Название: Eesti ühiskond kiirenevas ajas
Автор: Triin Vihalemm
Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU
Жанр: Зарубежная деловая литература
isbn: 9789949775231
isbn:
Saar (2002: 280) toob välja, et transformatsiooniperioodi alguses kuulusid edukate gruppi eelkõige kõrgharitud mehed, kelle seas oli enam eesti keelt kõnelevaid suuremate linnade elanikke (eeskätt tallinlasi), keda iseloomustasid ettevõtlikkus, initsiatiiv, riskijulgus ja sotsiaalsed sidemed ning kes pidasid stratifikatsiooni süvenemist paratamatuks, turumajanduse „loomulikuks“ kaasnähtuseks. Muutustega vähem kohanenute gruppides andsid tooni väikelinnade ja maapiirkonna elanikud, sotsialismiajal tööstuses ja põllumajanduses rakendust leidnud inimesed, aga ka see osa elanikkonnast, kelle jaoks rafineerimata vahendid, mille abil oma heaolu parandada, ei olnud vastuvõetavad (nt intelligentsi esindajad jt).
Suurte struktuursete muutuste perioodil on üldiselt täheldatud suuremat sotsiaalse mobiilsuse ulatust (liikumist ühest sotsiaalsest kihist teise). Lisaks suureneb (mõnel juhul ka väheneb) põlvkondadevahelise sotsiaalse mobiilsuse tõenäosus. Sotsiaalse mobiilsuse probleemiga ning seda tingivate teguritega, nagu sotsiaalne päritolu, haridus, põlvkondadevaheline dünaamika ja töötee, on põhjalikumalt tegelenud Saar ja Helemäe (1998); Helemäe, Saar ja Vöörmann (2000) jt. Keskendudes turumajanduse tingimustes avanenud tööturuvõimaluste rakendumisele ja karjäärimuutustele põlvkondadevahelises võrdluses, teeb Helemäe järelduse (2011), et noore põlvkonna suurele mobiilsusvõimekusele transitsiooniperioodi alguses aitasid kaasa nii hariduslik ressurss kui ka uued oskused strateegilistes valdkondades, mis ei olnud nõukogude perioodile omased. Nüüd aitasid need karjääriredelil kiiresti tõusta. Seevastu vanematele põlvkondadele said saatuslikuks nende nõukogude ajal omandatud kogemused ja hõivatud positsioonid, mille tõttu karjääri jätkamine teatud valdkondades võis muutuda võimatuks.
Kihistumise ja mobiilsuse uuringutega on tihedalt seotud täiskasvanute koolituse ja elukestva õppe uuringud, millega Tallinna Ülikoolis on aktiivselt ja järjekindlalt tegeldud alates 1997. aastast. Koos statistikaametiga on korraldatud kaks suurt küsitlust, 1997 ja 2007, tulemusi analüüsitud mitmes kogumikus (Helemäe, Saar ja Vöörmann, 1998; Helemäe, Saar ja Vöörmann, 1999; Vöörmann, 2001; Põder jt, 2009) ja paljudes artiklites, sealhulgas sellistes, kus Eesti olukorda ja arengut võrreldakse teiste Euroopa maadega (vt nt Saar ja Helemäe, 2008; Saar jt, 2013; Saar, Täht ja Roosalu, 2014; Saar, Unt ja Roosmaa, 2014).
Argielu Eestis
Eespool käsitletud töö, vaba aja ja perekonna uuringud TA ajaloo instituudi sotsioloogide poolt jätkusid 1980.–1990. aastatel ja uuel sajandil viie mahuka esindusliku küsitlusega, mille tulemused on esitatud neljas Anu Naruski ja Leeni Hanssoni toimetatud kogumikus (Narusk, 1994, 1999a; Hansson, 2004, 2009).
Valimis oli suuri erinevusi, olulisi lahknevusi oli ka küsimustikes (vt lähemalt Hansson, 2009: 256, 259). Siiski võimaldavad kogumikes esitatud andmed ja üldistused saada mitmekülgse pildi olude, arusaamade ja hoiakute muutumisest teel nõukogulikust ühiskonnast majanduskriisieelsesse tänapäeva Eestisse.
Kogumikes esitatud andmed täpsustavad paljudes publikatsioonides, k.a käesolevas raamatus, esiletoodud tendentse. Nii näiteks näeme 1985. aasta ja 1993. aasta küsitlustulemusi võrreldes kultuuri tähtsuse vähenemist taasiseseisvumise järel, millest tuleb juttu kultuurisuhte muutumise peatükis (3.1). 1985. aastal oli kultuurihuvide rahuldamine (lugemine, teatris, kinos käimine jne) tähtis 65 %-le eesti meestest ja 83 %-le eesti naistest, 1993. aastal vastavalt 33 %-le ja 66 %-le. Andmed näitavad ka kultuuriasutustes käimise, raamatute ja ajalehtede-ajakirjade lugemise langust jms (Järve, 1994; Saar, 1994).
