Vabaduse raamat. 111 teost liberaalsest vaimuloost. Gerhard Schwarz
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Vabaduse raamat. 111 teost liberaalsest vaimuloost - Gerhard Schwarz страница 7

Название: Vabaduse raamat. 111 teost liberaalsest vaimuloost

Автор: Gerhard Schwarz

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Философия

Серия:

isbn: 9789949332434

isbn:

СКАЧАТЬ õpetajate või õpilastega.” (lk 7)*

      Majandusteadus kogu eluks

      Beckeri esindatud rakendust tähistatakse sageli ka mõistega „rational choice approach” (ratsionaalsel valikul põhinev käsitlus). Selle keskseks sisuks on arusaam, et inimesed langetavad oma otsused mõistlikult, see tähendab, et nad kaaluvad erinevate alternatiivide eeliseid ja taamuseid ning valivad siis need, mis toovad neile suurima kasu (suurima rahulolu). Muuhulgas on selle lähtekoha keskseks implikatsiooniks, et inimesed reageerivad ajenditele ennustataval viisil: kui tõuseb mingi kauba või teenuse hind, „nõuavad” inimesed seda kaupa või teenust vähem ja vastupidi. Becker rakendas seda arusaama järjekindlalt inimtegevuse kõikides valdkondades. Nii seletab ta näiteks vanemate otsust soovitavate laste arvu ja lastesse tehtava „investeeringu” suuruse kohta laste „varihinnaga”. Laste arv näiteks langeb, kui paranevad naiste teenimisvõimalused väljaspool perekonda. Seda mitte põhjusel, et vanemate eelistused on järsku muutunud, vaid kuna lapsed on sel juhul „kallinenud”.

      Becker oli ja on põhiliselt huvitatud süsteemsest, s.o ühtsel meetodil põhinevast inimkäitumise selgitamisest. Tema töödel on aga ka oluline tähendus vabaduse ideele. „Rational choice´i” rõhutamisega on Beckeri seisukoht ühtlasi kaitsekõne inimese võimele langetada otsuseid mõistlikult ja ühtlasi nende eest vastutades. Beckeri arvates peetakse inimkäitumist paljude poolt nii liiga ennatlikuks kui ka irratsionaalseks ja tasakaalutuks. Alles hilisemal vaatlusel selgub – seda tõdevad tema uurimused –, et inimesed oskavad oma vabadusega vägagi mõistlikult ringi käia. Seega on Beckeri teos suunatud ka hoiaku vastu, et inimesed tuleb allutada hoolekandele või neile tuleb lausa eestkostet pakkuda, näiteks riigi poolt. Vastupidi, vabadus on tema silmis eeldus selleks, et inimesed suudaksid oma elu kõige paremini ära kasutada.

Matthias Benz

      Gary S. Becker. The Economic Approach to Human Behavior. Chicago & London: University of Chicago Press, 1976, 320 lk. Saksakeelne tõlge: Gary S. Becker. Ökonomische Erklärung menschlichen Verhaltens. 2. Auflage. Tübingen: Mohr/Siebeck, 1993, 351 lk.

      Julien Benda

      La Trahison des Clercs (Intellektuaalide reetmine)

      Julien Benda sündis 1867. aastal Pariisi jõukas, vabamõtlemist hindavas juudiperekonnas. Ülikoolis õppis matemaatikat ja ajalugu. Dreyfusi afäär äratas tema publitsistliku kire. Kuni viiekümnendate eluaastateni isa ettevõtte tuludest elatunud filosoofist ja kirjanikust saab ajakirja Cahiers de la quinzaine kaastöötaja. Ühtlasi teeb koostööd ajakirjale Nouvelle Revue Française (NRF). Kirjutab sotsiaalkriitilisi raamatuid ja poleemilisi artikleid. Filosoofiliselt moodustavad Benda tööd filipika Henri Bergsoni ja tema intuitsionismi vastu. Benda võitleb mõistuse ja valgustamise eest ning ka kõikide põhimõtete – eelkõige õigluse – universaalsuse eest. Ta on radikaalne ratsionalist ja humanist, kes peab end vasakpoolsete sekka kuuluvaks. Põlgab mõistete moodustamise irratsionaalseid vorme, nii nagu ka dialektilist materialismi ja romantilist natsionalismi. Ka eksistentsialism, eriti selle aktiivse „angažeerituse” nõue, ei leia tema heakskiitu. Oma elu lõpul pöördub Benda kommunismi poole ning õigustab isegi stalinistlikke antisemiitlikke puhastusi Prahas ja Budapestis 1949. ja 1952. aastal. Benda sureb 1956. aastal.

