Gort Ashryn I osa. Enne viimast sõda. Leo Kunnas
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Gort Ashryn I osa. Enne viimast sõda - Leo Kunnas страница 13

Название: Gort Ashryn I osa. Enne viimast sõda

Автор: Leo Kunnas

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Зарубежная фантастика

Серия:

isbn: 9789949475230

isbn:

СКАЧАТЬ style="font-size:15px;">      Kas inimene oleks võimeline elama või tahaks elada sellises keskkonnas, isegi kui tuleviku tehnoloogia peaks seda võimaldama, milles ma kahtlen? Mis sa arvad, kui föderaalvalitsus korraldaks koloniseerimiskampaania, mille loosungiks oleks „Tere tulemast, me pakume teile elamisvõimalust põrgus!” Kui palju vabatahtlikke leiduks?

      Samas kujutan hästi ette, kui ebameeldiv ja raske võis ar’ashw’arhanghiritest sõduritele olla teenistus ja eriti lahingutegevus Paradise Valleyl, Vähemalt sama vihkamisväärne, kui ühele heale jalaväelasele tundub teenistus gaasihiiglastel, asteroididel või tulikuumadel atmosfäärita planeetidel. Me loome sellistes kohtades tugipunkte tõesti ainult juhul, kui selleks sunnib sõjaline hädavajadus, samuti nagu ar’ashw’arhanghirid ei oleks ilmselt Paradise Valleyl sõjaväebaasi asutanud, kui nad poleks sealt neid õnnetuid usklikke eest leidnud. Kuna nad leidsid sealt koloonia, tegid nad loogilise järelduse, et planeedil on inimkonna jaoks sõjaline tähtsus ning rajasid sinna oma tugipunkti.

      Kõigest sellest võib teha vaid ühe järelduse – meil on raske leida ideaalsemat liitlast kui ar’ashw’arhanghirid, sest meie ja nende elukeskkondade vahelise kokkupuute faktor on null, seega me ei sega üksteist mitte mingil moel. Ning nad peavad sõlmitud lepingutest kinni, kuna neil puudub põhimõtteline arusaam, et neid võidaks üldse murda.

      Me sõlmisime nendega lepingud ning peame neist kinni, kuna see on meile kasulik. Muuseas, vastutasuks koloniseerimisõiguse eest seitsmendas sektoris loovutasid nad meile omakorda kõigi maasarnaste planeetide koloniseerimisõigused oma territoriaalses ruumis, kokku viiel planeedil, muuhulgas ka Shaula Kolmel, mis on üheksakümmend kuus protsenti Maa analoog.

      Mu poiss, võin öelda, et see koht on tõeline pärl! Kui sulle kunagi peaks pakutama võimalust seal teenida või käia, siis haara sellest igal juhul kinni, ja sa ei kahetse,” kuulsin kommodoori ütlevat ja tajusin elatanud, kui mitte juba vana arsti hääles lausa poisikeselikku rõõmu.

      „Sa näed seal Maa analoogi sellisena, nagu see võis olla umbes sada miljonit aastat tagasi, loomulikult mitte igas detailis, aga põhimõtteliselt, ning see on vapustav kogemus. Pole siis mingi ime, et pärast seda, kui valitsus koloniseerimise välja kuulutas, registreerus üle viieteistkümne miljardi vabatahtliku.

      Samas on föderaalvalitsus seadnud planeedile lubatavate kolonistide ülempiiriks kõigest kuussada miljonit, sest valitsuse plaan näeb ette sinna looduspargi ja turismikeskuse rajamist. Kas pole tore, terve planeet kui looduspark! Kui meil, sõjaväelastel, oleks võimalik oma elukohta valida, siis tahaksin ma seal üle kõige elada,” ütles kommodoor vaimustunult.

      Noogutasin mõistvalt. “Tõepoolest, grandioosne plaan. Nüüd ma vähemalt tean, mille eest üle kaheksa tuhande mehe 527. jalaväebrigaadist, 389. erivägede pataljonist ja 1003. tankibrigaadist langes. Nad langesid selle eest, et Shaula Kolmele võiks rajada looduspargi, et kuussada miljonit inimest võiks elada paradiisis ja et miljardid saaks seda külastada. Tõesti, see on väga odav hind. Me oleme tihti palju väiksemate asjade eest võrreldamatult kallimalt maksnud. Ah jaa, unustasin, pluss kakssada viiskümmend tuhat õnnetut ebaseaduslikku kolonisti. Aga nemad ei lähe ju nagunii arvesse, sest nad polnud Maa Föderatsiooni subjektid.”

      “Sa polegi rõõmus?” tundus kommodoor solvununa. Ma poleks temast seda oodanud.

      “On hea teada, mille eest kamraadid langesid. See vähendab ükskõiksust surma suhtes, mis on ju sama nagu ükskõiksus elu suhtes. Ma olen vaimustatud, võib-olla rohkem, kui te arvatagi oskate, kuid vahel ei suuda ma seda piisavalt välja näidata,” vastasin.

      Kommodoor vaikis.“Muide, ar’ashw’arhanghiritel oli alust pidada Paradise Valley koloniste meie mõistes legitiimseteks kombatantideks,” lausus ta mõne hetke pärast.

