Kuigi sa proovid olla hea. Triinu Meres
Чтение книги онлайн.

Читать онлайн книгу Kuigi sa proovid olla hea - Triinu Meres страница 3

Название: Kuigi sa proovid olla hea

Автор: Triinu Meres

Издательство: Eesti digiraamatute keskus OU

Жанр: Научная фантастика

Серия:

isbn: 9789985347089

isbn:

СКАЧАТЬ siis läks Ove tagasi oma täringute juurde ning mina kõnelesin viisakusi vanade tarkade meestega mägedest, kelle karvased kasukad lõhnasid tugevalt, aga mitte halvasti suitsu ning saabuva talve järele.

      Sel öösel kraabiti õrnalt minu magamiskambri ust. Ma viivitasin kaua ja uskusin, et selleks ajaks, kui ma ust avama lähen, pole seal taga enam kedagi.

      Aga sina olid, veini ning meheihu lõhn pimeduses. Uhke hoiak ning unustatult omaette tammuvad jalad.

      Minagi hoidsin kuklas oma pea ja silmasin sind ülevalt alla ja alt üles, julgemata olla muud kui perenaiselik ja kõrk.

      „Nii et sina võtsid minu ehakutse vastu.”

      „Ehal käiakse suvel, aga praegu on viljad koristatud,” ning siis oli sinu suu minu omal ja ma sulasin sellesse kui hea kahvatukollane rõõsakoorevõi, parim piduvõi, mida teha annab.

      Või vähemalt nõnda sina seda hiljem kirjeldasid.

      Sest me olime nagu uimas need järgnevad tunnid (ja need järgnevad kuud) ning me rääkisime palju rumalusi ja sõnu, mille ainus sisu oli nende mahe armsus või raske magusus. Koorevõi. Ainult üks paljudest sõnadest.

      Alguses kõnelesime me salaja minu magamiskambris, suletekk jaheduse vastu ümber mähitud, ning päeva ajal hoidsime end endist viisi vaos ning vaatasime valvsate pilkudega. Sina mõistsid seda sama hästi kui mina, eks olnud see ju sinu ametioskus, mille toel sa Kasevallas meie losside kiviseid müüre ja ustavuse kiviseid juuri pidid õõnestama. Aga mina mõistsin seda sama hästi kui sina, sest ma olen kasvatatud oma Perekonna tütreks, ja olgugi et me ei valeta, ei või meie nägudest kunagi välja lugeda meie vaikimisi.

      Kuid mina olin Pajuvalge perenaine ja sina olid enda reetnud salakuulaja – ja võib-olla veel palju muud, millest ma tookord ei teadnud –, kelle tulevik kooldus sõja kaalukeeltel ning kelle võim ja vägi olid ära võetud nagu sarvikrästiku hambad laatadel. Me olime kaugel oma tavaliste minade tavalistest kohustustest ning meie aeg oli piiratud, sest kord pidi sõda ometi lõppema ning uuesti paika pandama, kes jääb kelle armule, ja võib-olla ei ela üks meist pärast seda enam kaua.

      Ning nõnda kahetsesime me teesklemisele raisatud tunde ja päevi ning vaikselt, aga visalt jätsin mina majapidamisse ning Ove silmade alla vihjeid ning tunnistähti sellest, mis meie vahel sündimas oli. Ja meie võtsime nädalast nädalasse rohkem vabadusi, kuna tema vaid pikendas pilke, millega ta meid jälgis, sellal kui tema tumedad silmad jäid rahulikuks, noapide pihku võtmata ning armid kahvatuks ning märkamatuks.

      Ma tunnen oma venda hästi.

      Ta ei kiitnud meie vallatusi heaks, aga tema usaldus minu vastu ei olnud lõppenud.

      Sügisesed jahid said läbi ning siis tuli talv, mägedes tuleb talv varakult, ja me olime ülejäänud maailmast mitte enam üksjagu ära lõigatud, vaid juba peaaegu täiesti ära lõigatud. Ükski kuller ega rändur ei roni üle mägede pärast talvetormide algust ning kuru, kust me pärast paatidelt lahkumist kahe päevaga läbi tulime, tuiskas umbe paksust säravvalgest lumest, mis näib kaunis, kuid on sama tappev kui soolaugas.

      Ikka veel oli sinu ja minu venna vahel sama hoiak, mis Pajuvalge esimestel päevadel – valvas, viisakas, ei vaenulik ega sõbralik, kuid täis teadmist, et isegi kui te teineteisele sugugi ei meeldiks (mina ei tea siiamaani, kuidas oli selle meeldimisega), pole mõõduvõtmise aeg ega koht veel käes.

      Pööripäev möödus, peeti pidu ning me sõime pühaöö õhtul küllalt hästi. Hästi isegi arvestamata, et olime suvise jahilossi talvised elanikud keset metsikut maad ja polnud siiatulekuks ette valmistatud, ja arvestamata vähemalt sama metsikut mägirahvast, kes võis meid ju oma valitsejateks lugeda, kuid kes vähegi mainimist väärt andamit ei maksnud ega pead ei kummardanud.