      „Ainus poliitiline süsteem, mida intellektuaal saab pooldada ilma endale truudust murdmata, on demokraatia, sest tänu isikuvabaduse, õigluse ja tõe kõrgeimatele väärtustele pole see praktiline.” (lk 59)*

      „Tänapäeva kodanlusele, keda hirmutavad vastasklassi edusammud ja kes kõhetub ainsast murest, kuidas kaitsta oma privileegide jäänukeid, on iga annus liberalismi vastik.” (lk 195)*

      Paljude debattide allikas

      Nagu kõik Benda teosed, nii äratas ka 1927. aastal ilmunud „La Trahision des Clercs” tohutut tähelepanu. Bendale heideti tema mõistusele tuginemise pärast ette külmust ja südametust. Noriti tema filosoofiliste definitsioonide, mis ei vastanud täielikult erialasele žargoonile, ja polemiseerimise kallal. Tänu uustrükkidele 1950. ja 1970. aastatel vallandas see raamat ka pärast Benda surma Prantsusmaal ikka ja uuesti debatte intellektuaalide rolli ja nende suhtumise üle ühiskondlikesse võimupositsioonidesse. Iseäranis jätkas Benda mõtete edasiarendamist Alain Finkielkraut oma teoses „La Défaite de la pensée” (1987; Mõistuse lüüasaamine).

      „Moodne inimsugu ei oota meestelt, kes peavad end tema õpetajateks, mitte tee näitamist, vaid ta soovib, et need teda teenindaks. Enamik neist on sellest imetlusväärse kiirusega aru saanud.” (lk 196)*

      „Ei” poliitilisele kirele

      Benda tegeleb „La Trahision des Clercs`is” vaimse eliidi sõltumatuse säilitamisega. Ta hoiatab vaimuinimesi nii enda sidumise eest praktilise poliitikaga ja aktiivse („angažeeritud”) positsiooni võtmise kui ka põhimõtteliselt igasuguse väärtusrelativismi eest. Hilisemate Natsi-Saksamaa sündmuste ja nendega kaasnenud (muuseas tänaseni ületamatu) intellektuaalse eliidi põhjaliku politiseerimise suhtes on 1927. aastal ilmunud teos lausa prohvetlik. Igasugune „poliitiline kirg”, nagu Benda seda nimetab, tuleb intellektuaali poolt endas kas täielikult maha suruda või kui sellega siiski kaasa minna, „siis kriitiliselt suhtudes” (lk 113)*. Intellektuaalid on Benda silmis „kategooria inimesi, kelle tegevus pole juba oma olemuselt suunatud praktilistele eesmärkidele” – need on „inimesed, kes otsivad rahuldust kunstis, teaduses või metafüüsilises spekulatsioonis” (lk 111)* nagu filosoofid, kirikutegelased, kirjanikud, kunstnikud ja teadlased. Oma ülesandeks määratleb Benda vaimse askeesi, asudes seejuures absoluutsete, igaveste ja huvidevabade väärtuste nagu mõistuse, vabaduse ja õigluse kaitsele. Olevat mõttetus, et ühiskonnavormid ja normid peaksid vastama konkreetsetele kohalikele ja ajalistele asjaoludele ning polevat seetõttu võrreldavad. Benda sõnutsi on õigluse väärtus universaalne. Kõige teravam on raamatu hilisemate uustrükkide eessõna, mille ta kirjutas 1946. aastal. Seal ei kritiseeri ta karmilt mitte üksnes saksa, vaid ka prantsuse tollaseid intellektuaale. Eriti allergiline on Benda mõiste „kord” kui demokraatia vastandi ja demokraatia jaoks häda-vajaliku vaenlase suhtes. Demokraatia kaasavat just individuaalsete vabaduste privilegeerituse toel endasse loomuliku ja seejuures kahjutu korratuse momendi. Raamatu hilisemate uustrükkide eessõnas nuhtleb Benda reetmisena ennekõike kolme hoiakut: 1) totalitaarse riigi ülistamist; 2) perekonna kui kõikehõlmava organismi ülistamist ja indiviidi eitamist ning 3) sümpaatiat ühiskonna seisusliku korra vastu.

Karen Horn

      Julien Benda. La Trahision des Clercs. Paris: Les Cahiers Rouges, Editions Grasset, 2003, 334 lk. Saksakeelne tõlge: Julien Benda. Der Verrat der Intellektuellen. München: Hanser, 1978, 253 lk. Ingliskeelne tõlge: Julien Benda. The Treason of the Intellectuals. New Brunswick, N.J.: Transaction Publishers, 2007, 244 lk.

      Peter Berger

      The Capitalist Revolution (Kapitalistlik revolutsioon)

      Peter Ludwig Berger sündis 1929. aastal Viinis. 1946. aastal rändas välja USA-sse ja lõpetas seal oma sotsiaalteaduslikud õpingud. 1952. aastal sai temast USA kodanik. Berger õpetas sotsioloogiaprofessorina ja tegutses uurijana mitmetes Ameerika ülikoolides. Viimati oli Bostoni Ülikooli Institute for the Study of Economic Culture direktor. Berger on pälvinud mitmeid rahvusvahelisi autasusid; 2000. aastal omistati talle Ludwig Wittgensteini auhind. Toetudes Alfred Schützi fenomenoloogilisele meetodile, aitas Berger kaasa reaalsuslähedase, see tähendab ka praktilise sotsioloogia õitsele puhkemisele. Bergeri tööd hõlmavad laia teemaderingi. Tähelepanuväärsed on tema religiooni-sotsioloogilised tööd. Samuti on Bergeri tööd moderniseerimise teooria ja Kolmanda Maailma arengu teemadel aidanud kaasa teaduse edenemisele.

      „Individuaalse autonoomia СКАЧАТЬ