Володимир. Семен Скляренко
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Володимир - Семен Скляренко страница 7

СКАЧАТЬ рукою:

      – Не сходили з коней? Так це ж коли було?! А чого б я нині став сидіти на коні? А втім, скажи ліпше про себе, чув, що січа з ромеями була велика, ми тут такожде терпіли – давали князям воли, коні, жито всяке… і людей не одинажде давали…

      – Дуже великі брані були над Дунаєм, брате, – зітхнув Микула. – Як і вистояли, – не знаю… Сукупно стояли – болгари й ми. Але вистояли – не посрамили Руської землі, лише втратили князя…

      – Що ж, Святославу честь і слава, – спокійно сказав Бразд. – Маємо тепер Ярополка. Достойний князь, Святославич… На столі Київському сидить твердо, його слухає вся земля… А ти ж як, Микуло, служитимеш тепер у дружині Ярополка чи замість меча візьмеш рало?

      – Мій меч ходить там, де вороги землі нашої, а тут, у домі отців, візьму рало.

      – Що ж, – промовив Бразд, – робиш добре. Уже ми, люди княжі, тепер землю розсудим… А ти сам де думаєш з ралом ходити – на княжій землі чи на своїй?

      – Де ж тепер земля княжа, а де моя?

      – Як велить закон, княже завжди є княжим, що було Ольжиним, стало Святославовим, що було Святославове – суть нині Ярополче. А ти йди з ралом туди, де й раніше був.

      – Перед бранню, – зітхнув Микула, – ходив я з ралом над Дніпром, у пісках.

      – То й тепер сиди там. Княжі землі вище від Дніпра – там стоять і знамена.[8]

      Брати помовчали, Микула збирався вже й іти.

      – А чи не забув ти, брате, – сказав раптом Бразд, – що саме перед бранню брав у мене купу?[9]

      – Купу в тебе? Але ж ти тоді сам говорив, що то купа не від тебе, а від князя. А я, брате, князеві Святославу служив, скільки мав сил, кров сукупно з ним за землю Руську проливав. Чуєш, Бразде, я в останню ніч перед смертю князя отак сидів з ним, говорив, і він мені дякував за все, за все, – то хіба ж я не одробив купи?

      – Не знаю, що ти робив на раті і про що говорив з князем Святославом. Не знаю й того, яку дань золотом і сріблом привіз ти з брані… Що не моє, те не моє…

      – Золото з брані? Послухай, брате, що ти говориш? Та невже ж і ти думаєш, що на брань я ходив заради золота і що заради нього стояв попліч із князем Святославом?

      – А чого б то ти і йшов на рать?

      – Якби-то ти знав, заради чого я ходив! – з біллю сказав Микула. – Але коли так запитуєш, і сам уже не знаю, чому пішов.

      – Покиньмо про це, – суворо сказав Бразд.

      – Брате!

      – Я тобі не токмо брат, а й посадник княжий. В купу взяв ти у мене коня, жита три четверики, нове рало… Роблю милість, як велить князь Ярополк, – за той час, що був на раті, уроку не візьму, а повесні мусиш повертати купу, не зумієш одразу – платитимеш оброк, не станеш повертати купи, не приробиш оброку – холопом станеш на княжому дворі.

      Микула мовчав.

      – І не гнівайся на мене, брате, – промовив Бразд. – Руська земля не така нині, як допреже. Князь князеві вже не брат, хоч і одного вони роду, що ж робити нам, простим людям? Хто вміє – приробить, хто незугарний СКАЧАТЬ



<p>8</p>

Знамено – княжий знак.

<p>9</p>

Купа – позичка.