Suured ekspeditsioonid. 50 rännakut, mis muutsid maailma. Mark Steward
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Suured ekspeditsioonid. 50 rännakut, mis muutsid maailma - Mark Steward страница 6

СКАЧАТЬ Edasi sõitis Beagle Tasmaaniasse ja siis Keelingi saartele (praegu Kookossaared) keset India ookeani. Juuniks olid nad jõudnud Lõuna-Aafrikasse Kaplinna, kuhu jäädi üheks kuuks. Sealt liiguti edasi St. Helena saartele.

pilt

      Karikatuur Darwinist ahvina Prantsuse satiirilise ajakirja La Petit Lune kaanel, avaldatud 1878. aastal.

      Lõpuks, külastanud veel kord põgusalt Brasiiliat, randus Beagle 2. oktoobril 1836 Falmouthis. Fitzroy oli teinud hulga väärtuslikku kaardistustööd, Darwin aga kaasa toonud piisavalt teadmisi ja entusiasmi, et pühendada oma elu loodusloole ja enda suurimale saavutusele – avaldades 1859. aastal „Liikide tekkimise”, mis andis ülevaate tema teedrajavast evolutsiooniteooriast.

      Tähemees

      Juri Gagarin: mees, kes kukkus Maale

      Kiired tungisid läbi Maa atmosfääri ja ereoranž silmapiir tegi läbi vikerkaarevärvilise muutumise: helesinisest tumesiniseni, violetseks ja seejärel mustaks. Milline kirjeldamatu värvigamma!

Juri Gagarin

       MILLAL

      1961

      EESMÄRK

      Esimene inimene Maa orbiidil.

      OHUD JA KATSUMUSED

      Gagarini rakett oleks võinud stardil plahvatada; kui tagasipöördumiseks mõeldud mootorid oleksid tõrkunud, oleks ta võinud orbiidile tiirutama jääda; ta oleks võinud atmosfääri sisenemisel ära põleda; tema katapulteerumine kapslist ja langevarjuga laskumine oleks võinud ebaõnnestuda.

      OLULISUS

      Gagarini ekspeditsioon oli unikaalne saavutus, mis tähistas ühtlasi kosmosevõidujooksu algust, algatades Ameerika Ühendriikide ja Nõukogude Liidu üha tulisema rivaalitsemise teadus- ja tehnoloogiavaldkonnas.

12. aprill 1961

      Kolhoosnik hoolitseb parasjagu koos tütrega vasika eest piiritus Venemaa stepis, kui neile astub ligi ebamaise väljanägemisega kuju. Ta kannab ereoranži kombinesooni, tal on peas valge kiiver ja ta lohistab enda järel mitme meetri pikkust nööri ja kangast.

      „Ärge kartke,” ütleb kuju neile, „ma olen nõukogude inimene nagu teiegi, kes on just tulnud kosmosest. Ma pean leidma telefoni ja Moskvasse helistama!”

      See võõras oli esimene meie planeedilt lahkunud inimene, 27-aastane puusepa ja lüpsja poeg Juri Gagarin, kes oli veetnud eelnenud 89 minutit Vostok 1 pardal Maa ümber tiireldes, saavutades kiiruse kuni 27 400 km/h ja maksimaalse kõrguse 328 km. Ükski inimene polnud seni veel Maast kaugemale rännanud ega kiiremini liikunud.

      Vaid mõned minutid enne kolhoosnikega kohtumist oli ta pidanud taluma tohutut kuumust ja ränka ülekoormust, kui autokabiinist vaevu suurem Vostok 1 kapsel end läbi Maa atmosfääri pressis. Nüüd oli ta rahulik ja ootas koos üllatunud ja erutatud kolhoosnikega helikopterit, mis viiks ta juhtimiskeskusse. Peagi paisatakse uudis Nõukogude riigiraadiosse ja Gagarinist saab maailma kõige kuulsam mees.

pilt

      Mõtlik Juri Gagarin vahetult enne Vostok 1 starti.

pilt

      Teade Gagarini vägiteost NLKP häälekandjas, ajalehes Pravda.

Kosmosevõidujooks algab

      Juri Gagarini maailmamuutev missioon oli esimene auhind kahe ülivõimu – Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide – vahelises võidujooksus. Kosmosevõidujooks oli võitlus kosmose vallutamise nimel Ameerika Mercury projekti ja Venemaa Vostoki programmi vahel. Külma sõja kaht vastaspoolt kihutas takka kihk olla esimene riik, kes saadab inimese kosmosesse, ning see sundis neid matma programmidesse tohutuid rahasummasid. 1961. aasta kevadeks olid mõlemad riigid mehitatud kosmoselennu lävel.

pilt

      ÜLAL: Gagarinit esitleti Nõukogude kangelasena paraadidel kogu maailmas. Pildil paraad Prahas 1961. aastal.