      Kui mu sõjalise ettevalmistuse üheks alustalaks poleks olnud enesevalitsemise kasvatamine, oleksin ilmselt püsti hüpanud. “Kuidas, palun?!” küsisin vaid mõnevõrra surutud toonil.

      “Kõigepealt, õnnetutel usklikel olid käsirelvad kaasas ning kuna nad tulid Perifeeriast, oli enamik täiskasvanud meestest suure tõenäosusega läbinud kuni kaheaastase kohustusliku teenistuse mõne planeedi või koloonia enesekaitsejõududes. See tähendab, et nad oskasid neid relvi ka käsitseda.

      Vaatamata nende kummalisele maailmavaatele, ei kalduks ma neid usklikke mingiteks jobudeks pidama, sest nõuab, ütleksin, väga suurt julgust, ettevõtlikkust ja organiseerimisvõimet, et korraldada iseseisvalt mitmesaja tuhande inimese kosmoserännak ja koloniseerida mingi planeet ilma föderaalvalitsuse toetuseta.

      Moodsad plasmarelvad kombineerituna minimaalsete taktikateadmiste ja soodsa keskkonnaga võimaldasid neil osutada ar’ashw’arhanghiritele täiesti arvestatavat vastupanu. Paar allikat, mida olen uurinud, hindavad, et vastupanu Paradise Valleyl võis kesta isegi kuni viis-kuus aastat ning ar’ashw’arhanghirid võisid kaotada maabumisele järgnenud sissisõjas kuni kahe-kolme diviisi jagu elavjõudu. Kuid mitte see pole peamine.” Kommodoor pidas lühikese tähendusrikka pausi.

      “Otsustavaks faktoriks, miks nad pidasid Paradise Valleyt sõjaliseks tugipunktiks, sai hoopiski see, et nad ei leidnud sealt mune,” ütles ta seejärel.

      “Mune? Mis mune?” küsisin imestunult.

      “Inimeste mune loomulikult,” kuulsin vastust. “Loodetavasti sa vähemalt tead, et ar’ashw’arhanghirid paljunevad munemise teel, kui me püüame sellele protsessile mingit mõistetavat analoogi leida, ning neil puudub meie mõistes sooline jaotus.”

      Noogutasin mõnevõrra solvunult, sest ega mu teadmised ar’ashw’arhanghirite kohta siis nii puudulikud ka polnud.

      “Kaks mõistuslikku tsivilisatsiooni, kellega nad enne meid olid kokku puutunud, paljunevad samuti munemise teel. Kõik ar’ashw’arhanghirite koduplaneedi kõrgema arengutasemega loomad paljunevad samamoodi. Sellest kõigest tegid nad loogilise järelduse – mõistusliku tsivilisatsiooni üks tähtsamaid tunnusjooni on munemise teel paljunemine. Ar’ashw’arhanghirite sõdurid ei mune ega loomulikult ei kanna nad ka sõjalistel operatsioonidel mune kaasas,” selgitas kommodoor mulle kannatlikult.

      “Ning seega pidid lapsed neile näima vaid – kuidas nüüd öelda – mõnevõrra väiksemat kasvu sõduritena,” ütles arst kurvalt. “Kui rahuläbirääkimiste ajal ar’ashw’arhanghiritele asja selgitati, pidas nende Peahierarh vajalikuks käia isiklikult Maal Senati ees vabandamas, sest munade kahjustamine või hooletusse jätmine on nende ühiskonnas kõige suurem võimalik kuritegu, kusjuures see ei käi mitte ainult nende endi, vaid ka teiste liikide munade kohta. Nende munad vajavad nimelt haudumiseks väga pikka aega ja täpset temperatuuri. Ar’ashw’arhanghirid väidavad, et nende Peahierarh pole kunagi varem nende koduplaneedilt Shaula Kahelt lahkunud, ning meil pole vähimatki põhjust selles kahelda.”

      “Nii et kõik see oli vaid üksainus…mõttetu arusaamatus,” ütlesin resigneerunult.

      “Täpselt nii, kogu see sõda oli suur arusaamatus, sest kummalgi poolel puudusid põrkuvad huvid või vastanduvad poliitilised eesmärgid. Seepärast oligi konflikti lõpetamine ja läbirääkimiste korraldamine suhteliselt lihtne ning tulemused ületasid kaugelt mõlema poole esialgsed ootused. Tavaliselt on selliste lepingute sisuks kas närune, mõlemale poolele hädavaevu vastuvõetav kompromiss või on nõrgem osapool sunnitud lihtsalt suuri järeleandmisi tegema. Seega on neisse kokkulepetesse edasine konflikt juba automaatselt sisse programmeeritud. Just sel põhjusel lähevad lepingud ar’ashw’arhanghiritega inimkonna diplomaatia ajalukku, et nad on nii meile kui ka neile äärmiselt kasulikud.” Seda öeldes kõlas kommodoori hääles pisike uhkusenoot, nagu oleks ta ise lepingule alla kirjutanud.

      “Kuid ar’ashw’arhanghirite СКАЧАТЬ