepów. Nie rzucili wszystkich sił, by wyprowadzić się z zimnego mieszkania (dokąd?) lub, jeszcze lepiej, z zapomnianego przez Boga i ludzi miasta. Nie kształcili się i nie kształcili dzieci. Nie kupili im nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, nie opłacili korepetycji. Pozwolili biegać godzinami po podwórku, gdy sami czekali w kolejce do pośredniaka albo do wydziału gospodarki komunalnej, żeby złożyć kolejny wniosek o mieszkanie socjalne, które – naszym zdaniem – im się nie należy, a przynajmniej nie nazbyt szybko, bo przecież wypili dzień wcześniej trzy piwa śląskie mocne zamiast zainwestować w rozwój osobisty.

      Zmęczeni, zdenerwowani, w tanich ciuchach, bez dorównujących naszym kompetencji społecznych i zawodowych, muszą nam wciąż udowadniać, że zasłużyli.

      Na ciepłą wodę w kranie w kuchni.

      Na ogrzewanie inne niż kaszląca koza w rogu.

      Na jedną tonę węgla przez długą polską zimę.

      Na worki dziecięcych używanych ciuszków, z których wyrośli potomkowie „dobrej pani”.

      Muszą pisać podania o pościel, garnek, bilet miesięczny i śniadanie. O to, co my mamy na co dzień i nad czym nie zastanawiamy się zbyt często, bo przecież zasłużyliśmy – i nikt nas nie będzie pytał, ile piw wypiliśmy w sobotni wieczór ani rozliczał z kupienia paczki delicji zamiast kostki pożywnego smalcu.

      Ci, których kolorowy pociąg z napisem „Transformacja” powiózł wesoło daleko w przód, nie są w stanie po prawie trzech dekadach zrozumieć, że ta sama zmiana zostawiła daleko w tyle setki tysięcy czy miliony ludzi z wielkich i małych ośrodków. Owszem, po 4 czerwca 1989 roku byli „jacyś bezrobotni”, bo w postawionym na głowie kraju nagle ludzkich rąk zaczęło być za dużo. Ale nikt z beneficjentów sytuacji nie wnikał w losy pana Heńka z prywatyzowanej huty, pani Marioli z niepotrzebnego nagle osiedlowego magla czy pana Zdzisława z zamykanej odlewni. Po co, skoro kolorowy pociąg pędził przed siebie w stronę Europy, a żeby z niego nie wypaść, trzeba było mocno trzymać się na zakrętach? Trudno odwracać się w pędzie.

      Plan Balcerowicza to wyrok śmierci dla mniejszych ośrodków, gdzie nie było wiele prócz przemysłu dającego zajęcie wszystkim chętnym rękom. Życie, które od przedwojnia toczyło się wokół kopalni, huty, odlewni czy wytwórni, kilka razy zamigotało i przygasło. Próby reanimacji trupa (zakładanie kolejnych spółek, chaotyczne przejmowanie zakładów przez pracowników) zazwyczaj były krótkotrwałe i okazywały się nieskuteczne. Jak mantrę powtarzano: sprzedać, sprzedać, najlepiej z zyskiem.

      Czyim?

      Na pewno nie tych, o których jest ta historia.

      Język mówienia i pisania o zbrodni transformacji także jest naznaczony przezroczystością, jakby używane do opisu pewnych procesów słowa, ze swoją obojętnością i okrągłością, przekazywały obiektywną prawdę i jakby jednocześnie bardzo uważano, żeby jednak nie zabarwić ich emocjonalnie, nie zająć stanowiska, nie stanąć po żadnej СКАЧАТЬ