Мелодія кави в тональності сподівання. Наталія Гурницька
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Мелодія кави в тональності сподівання - Наталія Гурницька страница 22

СКАЧАТЬ цінних металів на знак подяки за зцілення від хвороб чи здійснення молитовних бажань.

      4

      Траур вдови тривав два роки і ділився на декілька етапів. Найсуворішими були перші три місяці, коли навіть заборонялося піднімати з обличчя вуаль. Суворий траур тривав один рік і один день. Заборонялося робити візити чи покидати дім або помістя. Наступні шість місяців вдова вже могла виходити на прогулянку і робити візити. Ще наступні шість місяців могла відмовитися від крепу і носити просто чорний одяг. Період напівтрауру починався після двох років і тривав від півроку до нескінченості залежно від волі самої вдови.

      5

      Бумазея – тканина з шерсті, переплетеної з шовком. Невиразна, без блиску, використовувалась у період суворого трауру, який тривав рік і один місяць.

      6

      Креп – шовкова тканина, оброблена так, щоб не було блиску.

      7

      Накаслик – тумбочка біля ліжка (діал.).

      8

      Готувальня – туалетний столик (діал.).

      9

      Фамілія – тут: рід.

      10

      Вулиця Курницька – теперішня Кирила і Мефодія, мальовнича вулиця в Галицькому районі Львова на схилах Калічої гори. При ній розміщений (стара частина), заснований у р. Гіацинтом Лобажевським на території колишнього саду монастиря тринітаріїв. У – роках садом опікувався Карл Бауер.

      11

      Сильвестра (День Святого Сильвестра) – Новий рік.

      12

      Верхні Вали – бульвар на місці давніх міських укріплень між вулицею Чарнецького (Винниченка) та Підваллям. Довгі тінисті алеї, висаджені липами, каштанами, кленами, зайняли площу 1,8 га. Цей надзвичайно популярний свого часу променад створив у 1816–1820 роках губерніальний радник Вільгельм Райценгайм.

      13

      Вулиця Карла Людвіга, сучасний проспект Свободи, від 20-х років XIX ст. стала улюбленим місцем променаду львів’ян. 30 липня 1855 року її назвали на честь австрійського ерцгерцога Карла Людвіга.

      14

      Стрих – горище (діал.).

      15

      Квадранс – 15 хвилин (діал.).

      16

      Гуздратися – баритися, гаяти час (діал.).

      17

      Оферма – незграба (діал.).

      18

      Ікона Діви Марії Утішительки – чудодійний образ, написаний 1400 року Яном Венжиком. Завдяки образу Сокаль став одним із найважливіших місць для паломництва на східних землях Речі Посполитої. Під час пожежі 1843 року образ згорів, а його копія, намальована львівським художником Яном Машковським, наново освячена 7 вересня 1848 року. Нині чудотворна ікона знаходиться в польському місті Грубешів у костелі св. Станіслава Костки.

      19

      Звар’ювати – збожеволіти (діал.).

      20

      Алярм – сигнал тривоги (діал.).

СКАЧАТЬ