      Ööd olid pikad ning küünlaid tuli kokku hoida, ent küttepuid oli külluses ning saalis lasin ma põletada tõrvikuid, sest suures ruumis ei torkinud ving silmi ja nina nii kõvasti.

      Me sõime õhtust alati saalis, perenaisena seisin ma selle eest hea. Olid asjad meie vahel nagu nad olid, mina olin Kivihavide tütar, Kasevalla pärija ja Pajuvalge perenaine ja kandsin iga oma õigust ja kohustust uhkusega.

      Ma lasin kütta sinu magamiskambrit ja päeva ajal veetsid sa seal sageli aega, kuid minu voodisse olid sa oodatud isegi neil öödel kuus, mil ma kandsin tepitud, paksust linasest polstriga pükse, mis hiljem pesuköögis hoolikalt läbi keedeti, ning öösel oli sinu ase alati tühi. Meie kõik, jäägrid, sõdurid, minu vend ja sina, mängisime päeviti trulli või kaderit või pika laua kuulimängu. Sina võitsid sagedasti, sagedamini kui ükski teine ja ma sain alles nädalate pärast kuulda, et sina mängides petsid. Valgeid tunde ära kasutades käisime me vahel suuskadel väljas – sinule olid need uudisasjad ja sa naersid palju, kui meist teistest võrreldamatult kohmakamalt lumes ukerdasid – ning lugesime üle neid ligi pooltsada raamatut, mis moodustasid Pajuvalge lossiraamatukogu.

      Pikkadel pimedatel õhtutel jõime me veini ja rääkisime möödunud aegade lugusid.

      Aga kui viimaks oli käes uneaeg, tulid sina minu magamiskambrisse ja me ei maganud minu voodis veel palju tunde. Sest kui meie ei jaganud rõõmu teineteise kehadele (oh, sinu selg minu huulte all, sinu rind minu pihu all, sinu puusad mu puusadel, minu reied su puusadel!), meie rääkisime ja kui meie ei rääkinud, kõneles meie nahk ja kunagi ei saanud me teineteise seltsist küll, sest me olime justnagu ära tehtud. Ja kui meie vahele ka jäi vaikimisi, siis valet ei olnud seal mitte.

      Ja kuude minnes ei olnud päevad enam nii pimedad ning kuigi külm oli krõbe ning vannivesi ei püsinud iial piisavalt kaua soe, kraaksusid varesed juba oma pulmalaulu ning väikesed kollasekõhulised sirilinnud kinnitasid oma heledate häältega, et kevad pole enam kaugel.

      Siis tuli kiri.

      Pajuvalge tuvisid polnud enam palju alles jäänud – tuvinaine justnagu treenis neid, aga me polnud tükk aega uute lindude vastu isegi huvi tundnud. Mõnesid hoiti Kasevallas hädajuhtumite tarvis siiski.

      Nüüd on seal uusi treenitud tuvisid, aga tol korral veel mitte.

      Ning küllap läks mõni läkitatud kiri ka teel kaotsi, sest kodutunne oli lindudes aegamööda nõrgenenud, kuid vähemalt üks tuli kohale.

      Minu vend ei kutsunud mind, kui ta kirja kätte sai ja selle avas. Minu meelest pidanuks ju õiguspäraselt lossi perenaist kõigist kirjadest teavitama, et tema saaks sõnumite kätteviimise eest hoolitseda, kuid Ove oli andnud tuvilasse omad käsud ning kiri viidi tema kätte ja meie kuulsime saabunud teadetest alles õhtusöögil.

      „Üks tuvi tuli keskpäeva paiku tuvilasse,” sõnas ta ja tema armid õhetasid, kui tema teravad silmad sinusse puurisid. „Ta kandis sõnumit sõlmitud vaherahust ning suurest lahingust Allaveere orus.”

      Sa ei olnud nuga tõstnud ega leiba võtnud, aga sinu suur käsi hoidis veinikarika jalast ning sa jõid aeglase mõõdetud sõõmu, jahedad silmad kinni minu venna tumedates ja petlikult soojades.

      „Kirjas kõneldakse, et Kuuevalla sõduritest tuli eluga välja napilt üle poole,” jätkas Ove ja nüüd tema armid lausa hõõgusid ning tema lõug tardus korraks, kuigi silmad jäid endist viisi mahedaiks. Sina asetasid karika lauale tagasi, kuid ei ütelnud midagi ja sinu pilk ei pöördunud kõrvale. Minu süda tõmbus kokku ja ma mõtlesin oma isale. Kas oleks Ove nii mõõdetud, kui ta toetaks nüüdsest Kasevalla emanda vanimat poega – ja mitte enam oma isa – maaisandana? Ja siis СКАЧАТЬ