Ідеї чистої феноменології і феноменологічної філософії. Книга перша. Загальний вступ до чистої феноменології. Едмунд Гусерль
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Ідеї чистої феноменології і феноменологічної філософії. Книга перша. Загальний вступ до чистої феноменології - Едмунд Гусерль страница 29

СКАЧАТЬ притямне життя нашого Я є сталим актуальним або неактуальним сприйманням. Світ речей і наше тіло в ньому повсякчас існує в нашому сприйнятті. Як же тепер можна виокремити саму свідомість як конкретне буття в собі й усвідомлене в ній, сприйняте буття як таке, що постає «перед» свідомістю і як «саме по собі та для себе»?

      Спочатку я медитую як «наївна» людина. Я бачу і схоплюю саму річ у її втіленості. При цьому я часто помиляюся і не лише щодо сприйнятих властивостей, а також щодо самого існування. Я підданий ілюзії або галюцинації. Тоді сприйняття не є «справжнім» сприйняттям. Але якщо воно є справжнім, а це означає, що його можна «підтвердити» в актуальному зв’язку досвіду і, мабуть, за допомогою конкретного досвідного мислення, тоді сприйнята річ справді тілесно дана в сприйнятті як направду саме вона. При цьому сприймання являє себе, якщо розглядати його просто як усвідомлення, незважаючи на тіло та тілесні органи, як щось позбавлене сутності, як порожнє глядіння порожнього «Я» на сам об’єкт, яке у дивний спосіб торкається його.

      § 40. Первинні та вторинні властивості. Тілесно дана річ як «просте явище» «фізично істинного»

      Якщо я як «наївна» людина, «обманута чуттєвістю», відмовився продовжувати такі рефлексії, то як «наукова людина» я згадую про відоме розрізнення вторинних і первинних властивостей, згідно з яким специфічні чуттєві властивості повинні бути «лише суб’єктивними», а «об’єктивними» є тільки геометрично-фізичні властивості. Колір, звук, запах і смак речі тощо хоч би як «живо» вони являли себе як належні до її сутності, є не справжніми самі і як такі, що являють себе, а лише «знаками» певних первинних властивостей. Утім якщо я згадаю відомі вчення фізики, то відразу побачу, що ці улюблені багатьма твердження не можуть мати літеральне значення: ніби насправді простим явищем є лише «специфічні» чуттєві властивості сприйнятої речі; адже це означало б, що «первинні» властивості, які залишаються після усунення цих вторинних, належать речі в її об’єктивній істині, разом з іншими такими властивостями, які не можуть постати як явище. Так зрозумілі старі закиди Барклі мали б рацію, а саме, що протяжність, це ядро сутності тілесності та всіх первинних властивостей, не можна помислити без вторинних. Ба більше, весь уміст сутності сприйнятої речі, який постає втіленим з усіма її властивостями і всіма, які можна сприйняти, є «простим явищем», а «справжня річ» є річчю фізикалістської науки. Коли вона визначає дану річ винятково завдяки таким поняттям, як атоми, іони, енергії тощо і повсякчас як просторові процеси, єдиними характеристиками яких є математичні вирази, то має на увазі щось трансцендентне щодо втіленого змісту речі. Тоді вона не може мати на увазі річ навіть як таку, що перебуває в природному чуттєвому просторі; інакше кажучи, її фізикалістський простір не може бути тілесним простором світу сприйняття: інакше її стосувалися б закиди Барклі.

      Отже, «істинне буття» було б чимось цілковито СКАЧАТЬ