1998. aasta küsitlustulemustest kokkuvõtet tehes tõdeb Anu Narusk, et enamik Eesti inimesi oli turumajandusele üleminekuga (periood 1991–1994) kaasnenud hirmudest ja ebamugavustundest üle saamas ning olukord oli teatud määral stabiliseerunud. Inimeste rahulolu mitme eluvaldkonna ja eluga üldse oli veidi kasvanud (Narusk, 1999b: 5).
2003. aasta küsitlustulemusi kokku võttes tõdetakse, et perioodil 1998–2003 jätkus positiivsete muutuste kinnistumine, millele toetus ka kasvav rahulolu eluga üldiselt, pere majandusliku olukorraga ja tervisega (Laidmäe ja Allaste, 2004: 119–120).
Küsitlus „Eesti 2008: töö, kodu ja vaba aeg“ toimus kiire majanduskasvu järgsel ajal varasügisel, kui enamik vastajaist ei tunnetanud majanduskriisi veel omal nahal, kuigi majanduskasv oli selleks ajaks juba miinuses. Eluga rahulolu oli 2003–2008 märgatavalt kasvanud (Laidmäe, 2009: 117), samuti rahulolu eluasemetingimustega (Ojamäe ja Paadam, 2009: 100).
Majanduskasvu ja üldise rahulolu tõusujoones areng rohkem kui kümne aasta jooksul pärast taasiseseisvumist asendus mõned kuud pärast 2008. aasta küsitlust kiire langusega. Töö, kodu ja vaba aja küsitlused võimaldavad mõnevõrra täpsemalt jälgida Eesti iseseisvumise aja, stabiliseerumise perioodi ja majandusliku tõusuaja kajastumist inimeste arusaamades ja hinnangutes.
Selle uurimissuunaga on mõneti seotud elutingimuste ja vaesuse uurimine Tartu Ülikooli sotsioloogia osakonnas Dagmar Kutsari ja Avo Trummi juhtimisel. Sellealaseid mahukaid uuringuid ei ole palju, aga neil on suur praktiline ja tunnetuslik väärtus.
1990ndate teisel poolel viidi Oslos asuva Rakenduslike Sotsiaalteaduste Instituudi koordineerimisel kahel korral (1994 ja 1999) läbi ulatuslik elutingimuste uuring Põhja- ja Baltimaades (NORBALT) (vt Kutsar, 1997). Vaatluse all olid majanduslikud ressursid, tervislik seisund, tööhõive ja töötingimused, eluase, sotsiaalsed kontaktid, poliitilised hoiakud, turvatunne ja elukohavahetuse kavatsused. Eestis kogutud peamised uurimisandmed ja nende analüüs on esitatud kolmes kogumikus – Grogaard, 1996; Marksoo, 2000 ja Kutsar, 2002. Viimati nimetatud kogumikku võib pidada eriti väärtuslikuks, kuna see võimaldab jälgida elutingimuste muutusi 1990ndatel, seostades neid ka statistikaameti kogutud andmete ja valikuuringutega (leibkondade elujärje uuringud, tööjõu uuringud jt).
1990ndate lõpus hakati Eestis sõnaselgelt rääkima vaesusest. Kopenhaagenis 1995. aastal toimunud ülemaailmse sotsiaalse arengu tippkohtumise järel töötas ÜRO Arenguprogramm (UNDP) välja tegevusprogrammi vaesuse leevendamise riiklike tegevuskavade koostamiseks. Sellega asuti tegelema ka Eestis. Projekti „Vaesuse leevendamine Eestis“ eripäraks kujunes teaduslike analüüside suur maht. See oli üks vähestest riigiasutuste ja sotsiaalteadlaste aktiivses koostöös elluviidud projektidest, mille tulemustel oli suur ühiskondlik tähendus. Vaja oli määratleda Eesti sotsiaalmajanduslikust olukorrast lähtuv vaesuspiir, selle alusel selgitada vaesuse ulatus, struktuur, riskirühmad ja arengujooned, anda hinnang toimiva sotsiaalpoliitilise süsteemi efektiivsusele, kinnitada sihiseaded vaesuse leevendamise konkreetse tegevuskava väljatöötamiseks.
1999. aasta sügiseks esitasid sotsiaalteadlastest, ekspertidest ja sotsiaaltöötajatest koosnenud töörühmad vaesuse leevendamise alusdokumendi, esimese süstemaatilise vaesuse analüüsi Eestis (Kutsar ja Trumm, 1999). Kümme aastat hiljem ilmus statistikaameti ja sotsiaalministeeriumi koostööna valminud kogumik vaesuse tähenduse ja ulatuse muutumisest Eestis alates taasiseseisvumisest (Kutsar, 2010).
Eri põlvkondade eluteed
Peatüki esimeses pooles on kirjeldatud põlvkondliku sidususe uurimise seisukohalt esindusliku näitena kahte Mikk Titma juhitud uuringut – „Eesti 1966. aasta longituud“ ja „Ühe põlvkonna elutee“, mis sisaldavad järjepidevalt samadelt vastajatelt kogutud uurimismaterjali. Neid on põhjust nimetada ka siin, kuivõrd mõlema uuringu andmed koosmõjus annavad märkimisväärse võimaluse mitme 1990. aastatel aktualiseerunud uurimisprobleemi analüüsimiseks.
Esimese СКАЧАТЬ