      ALL: Venemaal Moskva näitusekeskuses on vaatamiseks välja pandud Vostoki rakett.

pilt

      Suur osa Vostok 1 kosmoselaevast koosnes kütusemahutitest, mida oli vaja Juri Gagarini orbiidile saatmiseks. Pildil on näha, kuidas mahutid heideti küljest, kui neis olev kütus oli ära kulutatud.

      Ajaloo kulg oleks võinud olla hoopis teistsugune. Ameeriklased olid 24. märtsiks kavandanud Alan Shepardi juhitud Freedom 7 suborbitaallennu, kuid otsustasid enne seda teha veel ühe mehitamata katselennu. Selleks ajaks, kui Shepard viimaks 5. mail 1961 kosmosesse jõudis, oli tema koht ajaloos juba hõivatud.

      Tõele au andes oli Gagarini lend ümber Maa tõesti inimkonna esimese kosmosesammu vääriline saavutus. Shepard oleks teinud vaid mõne minuti kestnud suborbitaalse lennu, kuid Gagarini teekond viis teda tiiruni ümber planeedi, kus ta nägi 89 minuti jooksul nii päikesetõusu kui ka – loojangut.

      Vostok 1 oli mehhaanilise jõu kehastus – selle mootorite tõukejõud oli 4800 kN ja Gagarin pidi taluma missiooni võtmehetkel kuni kuuekordset raskusjõudu. Vostok 1 läkitamiseks läbi Maa atmosfääri kosmose tühjusse läks vaja raevukat energiapurset. Orbiidile jõudnud, jätkas Vostok 1 teekonda itta üle Venemaa steppide ja Siberi taigade ning võttis seejärel suuna üle Vaikse ookeani Lõuna-Ameerika lõunapoolseima tipu poole. Sealt kulges teekond põhja poole üle Atlandi ookeani, Aafrika vihmametsade ja kõrbete kuni Maale naasmiseni emakesel Venemaal.

Esimene inimene kosmoses

      Vostok 1 missioonipäeva hommikul oli Gagarin Kasahstanis Bajkongõri kosmodroomil raketile pääsu oodates rahulik. Temaga oli kaasas varupiloot German Titov. Kaks tulevast kosmonauti olid enam kui aasta jooksul koos töötanud ja Vostok 1 piloodiks saamise nimel üksteiselt mõõtu võtnud. Otsusest Gagarini kasuks anti neile teada 8. aprillil, vaid neli päeva enne missiooni algust. Mõlemad mehed osalesid spetsiaalselt ülesfilmimiseks korraldatud korduskoosolekul, kus Gagarin pidas kohmaka kõne ja Titov vaatas pealt.

      Üheks Gagarini kasuks rääkinud teguriks oli tema väheldane kasv. Kõigest 1,57 meetri pikkusena oli tal vaja vähem ruumi. Samuti oli ta Titovist veidi kergem, mis oli samuti kaalukeeleks missioonil, kus iga sentimeeter ja gramm on arvel.

      Gagarini valimist dokumenteerinud telekaamerad ootasid teda nüüd Vostok 1 niigi kitsukeses sisemuses. Filmilindile jäädvustati stardiprotokolli täitva stardimeeskonna järgi ootava piloodi rahulik nägu.

      Kell 9.07 kohaliku aja järgi oli aeg minna. Leekide ja suitsu kakofoonias pressis kosmoselaev end ülespoole, kannustatuna Gagarini hüüdest: „Поехали!” (Läksime!). Kõigest kümne minutiga oli kosmoselaev kulutanud kütuse kõikidest rakettidest, mis seejärel irdusid, ning kosmose poole tõusis väike kapslike, mis asus tegema tiiru ümber maakera.

      Gagarin raporteeris märkimisväärse asjalikkusega regulaarselt oma edusammudest. 89 minutiga – seda on vähem, kui kulub ühe jalgpallimatši mahapidamiseks – oli täistiir tehtud ja algas missiooni vahest kõige ohtlikum etapp. Vostoki kapsli naasmisel Maa atmosfääri pidi maailma esimene kosmosemees taluma rappumist ja kuumust. Esimene oli tingitud hõõrdumisest, kui kiirelt langev kapsel põrkas vastu Maa atmosfääri välimisi kihte, kuumus aga tekkis atmosfääri sisenemisel, kui kiirelt liikuv õhk hõõrus vastu kapsli seinu, tõstes sellega sisetemperatuuri. Terra firma poole СКАЧАТЬ